Zioła a sąsiedztwo roślin trujących

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni

Zioła a sąsiedztwo roślin trujących

Postautor: MSS » 2018-07-11, 21:36

Wysiałam zioła na dole donicy, w której rośnie oleander. Jest duży, blisko dwumetrowy i rośnie przyczepiony do podpór. Latem wystawiam go na południowy balkon. Na dole łodygi są zdrewniałe i żal mi było tego pustego miejsca. Wysiałam zioła. Wiem, głupio. Ale może można je jeść? Ktoś wie, czy trujący oleander może mieć wpływ na "jadalność" sąsiadów?
MSS
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-07-11, 21:28

Re: Zioła a sąsiedztwo roślin trujących

Postautor: CityMatic » 2018-08-10, 17:59

Zawsze może istnieć to niebezpieczeństwo, Niektóre rośliny trujące wydzielają związki które trafiają do ziemi w okolice miejsca gdzie rosną , jeśli w tym czasie w ich okolicy rośni roślina która pobierze i zgromadzi te czynniki.....może dojść do nieprzyjemności.
Dodatkowo jako roślina jest cała trująca , a trujące glikozydy mają własności kumulacyjne więc w różnym stopniu każdy z elementów rośliny jest silnie lub mniej trujący. Może okazać się że bliskość upraw wpłynęła negatywnie na uprawę ziół. :kwasny:
Pozdrawiam Paweł - automatyk wielki sercem -ogrodnik z zamiłowania.
Awatar użytkownika
CityMatic
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
 
Posty: 218
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48
Lokalizacja: Polska "B" Strefa klimatyczna 7

Re: Zioła a sąsiedztwo roślin trujących

Postautor: Sylwia,Gosia » 2018-08-10, 19:35

Witaj ! Kiedyś poruszyłam ten sam temat , bo miałam identyczne wątpliwości .Tyle , że u mnie rośliny są w donicach ,bo mam jedynie balkony , więc tym bardziej mnie niepokoiło . Z drugiej jednak strony jest dużo warzyw , takich jak pomidor , czy papryka roczna , gdzie cała roślina jest trująca , poza owocami .Np. surowe stronki fasoli również są trujące , można je spożywać jedynie po ugotowaniu. A przecież w ogrodach te rośliny sąsiadują z innymi warzywami , czy ziołami , które spożywamy . :/
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 6222
Rejestracja: 2015-03-24, 14:15
Lokalizacja: Włochy-Lombardia.


Wróć do Kącik smakosza