Zwykłe i niezwykłe zioła Irka

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Nietypowe zioła

Post autor: wasilewska101 »

A u mnie ciągle ginie , widać nie chce się tułać po moim ogrodzie ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Iga51 »

Doxepine, a jaka piękna i ozdobna jest ta pstrolistka sercowata. U mnie, niestety się nie pokazała. A szkoda. Natomiast jeżeli chodzi o kłosowce, to na pewno pojawia się u mnie ten pokrzywolistny. Początkowo (jak oczyszczałam ziemię) myślałam, że to pokrzywa i dziwiłam się dlaczego nie parzy. Dopiero później dowiedziałam się, że to nie pokrzywa tylko kłosowiec.

Doxepine, to jest Twój wątek, więc nie bardzo wiem czy mogę tu wstawić zdjęcia moich chwaścików. Tym bardziej, że nie najlepsze mi wyszły. Ale może będziesz wiedział, co to jest. Coś mi się wydaje, że to nie jest jednak ten bluszczyk kurdybanek
Obrazek Obrazek Obrazek

Te mają bardziej okrągłe liście.
Te natomiast wydłużone, jakby sercowate:
Obrazek Obrazek Obrazek
Ta roślinka kwitnie. Nie udało mi się zrobić zdjęcia kwiatka, bo mi spadł, był bardzo malutki, ale na niektórych roślinkach widać, że zakwitną.

A to jeszcze zupełnie inna roślinka
Obrazek Obrazek

I jeszcze jedna. Podobna, ale ma bardziej wcięte listki
Obrazek Obrazek.
Specjalnie zamieszczam małe zdjęcia, bo te duże wcale nie są wyraźniejsze i nie chcę Ci zaśmiecać wątku. No i co myślisz o moich "roślinkach". Czy je likwidować, czy np. zostawiać w murawie pod drzewami? W niektórych miejscach tak robiłam, że je zostawiałam , bo mi trochę zadarniały. Nawet jak kosiłam, to ciut wyżej, żeby ich całkiem nie zniszczyć. Ale i skoszone, szybko pojawiały się ponownie.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Nietypowe zioła

Post autor: wasilewska101 »

Pierwsze wygląda mi na malwę dziką płożącą , u mnie też rośnie .drugie to chyba kurdybanek albo coś podobnego do niego, a reszta wygląda mi na dzikiego bodziszka ale mogę się mylić .. Jak mi wyrosną w takim miejscu co nie przeszkadza innym kwiatom to sobie spokojnie rosną ..
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Doxepine »

Igo, wcale nie zaśmiecasz tego wątku, a wręcz przeciwnie - ubogacasz, a i inspirujesz do poszukiwań. Absolutnie nie krępuj się zamieszczać tu wszystkiego, co ma jakikolwiek związek (lub nie) z ziółkami ;-)
wasilewska101 pisze:Pierwsze wygląda mi na malwę dziką płożącą , u mnie też rośnie .drugie to chyba kurdybanek albo coś podobnego do niego, a reszta wygląda mi na dzikiego bodziszka ale mogę się mylić .. Jak mi wyrosną w takim miejscu co nie przeszkadza innym kwiatom to sobie spokojnie rosną ..
Janinko, pierwsze wygląda mi właśnie na płożącą malwę, która chyba nosi fachową nazwę ślaz zaniedbany (Malva neglecta). Ostatnie też mi wygląda na bodziszka, a dokładniej bodziszka drobnego (Geranium pusillum). Druga to na 100% nasz milusi kurdybanek. Tylko trzecia jakoś tak dziwnie znajomo wygląda, ale nie jestem do końca przekonany, czy to też bodziszek. Bodziszek jest bez wartości spożywczej, natomiast liście ślazu zaniedbanego można jeść (tak jak pospolitej ogrodowej malwy), choć ja nie przepadam, bo mają taki śluzowaty posmak, szczególnie podgotowane. Moja ciocia robiła z nich sałatkę i polecała ją wszystkim, którzy cierpią na zaparcia.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Iga51 »

