Żółkniecie lisci cz.2

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
pacpaw
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2010-05-11, 14:24

Post autor: pacpaw »

No właśnie te liście były takie pomarszczone i klapnięte nawet na matczynej roślinie.
Do rad się zastosowałem :-> Bardzo dziękuję.

Kawałek liścia ucięty, rana wysmarowana cynamonem. Doniczkę przykryłem od góry folia przezroczysta. Raz na 2 -3 dni będę ja otwierał, aby się roślinka przewietrzyła.
pacpaw
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2010-05-11, 14:24

Post autor: pacpaw »

Witam ponownie :-) .

Niestety mojemu keikowi (już w sumie młodemu storczykowi) chyba nie za dobrze się dzieje. Zauważyłem brunatnienie największego liścia od środka oraz lepką cieć na liściach (jakby soki). Również pojawił się miejscowo jakiś szarawy osad a od spodu takie białe niby pierze (taki jak dmuchnie się w dmuchawca i unosi w powietrzu - możliwe ze faktycznie może coś przeleciało przez okno i przykleiło się do tego liścia). Również w miejscu wyrastania zielonych korzeni u podstawy rośliny chodzą jakieś małe, ruchliwe, koloru złotawego (taki biały wpadający w lekki żółty) zwierzątka (naliczyłem około 5 sztuk).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Jeśli możesz to napisz czy spryskiwałeś wodą roślinkę - trochę to tak wygląda. Być może podczas podlewania zalałeś wodą liście i pozostał taki osad. Nie piszesz nic o tym jak go podlewasz, jak często, jaką wodą...Rozumiem,że to młoda roślinka z keika. Taką roślinkę dobrze jest wsadzić zamiast w samo grube podłoże to w grube podłoże ale z domieszką spagnum, szczególnie na wierzchu doniczki. U mnie często młode roślinki rosną w samym spagnum tylko trzeba uważać by nie zalać jej- spagnum wolniej przesycha. Co do robaczków to nie za bardzo dobra jestem w tym temacie - może to są wciornastki, może skoczogonki. Na pewno warto wyciągnąć sadzonkę, wymoczyś w Grevicie lub Biochikolu i wsadzić w nowe podłoże i przez 2 tygodnie nie podlewać.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
pacpaw
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2010-05-11, 14:24

Post autor: pacpaw »

Absolutnie to nie jest od wody. Osłonkę ze storczykiem zanurzam do wody. Woda sięga mniej więcej do połowy donicy. Ta szarawa maź to jednak nie maź ale jakby zmieniona struktura liścia. W okolicy jej wydzielają się właśnie te lepkie soki.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Lepka ciecz może być przyczyną wydalania nadmiaru wody przez roślinę tzw. gutacja lub uszkodzeniem liścia przez robaki, które mogą nakłuwać liście. Obstawiałabym to drugie i w związku z tym zastosowałabym Biochikol ( liście przemyć a korzenie wymoczyć) i wsadziłabym w nowe świeże podłoże z dodatkiem spagnum.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

żółte liście

Post autor: natalik11 »

Witam! Mam podobny problem z moją roślinką. Jeden zżółknięty liść niedawno odpadł i teraz żółknie następny, a zielone liście są miękkie i pomarszczone. Jedynie najmłodszy listek wydaje się być zdrowy. Storczyk, jak wszystkie inne, rośnie w południowym oknie, jeśli mocno świeci słońce roleta jest spuszczona tak, że jedynie korzenie i część dolnych liści są oświetlone. Załączam kilka zdjęć i bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
SNC00363.jpg
SNC00362.jpg
SNC00361.jpg
SNC00359.jpg
SNC00358.jpg
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
asami
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-13, 16:50

keik przy lisciach

Post autor: asami »

Witam, potrzebuję pomocy - ucieszyłam się, że zobaczyłam keika na mojej roślince... ale niestety u dołu wyrasta... jak jest na górze to z łatwością można go obciąć z kawałkiem pędu, a tutaj co mam robić? Czy mogę jakoś roślinkę rozszczepić nie uszkadzając jej?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

