Zimozielone coś do donicy w cieniu

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Domi79 »

Witajcie, chcę posadzić coś w donicy przed wejściem do domu. Problem w tym, że wejście jest od strony północno-wschodniej, a więc jest naprawdę mało słońca. Najlepiej, żeby było to coś zimozielonego, pokroju kolumnowego, może jakiś iglak. Chcę w lato dosadzać tam jakieś rośliny, żeby tworzyć kompozycje. Donica jest spora (43 cm wys, ok 27 szer). Co radzicie posadzić?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Petrus »

Donica jest raczej z tych małych... :hyhy: Na pewno w cieniu dobrze poradzi sobie cis (odmiany kolumnowe np. Fastigiata, Fastigiata Robusta, Oliwka, Wojtek), choina kanadyjska Nana, Ewentualnie ostrokrzew.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Domi79 »

Dzięki za odpowiedź :-> właśnie posadziłam cisa Fastigiata Robusta, zmieściłam jeszcze tylko 2 małe begonie i zdałam sobie sprawę, że ta donica wcale spora nie jest :przestraszony: na razie wszystkie rośliny mają się dobrze, wygląda na to, że się przyjęły :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Petrus »

Wystarczy regularnie nawadniać (nie przelewać) i powinny dać radę w donicy. :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Bettiw »

Za rok czy dwa lata przesadzisz do większej donicy, wtedy będzie miejsce na dosadzanie na wiosnę kwiatów balkonowych, które kwitną całe lato. Ja mam balkon północny i też eksperymentowałam z kwitnącymi kwiatami, aż ustaliłam co najlepiej rośnie i teraz cieszę się kwiatami i kolorami. U mnie pelargonie dobrze się sprawdzają a jest ich sporo kolorów i odmian.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Domi79 »

Petrus pisze: 2021-09-09, 21:08 Wystarczy regularnie nawadniać (nie przelewać) i powinny dać radę w donicy. :hyhy:
Dzięki, tak zrobię
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Domi79 »

Bettiw pisze: 2021-09-10, 09:57 Za rok czy dwa lata przesadzisz do większej donicy, wtedy będzie miejsce na dosadzanie na wiosnę kwiatów balkonowych, które kwitną całe lato. Ja mam balkon północny i też eksperymentowałam z kwitnącymi kwiatami, aż ustaliłam co najlepiej rośnie i teraz cieszę się kwiatami i kolorami. U mnie pelargonie dobrze się sprawdzają a jest ich sporo kolorów i odmian.
O, dobrze wiedzieć! A masz coś zwisającego co się sprawdza? Podobałaby mi się biała bakopa, ale nie wiem czy da radę, przy takiej małej ilości słońca :?:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Bettiw »

zwisające wieloletnie ładnie prezentuję się drobne bluszcze takie pstre z jasnymi środkami, albo biało obrzeżone, albo komarzyce, a z kwitnących pomyślę, bakopa jest polecana na zacienione miejsca ale u mnie w ogóle nie sprawdza się szybko przestaje kwitnąć i z czasem zamiera, tak samo lobelia, natomiast słonecznica (polegnatka) dobrze się sprawuje chociaż nie jest tak okazała ma drobne kwiatki w kształcie słoneczek z żółtymi płatkami, najlepiej jednak wygląda pelargonia, tylko czy sadząc razem z iglakami będzie można ją nawozić tak jak do kwitnących?
Można by do iglaków dosadzać pokrzywkę wielokolorową (koleus) też mam ją na balkonie i super rośnie do późnej jesieni.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Zimozielone coś do donicy w cieniu

Post autor: Domi79 »

Dziękuję, będę się zastanawiać w przyszłym roku, co tam dosadzić :luka:
ODPOWIEDZ