Zmiany na liściach

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Brązowiejące liście

Post autor: paulina1234 »

witam,
przed wczoraj kupiłam 4 storczyki( falki) jeszcze kwitnące (po promocji 4,99) i wczoraj zauważyłam że niektóre liście zrobiły sie wiotkie jak by bez życia i pojawiły sie na nich brązowe plamy jasne. na 3 z nich jest po 1 liściu takim, i teraz moje pytanie czy te liście obciąć?
wcześniej mi sie to nie zdarzyło a już dość długo hoduje te kwiatki dodam jeszcze iż były przesuszone dość mocno zrobiłam im kąpiel z nawozem 10 min i korzenie mają zdrowe zielone.
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Przydałoby się zdjęcie :-D Może w sklepie przypaliło je słonce albo złapała jakaś choroba grzybowa. Lepiej byłoby to stwierdzić po zdjęciach :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marta123p
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-28, 17:42

Co to za choroba?

Post autor: marta123p »

Witam

Proszę mi napisać co to za choroba, nie mogę znaleźć odpowiednika w internecie.
Oto zdjęcia:
Załączniki
DSC01836.JPG
DSC01835.JPG
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Na pierwszym wygląda mi na jakąś grzybową. Ten koniec liścia ciachnęłabym i posypała cynamonem.
Drugie zdjęcie - wygląda na uszkodzenie mechaniczne lub poparzenie słońcem. Na razie bym poobserwowała czy będzie się powiększać. Jeśli to nie wirus to nic nie grozi storczykowi, jedynie nieestetycznie wygląda. Możesz ewentualne liścia przetrzeć wyciągiem z pestek grejfruta. Świetnie hamuje wszelkie zmiany inne niż wirusowe, ale na to ostatnie nie ma rady :-/ Mam nadzieję, że rady pomogą i zmiany nie będą się powiększać :-)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Tajemnicza plama

Post autor: natalik11 »

Na jednym z moich storczyków niedawno pojawiła się brzydka plama. Zastanawiam się czy może to być oparzenie słoneczne, czy może coś innego? Ponadto żerują na nim tarczniki na które zastosowałam środek "Tarcznik BR"(Plama pojawiła się przed jego zastosowaniem) Proszę o pomoc.
Załączniki
SNC00366.jpg
Pozdrawiam! Natalia :)
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Nie znam się na tego typu plamach ale proponuję przejrzeć i poczytać tę stronę http://www.storczyki.pl/?dzial=6&pokaz=uprawa
Liście tego storczyka są mocno odwodnione, więc jest bardzo prawdopodobne, że to oparzenie ale nie mam tej pewności.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Oj i to solidnie jest przesuszony, po końcach blaszki liściowej widać, że był wystawiony na piekące promienie słoneczne.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Post autor: natalik11 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :->
Jeszcze jedno pytanie: storczyk jest w torfie przypominającym mech i na długo zatrzymuje wodę, podlewam go więc co dwa tygodnie odstaną wodą z nawozem. Czy powinnam podlewać go częściej wodą bez nawozu?
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

Raczej nie, myślę że co dwa tygodnie wystarczy, nie powinno się częściej podlewać. Musisz obserwować korzenie, jeśli są zielone to znaczy, że storczyk ma wystarczającą ilość wody ;-)
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Post autor: natalik11 »

Dostałam radę, żeby sprawdzić czy korzenie są zielone, otóż są, jednak, żeby to sprawdzić wyciągnęłam kwiat z doniczki i ujrzałam bardzo dużo malutkich owadów. Obawiam się, że mogą być to mszyce. Niedawno w celu pozbycia się tarcznika zastosowałam środek TARCZNIK BR, który działa również przeciw mszycom, mączlikom itp. Czy może to być coś innego niż mszyca, na co ten środek nie działa?
PS. napisane jest na nim, że zwalcza szkodniki: czerwce, tarczniki [...] występujące na nadziemnych częściach rośliny. Czy to znaczy, że na szkodniki, które atakują korzenie należy zastosować coś innego?
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Co to za plama?

Post autor: natalik11 »

U mojego storczyka niedawno pojawił się młody listek, na którym jest czarna plamka. Myślę, że nie jest to oparzenie słoneczne, obawiam się, że może być to jakaś infekcja grzybicza. Dołączam zdjęcia i proszę o pomoc.
Załączniki
SNC00381.jpg
SNC00382.jpg
Pozdrawiam! Natalia :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Wygląda mi to tak jakby miał problemy z wykluwaniem się listka lub na uszkodzenie mechaniczne. Jeśli jednak podejrzewasz chorobę grzybową możesz go posmarować jakimś wyciągiem z pestek grejpfruta (nierozcieńczonym) lub spryskać jakimś preparatem antygrzybowym i obserwować albo wyciąć chorą tkankę i zasypać cynamonem, węglem drzewnym lub lekko opalić.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Zdjęcie są średniej jakości i nie wiele na nich widać ale nie wygląda mi to na chorobę grzybiczną a raczej na uszkodzenie mechaniczne. Możesz na razie obserwować tą plamę. Jeżeli będzie się powiększać to wtedy prawdopodobnie będzie to grzyb, a jeżeli nie będzie się zmieniać to uszkodzenie albo oparzenie.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
natalik11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-06-07, 15:32

Dziwny liść

Post autor: natalik11 »

Witam ponownie! :)
Na jednym z moich pupilków niedawno pojawił się młody listek, a zaraz po nim drugi. Ten pierwszy jakoś dziwnie jakby zwiędnął przy końcu. Nie pamiętam czy było tak od razu kiedy się pojawił, ale na pewno było to kiedy był jeszcze malutki. Zastanawiam się czy to coś groźnego, czy może czegoś mu brakuje.
Załączniki
SNC00391.jpg
SNC00394.jpg
SNC00395.jpg
SNC00396.jpg
SNC00397.jpg
Pozdrawiam! Natalia :)
ODPOWIEDZ