Dziękuję Janeczko i Doxepine.
I kto by pomyślał, że będziemy rozmawiać o chwastach. Ale jak się tak przyjrzeć, to one są bardzo ciekawe i ładne. Będę je pielić tylko na rabatach, a nawet część sobie przeniosę na górkę, którą chcę zadarnić.
Ta pierwsza roślinka jak na taką niewielką jest silnie rozgałęziona, ma takie długie ( do metra) dość grube płożące pędy . (Ślaz zaniedbany - zaraz poszukam informacji na jego temat)
Druga roślinka jest po prostu śliczna. Kwiatuszki ma małe, biało niebieskie. W moim wątku wstawiłam duże zdjęcie. Ja właśnie o niej myślałam tak jak Wy, że to bluszczyk kurdybanek.
Trzecia natomiast ma ładny pokrój, taka mała sadzoneczka. Jest ładniejsza od czwartej, chociaż podobna.
Dziś już się ciemno robiło, więc jutro znowu popatrzę, czy mam jakieś ładne "roślinki". Jak coś znajdę, to zrobię fotki.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Dziękuję Janeczko i Doxepine
Igo, cała przyjemność po mojej stronie! :)
Iga51 pisze:Druga roślinka jest po prostu śliczna. Kwiatuszki ma małe, biało niebieskie. W moim wątku wstawiłam duże zdjęcie. Ja właśnie o niej myślałam tak jak Wy, że to bluszczyk kurdybanek.
Właśnie dotarło do mnie, że skoro skurczybanek ;-) kwitnie, istnieje szansa, że uda mi się go zdobyć do posadzenia w doniczce! Jutro idę na wycieczkę, może go znajdę :)

Danusiu, cieszę się, że kłosowiec Ci się spodobał. Mam nadzieję, że jak go już zasadzisz, nie omieszkasz się nim pochwalić :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Iga51 »

Doxepine pisze:Właśnie dotarło do mnie, że skoro skurczybanek ;-) kwitnie, istnieje szansa, że uda mi się go zdobyć do posadzenia w doniczce! Jutro idę na wycieczkę, może go znajdę :)
Pogoda jest ładna, może faktycznie znajdziesz. Przysłałabym Ci, ale to taka delikartna roślinka, że jak bym ją teraz wykopała, mogłaby nie przeżyć transportu.
A ja chętnie wybrałabym się do lasu poszukać ciekawych, leśnych roślinek.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Nietypowe zioła

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:
Doxepine pisze:Pogoda jest ładna, może faktycznie znajdziesz. Przysłałabym Ci, ale to taka delikartna roślinka, że jak bym ją teraz wykopała, mogłaby nie przeżyć transportu.
A ja chętnie wybrałabym się do lasu poszukać ciekawych, leśnych roślinek.
U mnie, w okolicznych lasach (tzn. takich, do których mogę się wybrać na moim zdezelowanym rowerze bez obawy o to, że padnę na zawał na jakimś odludziu) nic ciekawego nie rośnie. Znacznie więcej interesujących roślin porasta wały przeciwpowodziowe. Mam taki ambitny plan, żeby choć część z nich poznać i czegoś się o nich dowiedzieć. Czekam więc na Twoje zdjęcia, będę miał radochę z zabawy w ich oznaczanie :)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: wasilewska101 »

Igo kłosowca dopisz do listy bo mam go sporo . .. Teraz będę szukała miks kolorów bo ładnie kwitną a jak przyciąć ich to powtarzają kwitnienie .
Zielsko tez jest ładne , cykoria wędrowniczka wygląda pięknie jak kwitnie i też jest w moim ogrodzie ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: Iga51 »

Janeczko, bardzo dziękuję. Piszesz, że masz tego pierwszego, czyli kłosowca fenkułowego. Jest bardzo ładny, ma świetny kolor. Chętnie dopisuję.
wasilewska101 pisze: cykoria wędrowniczka wygląda pięknie jak kwitnie i też jest w moim ogrodzie ..
O tej roślinie w ogóle nie słyszałam. Wiem co to jest cykoria, ale o dzikiej wędrującej nic nie wiem. Masz może jakieś zdjęcie? Jestem jej ciekawa, tym bardziej, że kwitnie.

