żywa grzybnia do borówki

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
jadziapajak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-01-19, 08:25

żywa grzybnia do borówki

Post autor: jadziapajak »

Witam Wszystkich !
Mam 4 borówki amerykańskie, 1 borówkę brusznica, 2 aronie - zamierzam kupić grzybnię żywą mikoryzową do borówek. Wyczytałam, że 1 butelka wystarczy na 25 porcji (zasilać trzeba 1 raz w życiu)
Czy resztę płynu (aby się nie zmarnował mogę zużyć do: aronii, rabarbaru, pigwy gruszkowej i pigwy pośredniej czy czarnej, czerwonej porzeczki, agrestu, jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni - a może mogę też użyć do pomidorów, ogórków, kabaczka, czy może do małych świerków?
Dziękuję za odpowiedź Jadzia
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: żywa grzybnia do borówki

Post autor: rafaloku »

Witaj Jadziu :D

Mikoryzę do borówek można stosować do wszystkich roślin z rodzaju Vaccinium, z uprawianych w ogrodach będą to:
borówka wysoka, borówka brusznica oraz żurawina wielkoowocowa. Zawarte w szczepionce grzyby zawiązują mikoryzę tylko z tymi roślinami, dlatego pod inne rośliny nie ma sensu. Możesz natomiast podać jednocześnie po 2 - 3 dawki szczepionki, efekt powinien być zauważalny szybciej niż po podaniu jednej dawki.

Inny pomysł - umówić się z sąsiadem na wspólny zakup ;-)

Do jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni - trzeba użyć mikoryzy dla drzew owocowych. Do warzyw też była kiedyś mikoryza ale teraz nie widzę w sprzedaży.

Inż. Szałański zagląda tu regularnie, więc jeszcze poczekajmy na jego opinię. Zimą i tak nie podajemy mikoryzy, temp. musi być dodatnia.
Rafał
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: żywa grzybnia do borówki

Post autor: MYKOFLOR »

Witam zimową wiosną. Ja już nie musze tutaj nic dodawać, Rafaloku odpowiedział wyczerpująco. Mikoryzę do borówek można ewentualnie użyć do innych wrzosowatych i to wszystko. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
ODPOWIEDZ