Żywopłot na wąskim, 50cm pasie - z czego?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
kurofent31
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2023-06-17, 11:29

Żywopłot na wąskim, 50cm pasie - z czego?

Post autor: kurofent31 »

Witam wszystkich!

na granicy działki sąsiadującej z sąsiadem mam wzdłuż płotu pas o szerokości max. 50cm, który chcę obsadzić zimozielonymi nasadzeniami, o docelowej wysokości ok. 170-200cm.
Strona mocno nasłoneczniona.
Co można wybrać przy takim ograniczeniu szerokości? Myślałęm o wąskokolumnowych cisach (hicksii, wojtek, stricta viridis?), ale dwa pierwsze po kilku latach będą chyba zbyt szerokie? (Czy da się to rozwiązać cięciem?)

Ewentualnie - berberysy kolumnowe?
Pnączy chciałbym uniknąć...

Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Żywopłot na wąskim, 50cm pasie - z czego?

Post autor: Petrus »

Cześć. Bez problemu możesz posadzić żywopłot z roślin iglastych czy krzewów w takim miejscu. Można użyć odmian bardzo wąskich lub szerszych- te będzie trzeba od razu ciąć. Z wąskich odmian mogę zaproponować jałowca pospolitego 'Arnold', 'Gold Cone' czy 'Compressa', 'Sentinel', 'Suecica Nana'. Z cisów jak wspomniałeś można posadzić np. cis 'Fastigiata', 'Fastigiata Robusta', 'Oliwka'. Z żywotników (tui) bardzo wąska odmiana to 'Degroot's Spire', 'Brobeck's Tower',
Z krzewów również możesz wykorzystać wąskie odmiany berberysa, pęcherznica też szybko rośnie i można formować z niej wąskie żywopłoty. Opcji jest wiele.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