Doxepine. Przyjrzałam się w wątku B.E.Z. bodziszkom. Fakt, że wszyscy tam opisują bodziszki odmianowe, ale niektóre mają listki podobne do tych na zdjęciach w mojej trzeciej grupie. Zastanawiam się, czy te dziko rosnące są mniej wartościowe dla ogrodu od tych odmianowych. I czy to rzeczywiście są bodziszki. Bo one są bardzo ładne, maja fajny pokrój, tylko są dużo niższe od tych gatunkowych.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: wasilewska101 »

Kiedyś cykorii zrobiłam zdjęcie ale nie mogę znaleźć .. Bodziszki dzikie mają malutkie kwiatuszki ten przed ostatni wygląda na takiego co ma różowe kwiaty .. Od wiosny robię wszystkim dziko rosnącym zdjęcia przecież malutkie też są piękne .. ..
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: dziwaczek »

Cykoria podróżnik
cykoria.JPG
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: wasilewska101 »

Prawda że ładnie wygląda .. tylko po kilku latach ginie i trzeba uważać aby siewek nie skopać bo się wyprowadzi .. ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: Iga51 »

wasilewska101 pisze:Kiedyś cykorii zrobiłam zdjęcie ale nie mogę znaleźć .. Bodziszki dzikie mają malutkie kwiatuszki ten przed ostatni wygląda na takiego co ma różowe kwiaty .. Od wiosny robię wszystkim dziko rosnącym zdjęcia przecież malutkie też są piękne .. ..
Janeczko, masz rację, malutkie też jest piękne. Ja już zaczęłam fotografować te roślinki. Doxepine zaraził mnie tymi ziołami i dzikimi roślinkami.

Elu. Cykoria podróżniczka jest bardzo ciekawa, ma ładne kwiatki. O co by nie poprosić, to zawsze spieszysz z pomocą. Bardzo dziękuję.

Doxepine, czy ja czegoś nie sklapkowałam, czy Ty zmieniłeś tytuł swojego wątku i czy masz na imię Irek?
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Niecodzienne zioła Irka

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Doxepine. Przyjrzałam się w wątku B.E.Z. bodziszkom. Fakt, że wszyscy tam opisują bodziszki odmianowe, ale niektóre mają listki podobne do tych na zdjęciach w mojej trzeciej grupie. Zastanawiam się, czy te dziko rosnące są mniej wartościowe dla ogrodu od tych odmianowych. I czy to rzeczywiście są bodziszki. Bo one są bardzo ładne, maja fajny pokrój, tylko są dużo niższe od tych gatunkowych.
Bodziszek drobny jest rośliną jednoroczną i ma na tyle drobne kwiaty, że trzeba by było zasadzić ich sporo, żeby uzyskać jakiś efekt wizualny. Poza tym, trzeba pamiętać, że jest to chwaścik - to prawda, śliczniusi i kochaniusi - ale chwaścik. Może spróbowałabyś z b. łąkowym? U siebie go nie widziałem (choć jest napisane, że niby na południu występuje częściej), ale może u Ciebie jest?
wasilewska101 pisze:Zielsko tez jest ładne , cykoria wędrowniczka wygląda pięknie jak kwitnie i też jest w moim ogrodzie ..
Piękna jest! W ogóle uwielbiam wszystko, co kwitnie na niebiesko! Swoją drogą, Janinko, fantastycznie ją nazwałaś! Skojarzyło mi się z bajkami o Pyzie Wędrowniczce :) Z listków podróżniczki można robić smaczne sałatki - są przeraźliwie zdrowe, mają multum wszystkiego - i witamin, i minerałów. Prażony korzeń to podstawowy składnik kawy inki. A poniżej jej siostra, ale to już wyższe sfery - ta sama mamusia, ale inny tatuś (albo odwrotnie) :lol: :
Obrazek
Iga51 pisze:Doxepine, czy ja czegoś nie sklapkowałam, czy Ty zmieniłeś tytuł swojego wątku i czy masz na imię Irek?
Tak, nazwa tematu uległa zmianie. Mam nadzieję, że się podoba :)
Tak, na imię mi Ireneusz :) Ładnie, prawda? :lol:
ODPOWIEDZ