Zmianowanie warzyw

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Zmianowanie warzyw

Post autor: ibis66 »

Zmianowanie, czyli inaczej płodozmian warzyw ma na celu :
- zapobieganie wyczerpaniu składników pokarmowych przez daną roślinę
- ograniczenie występowania szkodników i chorób
- poprawę jakości warzyw - zdrowotność ,przechowywanie.
Mamy warzywa : dyniowate,psiankowate,krzyżowe,strączkowe,korzeniowe,liściowe.
Przykłady zmianowania :krzyżowe-korzeniowe, strączkowe-dyniowate, psiankowate-liściowe.
Można też z jednego zagonu osiągnąć dwa zbiory;ogórek gruntowy- fasola .
pozdrawiam ibis
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: erazm »

Czy po porach i buraczkach można w tym roku posadzić cebulę dymkę. Na jesieni na działce był dawany obornik krowi.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Danka »

Z porad o dobrym sąsiedztwie wynika, że buraczki, por i cebula to dobre sąsiedztwo. Więc myślę, że nie zaszkodzi posadzenie po buraczkach i porze cebuli.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Bettiw »

Erazm, pory i cebula to ta sama rodzina, nie należy wsadzać dymki po porach, ale cebula dymka szybko rośnie nawet jak przyjdą jesienne chłody to daje radę, tylko ja latem nie mam dostępu do dymki, a cebula z siewu słabo u mnie rośnie. Ja dymkę wsadzam między rzędami innych korzeniowych, ale rozumiem ,że Tobie chodzi o drugi zbiór po plonie głównym.
Jolanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-27, 09:56

Zmianowanie warzyw

Post autor: Jolanna »

Witam :-)
Jestem początkującą działkowiczką :-) . Chciałam prosić o pomoc. Kupiłam działkę i to już będzie trzecia wiosna w uprawianiu go. Bardzo staram się uprawiać go wg. uprawy współrzędnej. Pierwszy rok nie miałam problemu, bo działka 8 lat była ugorem, więc tyle ile zdołałam przekopać to na niej wysiałam to co mi pasowało. W drugim roku już zaczęłam trochę czytać na temat uprawy współrzędnej i płodozmianu i coś tam wykombinowałam z tymi grządkami:) Jednak w tym roku już mam duży problem. Nie za bardzo umiem ułożyć warzywa na poszczególnych grządkach tak aby było według zasady uprawy współrzędnej i płodozmianu. Spróbuję dodać pliki jak wyglądały moje grządki w pierwszym i drugim roku i bardzo proszę o pomoc.
Działka Rok I
http://imageshack.com/a/img822/3340/khag.jpg
Działka Rok II
http://imageshack.com/a/img850/722/duji.jpg
Pozdrawiam :-)
Pozdrawiam :)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: erazm »

Bettiw pisze:... rozumiem ,że Tobie chodzi o drugi zbiór po plonie głównym.
Pory rosły w tym miejscu w ubiegłym roku. W tym roku chcę posadzić tam w kwietniu dymkę. Na jesieni dawałem obornik.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Bettiw »

Erazm jeżeli w zeszłym roku uprawiałeś pory, to w tym roku nie powinieneś na tych samych grządkach uprawiać dymki (ani czosnku), głównie dlatego, że gleba wyczerpana jest ze składników "ulubionych" dla tych roślin i z powodu chorób i szkodników, chociaż jak wiadomo czasem siła wyższa zmusza nas do takiej uprawy. Na małej działce trudno jest zmianowanie prowadzić takie pełne, trzeba zwracać uwagę na grupy roślin z tej samej rodziny, które atakują te same choroby np. psiankowate- pomidory, ziemniaki, papryka, bakłażan, czyli po ziemniakach nie wsadzamy pomidorów. Skoro dałeś obornik na jesień to problemu z wykarmieniem dymki nie będzie. Nawet jak prowadzi się zmianowanie to choroby i tak występują i szkodniki trzeba tępić, może występują z mniejszym nasileniem, dobrze jest robić wsiewki z innych roślin dla zmyłki szkodników.
Jolanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-27, 09:56

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Jolanna »

Witam :)
Mam prośbę do Was, a szczególnie do Bettiw, bo widzę, że bardzo cenne daje rady :)
Wstawiałam wyżej zdjęcia z poprzednich lat rozplanowania grządek. W końcu usiadłam i spróbowałam rozplanować.
Dokopałam jeszcze dwie grządki 15 i 16 na ogórki :dance:
Mam jeszcze problem z cukinią, bo wszędzie piszą inaczej :( nie wiem co dosiać do tej grządki. Z ogórkami również nie wiem. Na jednych stronach piszą, że koper, a gdzie indziej, że koper nie może być bo ma za intensywny aromat, a ogórki tego nie lubią. Wyczytałam też, że można wysiać bazylię.
Bardzo proszę o uwagi i porady do tego mojego planu na ten rok. Nie tylko co do cukini i ogórków :)
Załączniki
Działka 3.jpg
Pozdrawiam :)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Bettiw »

