Zmarniałe tuje szmaragd gold

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
czesm
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-28, 08:24

Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: czesm »

Cześć,

Moje tuje podczas ostatniej jesieni wyraźnie "zmarniały":
a) gałęzie opadły, dlatego przywiązałem je do specjalnie wbitego palika lub do głównego pnia rośliny. Rośliny wyglądają, jakby "zemdlały" i nie miały już siły trzymać gałęzi.
b) tuje były niezwykle bujne i gęste, ale ich gałęzie zaczęły brązowieć od pnia i wyraźnie się przerzedziły, straciły ok 40% swojej pierwotnej gęstości. Zdaję sobie sprawę, że każda roślina się oczyszcza w ten sposób, ale w miejsce starych gałązek nie przybyły wcale nowe... Niewielka część starych gałązek/igieł zmieszała się z korą, resztę wyrzuciłem.

Tuje rosną od 3 lat w dużych ceramicznych donicach z odpływem na dole, na tarasie na najwyższym piętrze, z dość dużym dostępem do światła (roślinki są z jednej strony przytulone do barierki tarasowej). Na dnie wysypane jest ok 7 cm keramzytu.
Ziemia to gotowe podłoże typu substral z długodziałającym nawozem. Z wierzchu gleba przykryta jest korą.
Wiosną i jesienią przy umiarkowanych temperaturach podlewam je ok. 2 razy w tygodniu (duża konewka na dwie roślinki), latem podczas dużych temperatur praktycznie codziennie. Podczas podlewania woda raczej nie wylewa się dołem przez otwór w donicy i nie stoi w podstawce, więc zakładam, że ich nie przelewam (czasem podczas obfitych deszczy w podstawkach stoi jednak woda).

Rośliny na zimę owijam zawsze podwójną warstwą włókniny - całą donicę od podstawki aż do połowy wysokości pnia.

W zeszłym roku wiosną korę wymieszałem z garścią nawozu w granulacie do iglaków. Roślinki co kilka miesięcy pryskałem profilaktycznie topsinem a także mieszanką decisu i środku na przędziorki magus (na balkonie rośnie mi też conica oraz groszek pachnący, które często dopadają drobnoustroje).

I jeszcze jedna obserwacja, może coś wniesie - w zeszłym roku wyciąłem tuję orientalis, ponieważ straciła 80% gałązek (żółknące, trochę uratowały je opryski topsinem). Podczas wyjmowania z doniczki ziemia wyszła "cała" razem z keramzytem - była opleciona przez bardzo gęsty system korzeniowy, wyglądało to jak siatka na zakupy.

Uprzejmie proszę o pomoc i fachową radę - czy robię coś nie tak?
Przeglądałem inne wątki forum, ale nie potrafię poprawnie rozpoznać przyczyny problemów.
Pozdrawiam
Czesław
Załączniki
20170328_073840.jpg
20170328_073935.jpg
20170328_074008.jpg
20170328_074024.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: rafaloku »

Może coś więcej Ci doradzi ktoś z naszych ekspertów.

Normalnie w ogrodzie doszukiwał bym się tu chorób lub szkodników. Ale miałem z tujami na tarasie dokładnie to samo. One są już za duże do donicy, szczególnie jeśli jest tam już tylko plątanina korzeni i keramzytu. Rośliny muszą być w ziemi. Może pomoże im większa donica ale to też będzie na chwilę, bo tuja szybko rośnie.

Ja swoje miałem z 8 lat od malutkich, aż w końcu mnie przerosły i zaczęły marnieć. Najpierw jedna, potem dwie pozostałe. Próbowałem oprysków ale pomogło tylko na chwilę. W końcu zdecydowałem się je usunąć. Oddałem znajomemu do ogródka. Jak je wyciągaliśmy z donic to też były tam prawie same korzenie, bez ziemi. Po posadzeniu do gruntu odżyły jak nowo narodzone :-)
Rafał
czesm
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-28, 08:24

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: czesm »

rafaloku pisze:Może coś więcej Ci doradzi ktoś z naszych ekspertów.
One są już za duże do donicy, szczególnie jeśli jest tam już tylko plątanina korzeni i keramzytu. Rośliny muszą być w ziemi. Może pomoże im większa donica ale to też będzie na chwilę, bo tuja szybko rośnie.
Dziękuję za odpowiedź. Niestety u mnie jest podobnie - tuję można wyciągnąć z donicy w całości z ziemią i keramzytem, korzenie wszystko oplatają.
Zastanawiam się, czy nie podsypać im trochę więcej ziemi na rzecz keramzytu i podciąć z góry, żeby się zagęściły.

Pzdr, CM
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: rafaloku »

Tak, żeby się zagęściły trzeba je trochę ściąć od góry, a także z wnętrza powycinać wszystkie brązowe i uschnięte gałązki. Z czasem powyrastają nowe pędy. Przede wszystkim jednak konieczne by było przesadzenie do większych donic ze świeżą ziemią.

Te donice, które są na zdjęciu, wydają mi się dość wysokie ale wąskie. Trzeba by chyba szukać podobnej głębokości ale szerszych. Ja wiem, że takie duże ceramiczne są bardzo drogie. Ja moje tuje w ostateczności posadziłem do donic z tworzywa sztucznego, stylizowanych na drewniane. Dawały w takich radę tylko ważne żeby donice były jasne, bo ciemne będą się za mocno nagrzewać od słońca.
Rafał
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: Joanna Sadowska »

Zgadzam się z tym co napisał Rafaloku. Źywotniki mają poprostu za małe doniczki. Często na inwestycjach, w których coś projektuje znajdują się podobne egzemplarze. Źywotniki są roślinami, które mają mimo wszystko spore wymagania glebowe, ale po opisie można wywnioskować źe rośliny są pielęgnowanie prawidłowo.
Jednym słowem, trzeba je przesadzić do większych donic.
mgr inż. Joanna Sadowska
czesm
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-28, 08:24

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: czesm »

Bardzo dziękuję za fachowe porady!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zmarniałe tuje szmaragd gold

Post autor: Petrus »

Fakt, wszystko rozchodzi się o zbyt małe pojemniki. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