To jest tzw. 'basal keiki'. Poczekaj jak urośnie dość duży to wtedy jest wieksze prawdopodobieństwo,że będzie miał duże korzenie by mógł samodzielnie rosnąć. Nie musisz jednak go oddzielać, ja np sadzę podobne phalaenopsisy w jedną doniczkę i wtedy mam więcej pędów.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
asami
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-13, 16:50

Post autor: asami »

Ładnie wyrasta - bo w przeciwną stronę od wszystkich liści. W sumie byłaby równowaga i by nie było przewagi na jeden bok. Dziękuję za pomoc serdecznie :->
jak chcesz latać, musisz skoczyć
Kyokushin
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-15, 10:54

:)

Post autor: Kyokushin »

Witam. Równiez mam problem ze storczykiem, a mianowicie wszystkie liscie mi z żółkły i odpadły, natomiast łodyga wciaz zostaje zielona i czesc korzen rowniez zostala zielona. Zakupilem go w kwiaciarni i zaraz mi zaczely zolknac liscie. Podlewany byl dosc obficie bo babcia wziela go pod opieke ;P Zdjecie zamieszcze pozniej, jak bedzie potrzeba. Z gory dziekuje i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Niestety z Twojego opisu wynika,że został mocno przelany ale zawsze jest nadzieja,że puści albo jeszcze jakiś liść z trzonu albo basal keiki. Uważaj tylko by go znów nie przelać i traktuj tak jak wszelkie storczyki, podlewać należy jak korzonki są srebrne. Nie zniechęcaj się też szybko, reanimacja niekiedy trwa bardzo długo ale to mocne rośliny i nie dają się tak szybko zniszczyć.

Wkleję zdjęcia fragmentu storczyka, którego odmładzałam. Ponieważ w wyniku chorób storczyk sukcesywnie tracił liście więc powstał brzydki, bezlistny trzon z jednym liściem na końcu. Kiedyś oglądałam zdjęcia pokazujące odmładzanie storczyka z brzydkim trzonem. W odpowiednim miejscu przecięłam trzon - sadzonka z korzeniami z trzonu została wszadzona w nowe podłoże a resztę trzonu z korzeniami pozostawiłam w starym podłożu. Co jakiś czas podlewałam ale często zapominałam o tym kawałku storczyka więc był raczej traktowany po macoszemu. Po kilku m-cach (3-4) oto co zauważyłam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać na zdjęciu, trzon jest w/g mnie całkowicie suchy a jednak same korzenie postanowiły ratować roślinkę i wypuściły basal keiki. Tak wyglądalo to w czerwcu. Teraz basal keiki ma już trzy liście oraz od 3 tygodni rośnie mu już jego samodzielny korzonek, ma ok.3 cm długości. Kiedy sadzonka będzie miała conajmniej 3 samodzielne korzenie o długości około 5 cm oddzielę ją i wsadzę do mniejszej doniczki.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Jozef cytrusowy
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-09-05, 18:31

Post autor: Jozef cytrusowy »

Dużo łatwiej można by postawić diagnozę, gdyby fotki były umiejscowione poziomo.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Józefie, nie wiem o jakich fotkach mówisz. Jeśli o tych z postu przed Tobą to ta roślina nie wymaga reanimacji. Ona ma się dobrze. Jest podana jako przykład ogromnej woli przetrwania storczyków :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Kyokushin
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-15, 10:54

Post autor: Kyokushin »

Dziekuje bardzo za odpowiedz :) Przesadzilem w nowa doniczke, zmienilem podloze i zostawilem go. Narazie nie bede podlewal. Korzenie mial strasznie przegnile, praktykcznie wszystkie. Mam nadzieje ze pomoze mu ta rehabilitacja :) Pozdrawiam :)
Oleńka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-25, 17:32

Post autor: Oleńka »

Witam, niedawno dostałam piękny storczyk w prezencie. I teraz mam problem... Kwiaty kwitną pięknie, ale dolne liście zżółkły i to tylko po jednej stronie :(, pozostałe są jędrne i zielone, tak jak korzenie. Czy wszystko w porządku z moim kwiatuszkiem?
ODPOWIEDZ