Jolannapostaram się na ile mogę coś podpowiedzieć, przeglądnęłam twoje nasadzenia w poprzednich latach i niektóre za często następują po sobie, to bez różnicy czy to pomidor koktajlowy czy inny w trzecim roku na części grządki będzie występował 3 raz. Ja robię tak, że dzielę działkę na trzy części, chociaż przydałoby się na więcej.
1 część to korzeniowe, wytyczam grządki na marchew pietruszkę seler buraki, nie robię odrębnych grządek na cebulę, por i czosnek wysadzam pomiędzy korzeniowymi co 2 rzędy marchwi jeden dymki, czosnek przy truskawkach (u Ciebie trzeba by zacząć pobierać nowe odrosty z truskawek i zaplanować nową grządkę, w drugim i trzecim roku truskawki najlepiej owocują potem trzeba odnowić nasadzenia w innym miejscu).
2 część to psiankowate pomidory papryka ziemniaki (też rządek podkiełkowanych wsadzam)... pomiędzy pomidorami i na obrzeżu wsadzam sałatę i selery.
3 cześć to strączkowe bób fasolka szparagowa, tyczna, groszek zielony
pozostałe rośliny dla których nie ma w zmianowaniu specjalnego poletka ( myślę o 4 i 5) to właśnie dynie, kabaczki i ogórki, rzodkiewka sałata... ponieważ nie wyznaczam dla tych warzyw grządki, (oprócz ogórków), to po dwa nasionka wysadzam przy krzewach porzeczki przy kompoście lub pod płotem, a rzodkiewkę już wysiałam rządek przy truskawkach z brzegu.
W następnych latach zamieniasz miejscami te trzy poletka, a jak rozplanujesz grządki to już będzie bez różnicy bo cała grupa roślin jest z tej samej rodziny i przez następne dwa lata nie będzie rosła w tym miejscu
Jolanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-27, 09:56

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Jolanna »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jest zrozumiała dla mnie :) Tylko jak ja mam teraz to poprzestawiać :( Zwariuję :( Tak bardzo zalezy mi prowadzić działeczkę uprawą zmianowania i jednak jest to dla mnie chyba za trudne :(
Tworząc ten plan wzorowałam się na tej stronce
zielonyogrodek.pl/uprawa-warzyw-zakladanie-warzywnika-zgodnie-z-plodozmianem
i byłam pewna, że dobrze to zrobiłam, a tu okazuje się, że jednak nie :( I nadal jestem w lesie, a tu już pora coś wysiewać. Czy byłabyś w stanie jeszcze raz poukładać te grządki? Proszę.
Pozdrawiam :)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Bettiw »

Widzę, że nikt nie włącza się w dyskusję. W sobotę próbowałam odpowiedzieć, ale strona poradnika musiała mieć chwilową przerwę i jak wysłałam to wszystko poszło w "kosmos", niestety nie miałam już czasu do pisania od nowa.
Jolanna stronka na której wzorowałaś się uważam, że jest dobra sama kiedyś tam zaglądałam podział warzyw na grupy A - bardzo wymagające, B- średnio i C mało wymagające jest dobry, szczególnie jak ktoś ma dostęp do obornika i co roku 1/3 działki nawozi jesienią , a na wiosnę sadzi warzywa z grupy A, obornik zawsze po uprawie grupy C nawozimy jesienią i proste. Dla uproszczenia zwiększyłabym kwadraty, aby grupa A zajmowała 1/3 działki (w tej części zrobiłabyś grządki z warzyw dla grupy A)itd..a nie porozrzucane pojedyncze grządki po całej działce (pomidory i po lewo i na górze, trudno uniknąć wtedy błędu) korzeniowe też przy sobie zrób rabatki. Ponieważ ja nie mam dostępu do obornika, bazuję na kupnym granulowanym i na kompoście, więc dla roślin wymagających zaprawiam dołki granulowanym obornikiem kompostem i wsadzam sadzonkę, do tego nastawiam gnojówkę z pokrzyw.
Po kilku latach uprawy zwiększa się zachorowalność roślin, sama to zauważyłam ze zdziwieniem, że mnie to też dopadło, pomimo że zmianowanie prowadzę, ale to wszystko to za mało, działka jest mała, dlatego rozważam wprowadzenie podziału na 4 poletka w którym 1/4 będzie leżała odłogiem tzn. posieję tam poplon.
Jolanna najważniejsze, żeby mieć przyjemność z uprawiania roślin, z czasem wypracujesz dla siebie najwygodniejszą metodę, czasem rezygnujemy z niektórych warzyw i modyfikujemy uprawy i tak w kółko, fajnie że wszystko się zmienia i ciągle mamy dylematy.
Jolanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-27, 09:56

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Jolanna »

Bettiw to co piszesz jest niby jasne, ale jak przychodzi mi do poukładania to nie umiem :( Jest to dla mnie bardzo trudne. Tym bardziej, że mało mam tych grządek.
Rozplanowałam jeszcze raz te moje nieszczęsne grządki.
Grządka 1 i 2 – Cukinia a między nią posadzę tam cebulę dymke i koper.
Grządka 3 – Docelowo papryka, ale teraz może jako przedplon wysieje szpinak warzywny i młodziutki zerwę.
Grządka 4 – Burak ćwikłowy okrągły i nasiona pomieszam z koprem.
Grządka 5 – Dynia i fasola karłowa i nasturcje lub nagietki
Grządka 6 – Przedplon szpinak, a potem Pomidor koktailowy i bazylia i nagietki lub nasturcje
Grządka 7 – Fasola karłowa i szałwia. Wyczytałam, że szałwię warto posadzić koło fasoli, grochu, wszystkich gatunków kapustnych i kopru włoskiego. Jej intensywny zapach chroni warzywa przed ślimakami, mszycami, bielinkiem kapustnikiem a marchew przed połyśnicą.
Grządka 8 – Przedplon sałata i rzodkiewka i przykryję włókniną, a docelowo ogórki
Grządka 15 – taki wąski pas na 30 cm mi wyszedł i nie wiem co na niej posadzić.
Grządka 9 – Fasola tyczna, mięta i nasturcje lub nagietek lekarski
Grządka 10 i 11 – Nie wiem co na przedplon. Może być kalarepa? Docelowo zaplanowałam pomidory i pietruszkę korzeń i gdzie nie gdzie nagietki lub nasturcje.
Grządka 12 – Przedplon sałata i rzodkiewka i przykryję włókniną, a docelowo ogórki
Grządka 13 – Też nie wiem co :( Może szczypiorek zielony. A może mi doradzisz co? Może seler i por?
Grządka 14 – Marchewka wczesna i cebula dymka.
Nie wiem czy dobrze rozplanowałam te grządki. Jeśli nie są dobrze rozplanowane to błagam o rady.
Najpóźniej w weekend już wszystkom chcę wysiać, ale wciąż mam problem z prawidłowym rozplanowaniem
Załączniki
Dziaka3.jpg
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
qrystyna216
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2014-02-22, 22:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: qrystyna216 »

Nie wnikam w całość działki, ale takie mam uwagi.
grządka 1 i 2, u Ciebie jest cukinia, cebula i koper.
Widze, że mało masz marchewki i zamiast cukinii dałabym marchew.
Cukinia zajmuje dużo miejsca i ja bym posadzila na 15.
Czosnek sadzę między truskawkami i koło lilii.
pozdrawiam, qrystyna216
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Bettiw »

Też mi się wydaje, że w cukinii ani cebula, ani koper nie urośnie, bo cukinia ma duże liście i wszystko zacieni. Pomidor z pietruszką tu zastanowiłabym się, bo pietruszka długo rośnie już trzeba ją wysiać , a pomidory dopiero w maju wsadzasz, a poza tym, nawet jak zostawisz duże przerwy dla sadzonek pomidorów, to one później zacienią pietruszkę. Nie widzę też fasoli karłowej razem z dynią to samo będzie co przy cukinii, dynia potrzebuje dużo miejsca i ma wielkie liście.
Jolanna na których grządkach jesienią nawiozłaś obornik? Pisałaś że korzystałaś z takiej stronki gdzie pokazane były potrzeby pokarmowe roślin i w zależności od nawożenia takie rośliny wysadzamy. Powiedz mi czy ta grządka wąska 30 cm jest w rzeczywistości, czy na rysunku? Łatwo odrobinę poszerzyć pozostałe grządki, żeby nie mieć kłopotu. Jakiej szerokości zaplanowałaś grządki? Ja odmierzam długością trzonka od grabi, żeby wygodnie było dojść z obu stron. U mnie dzisiaj deszcz siedzę w domu.
Jolanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-27, 09:56

Re: Zmianowanie warzyw

Post autor: Jolanna »

Ja cukinie bardzo lubię jem bardzo dużo, a marchewkę jem bardzo rzadko dlatego mam tylko jedną grządkę z marchewką. Nad cebulą i koprem w cukini to pomyśle i z tą fasolka w dyni. Masz racje, że te duże liscie moga dawać ceń.
Na jesieni nie nawoziłam obornikiem działki, bo gdzieś wyczytałam, że nawozi się co drugi rok. Będę nawoziła w trakcie podlewania. Z pokrzyw będe robiła nawóz.
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