Zmiany na liściach

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
użytkownik usunięty

Zmiany na liściach

Post autor: użytkownik usunięty »

Od pewnego czasu niepokoją mnie zmiany na liściach mojego falka. Zastanawiam się czy to objaw żerowania jakiegoś szkodnika, czy choroby grzybowej, może ktoś rozpozna co to jest.

Obrazek
Obrazek
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Gosiu, zerknij tutaj
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję Ewo bardzo mi pomogłaś tym linkiem. :->
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Gosiu, robiłaś coś z tymi zawirusowanymi liśćmi? Mój Phalaenopsis ma dwa listki z takimi przebarwieniami, na początku też myślałam, że coś się wgryzło w niego, tym bardziej, że obok plamy na jednym liściu była dziurka. Brązowych nacieków u niego nie ma.
Pozostawiłam sprawę samą sobie i obserwuję, co będzie dalej.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie nic nie robiłam (tzn. nie stosowałam chemii), bo okazało się że przyczyną zmian na moim falku jest zła gospodarka wodno świetlna. Wyregulowałam tylko wilgotność wokół storczyka i problem się skończył, czyli nowe plamy przestały się pojawiać.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Aha. U mnie też nowych plam nie ma, ale poprzednie powstały w lecie, więc nie jest wykluczone, że będzie ich więcej w przyszłości :-/
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wcale tak nie musi być. Jeśli zadbasz o odpowiednią wilgotność i dostateczną ilość światła, nie powinno być problemów.
Awatar użytkownika
iwoncia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-27, 16:31

Storczyk nazywa się PHALAENOPSIS Fortune Buddha stuartiana

Post autor: iwoncia »

Moi Kochani, jestem tu nowa dlatego witam wszystkich na tym forum.
Najpierw proszę Was o podanie dokładnej polskiej nazwy mojego storczyka.
Proszę także o rady dotyczące uprawy szczególnie tego gatunku.
i o podanie nazwy preparatu przeciw wirusom bo mój storczyk dostał żółtych plam,a jego kwiaty nie są tak ładnie przebarwione.
Załączniki
Phal_FortuneBuddha_X_stuartiana[1].jpg
Phal_FortuneBuddha_X_stuartiana[1].jpg (55.69 KiB) Przejrzano 6655 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj,
przyznam, że Twoja prośba jest dla mnie nieco dziwna. W swoim poście podajesz pełną nazwę odmianową, jest to odmiana hybrydowa. W zasadzie nie stosuje się jeszcze aż tak powszechnie polskich nazw, bo najwięcej odmian jest importowanych, a także pochodzących z krzyżówek wyhodowanych za granicą.
Co do Phalenopsisa spotkałam tylko polskie określenie ćmówka. Odmiany nie różnią się aż tak bardzo w hodowli, wiec zasady z pewnością znajdziesz na naszym forum i nie tylko.

Co do zmian na liściach najlepiej gdybyś pokazała zdjęcia, wtedy łatwiej będzie radzić.
Awatar użytkownika
iwoncia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-27, 16:31

Storczyk nazywa się PHALAENOPSIS Fortune Buddha stuartiana

Post autor: iwoncia »

Naprawdę nie chciałam nikogo zadziwić ani zbulwersować.Chciałam Droga Danielo zasięgnąć nieco więcej informacji,gdyż szkoda mi ponownie zmarnować kolejnego kwiatka.Wiem ponadto,że wielu hodowców ma większe doświadczenie ode mnie
Załączam zdjęcia z prośbą o pomoc. Za wszystkie serdecznie dziękuję.
Załączniki
DSC00390.1.JPG
DSC00390.1.JPG (11.21 KiB) Przejrzano 6609 razy
DSC00388.1.JPG
DSC00388.1.JPG (13.17 KiB) Przejrzano 6609 razy
Awatar użytkownika
KatrinaCz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2009-04-12, 23:37

Post autor: KatrinaCz »

Nigdy nie miałam problemu z wirusami ani innymi szkodnikami na storczykach ale wyczytałam w książkach że wirusy nie niszczą na szczęście całkowicie storczyków. Wirusy powodują przeważnie przebarwienia na najmłodszych liściach i przeważnie na spodniej części liścia. Wyczytałam że zwalczanie wirusów nie jest możliwe powodzenie może przynieść tylko zapobieganie ich inwazjom zachowując ścisłą higienę poprzez dezynfekcję narzędzi nad ogniem, niszczenie owadów które wysysaja sok z roślin czysta woda oraz usuwanie zainfekowanych i obumarłych części storczyków. Chore rośliny należy izolować od reszty by się nie zaraziły następne. Mam nadzieję że się uporasz z problemem i uda Ci się wyleczyć Twojego storczyka. Życzę powodzenia i pozdrawiam cieplutko.
Awatar użytkownika
iwoncia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-04-27, 16:31

Kupiłam biosept i co dalej

Post autor: iwoncia »

Sprawę kondycji mojego falka poruszałam niedawno w poście: "Storczyk nazywa się PHALAENOPSIS Fortune Buddha stuartiana" i ponieważ dowiedziałam się że to jest wirus zakupiłam biosept tylko nie bardzo wiem jakich użyć proporcji do oprysku żeby nie przedobrzyć.Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Co to jest?

Post autor: k@rolina »

Czy możecie mi powiedzieć co to jest za brązowa plamko-dziurka na liściu ? jak się z tym uporać?
Załączniki
sttorczuk2222.jpg
sttorczuk2222.jpg (39.06 KiB) Przejrzano 4366 razy
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Liść oprócz plamki jest trochę przebarwiony. Nie jestem pewna, ale może to być początkowa faza antraknozy (zgorzelowa plamistość storczyków). Jeśli plam pojawi się więcęj liść trzeba usunąć, a storczyk potraktować 2 razy co 2 tyg. którymś z preparatów: Amistar 250 SC, Bravo 500 SC, Dithane M 45 WP, Gwarant 500 SC, Penncozeb 80 WP, Sancozeb 80 WP, Sarfun 500 SC, Topsin M 500 SC. Równie dobrze to może być plamka od jakiegoś uszkodzenia.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Myślę jeszcze o bakteryjnej plamistości liści storczyka - ta plamka jest jakby sucha w środku, więc objawy podobne. Zwalczanie za pomocą: Funguran OH 50 WP, Miedzian 50 lub Biochikol-K AL- 3% - co tydz. 3 razy, chore liście wycinamy.
Proponuję zobaczyć objawy kilku chorób storczyków http://www.storczyki.pl/?dzial=6&pokaz=uprawa
ODPOWIEDZ