Żółknięcie tui po przycięciu

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
asia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-24, 21:10

Żółknięcie tui po przycięciu

Post autor: asia »

Witajcie :-D Mam spory problem ogrodowy: 1 marca "profesjonalna" firma ścięła :evil: nasze 14-letnie tuje. miało być trochę, niestety w niektórych ścięli ponad 2 metry. Była złość, łzy, a teraz na dodatek tuje żółkną i gałęzie odpadają - głównie od góry, choć żółte gałęzie pojawiają się też w innych miejscach. Stosujemy Piniwit. Proszę Was o pomoc. Nie wiemy czy to przesuszenie, przemoczenie, za mało żelaza, magnezu...Będę wdzięczna :padam: Załączam zdjęcie gałąź, która odpada i żółknące kawałki :zalamany:
Załączniki
SAM_8310.JPG
SAM_8312.JPG
SAM_8316.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Żółknięcie tui po przycięciu

Post autor: Petrus »

Tuje widać że sa stare i takich już się nie przycina bo marne szanse sa na rozkrzewienie. Raczej profesjonalistami nie byli :rotfl: Pewnie te żółknace pędy to efekt mechanicznego uszkodzenia przy cięciu, np. nadłananie. Wystarczy te gałązki odciąć.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Żółknięcie tui po przycięciu

Post autor: tadek »

.
O ile mogę zapytać: zainteresował mnie powód przycięcia tui, i to tak radykalnie że spadły nawet dwumetrowe kawałki.
Podejrzewam wymuszenie osób trzecich, skoro była złość i łzy.

Do wypowiedzi Piotrka dodam: nawet jak tuje roskrzewiły by się, to będą na odbudowę potrzebowały paru lat. Może być też tak, że przez pierwszy rok nie będą miały nowych przyrostów, albo będą słabe.

A nawet jak tuje nieodbudują się już i nie uschną, jest szansa że po paru latach będą też ciekawie wyglądać; na zasadzie - co stacja to pękata, zwieszająca się zielona gałąź.


Poradnik Ogrodniczy:
Jak i kiedy przycinać tuje :arrow:


Obrazek

Poradnik Ogrodniczy:
Jak i kiedy przycinać tuje :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
asia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-24, 21:10

Re: Żółknięcie tui po przycięciu

Post autor: asia »

Dziękuję. Dwie taczki gałęzi się nazbierały :zalamany: A czy istnieje jakiś środek żeby jeszcze im pomóc?
"tadek" nawet do głowy nie przyszła nam myśl żeby ścinać je o 2metry :zdegustowany: Nie chce już rozpisywać się jak do tego doszło :-( Mało tego, oprócz tuj, firma zniszczyła różę, irgę na pniu - te już wykopaliśmy i posadziliśmy nowe.
Teraz zaczęła nam jeszcze brązowieć sosna (niestety nie wiemy jaka to odmiana) firma skracała dolne gałęzie. Zbrązowiał wierzchołek, igły już coraz brązowieją i nie ma nowych przyrostów - też już nie wiemy co z nią robić :(
To był pierwszy i ostatni raz kiedy wpuściliśmy "obcego" do ogrodu...
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Żółknięcie tui po przycięciu

Post autor: tadek »

.
Jak napisał Piotrek, to są już stare drzewa... Uzbrojenie się w cierpliwość.

Asiu, czy mogła byś wstawić fotkę która przedstawiała by ogólny - w całości widok Tui?

Te dwie taczki, to były zżółknięte gałązki?

Czy przy okazji oczyściliście też pień z suchych gałązek?

Jak wygląda z ziemią w okół pni?
Pytam się, bo możesz bo możesz ziemię wyściółkować przekompostowaną korą.
Obecnie można już kupić kompostowaną korę ogrodową w centrach ogrodniczych. Dlatego należy zwrócić uwagę jaką korę ogrodową kupujemy. Cena takiej przekompostowanej kory ogrodowej nie powinna różnić się od ceny zwykłej kory sosnowej.

Złym pomysłem jest natomiast przemieszanie ziemi ze nieprzekompostowaną korą ogrodową. Taka zwykła kora ogrodowa o wiele wolniej się rozkłada, ze względu na niski dostęp tlenu. Do tego rozkładając się będzie zużywać azot w ziemi, co sprawi że rośliny będą mieć niedostatek tego pierwiastka i będą gorzej rosnąć.
Więcej... :arrow: .
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