ziemiórka

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
elzbieta.lacka@o2.pl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2019-03-18, 20:19

ziemiórka

Post autor: elzbieta.lacka@o2.pl »

:-) Dzień dobry. Jak zwalczyć ziemiórkę w roślinach doniczkowych?. Dziękuję, pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: ziemiórka

Post autor: rafaloku »

Witam. Wyjaśniliśmy to dość obszernie w naszym poradniku, odsyłam więc do artykułu: Ziemiórki w doniczkach z kwiatami. Jak zwalczyć ekologicznie? :-)
Rafał
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: ziemiórka

Post autor: szczepcio38 »

elzbieta.lacka@o2.pl pisze::-) Dzień dobry. Jak zwalczyć ziemiórkę w roślinach doniczkowych?. Dziękuję, pozdrawiam
Witam. Co prawda Rafał podał sposoby zwalczania ziemiórki, ale można spróbować różnymi sposobami.
Ja podlewam doniczkę wodą z dodatkiem wody utlenionej, trzeba powtórzyć po kilku dniach ponieważ mogą w ziemi być larwy, które się wylęgną.
Woda utleniona nie szkodzi roślinom a raczej dotlenia korzenie.
wiercimorda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2018-12-26, 14:03

Re: ziemiórka

Post autor: wiercimorda »

woda utleniona na pewno nie zaszkodzi :) mi sie zdarzylo podlac roslinki nierozcieczona woda ulteniona i szkody zadnej nie zaobserwowalam :)
wiercimorda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2018-12-26, 14:03

Re: ziemiórka

Post autor: wiercimorda »

hej, hej :)
poniewaz moja walka z ziemiorkami nadal trwa (chwila nieuwagi i cala zabawa od poczatku) postanowilam zrobic podsumowanie co wyprobowalam i byc moze ktos mnie skoryguje, albo moze ktos ma inny patent...
:arrow: wyprobowalam wszystkie pomysly, o ktorych pisal @rafaloku, i chyba najlepiej wypada woda utleniona + wybijanie latajacych paskud, recznie, badz odkurzaczem... wydaje mi sie, ze odkad traktowalam kwiaty w.u. to faktycznie mniej robali przezywalo cykl, ale i tak zawsze ktorys z doroslych osobnikow przyczail sie gdzies na oknie, czy innej doniczce i cala akcja zaczynala sie znowu
:arrow: z czosnku i sody kpia sobie w zywe oczy :/
:arrow: lep dziala raczej srenio, albo po prostu kupialam lepy slabej jakosci
:arrow: probowalam przesadzic roslinke do ziemi potraktowanej wczesniej wysoka temp. (wg. tej instrukcji: Nagrzej piekarnik do 230 stopni Celsjusza. Może być też 200. Wypełnij naczynie ziemią, po czym wstaw do piekarnika na 30 minut. Po 15 minutach możesz wyjąć naczynie i przemieszać glebę. Oczywiście potem włóż z powrotem naczynie do piekarnika) wczesniej myjac jej korzenie, ale z kolei po takiej akcji nie przyjela sie i obumarla... :/
:arrow: przesuszenie ziemi tylko przyhamowalo mozna juz powiedziec - hodowle, bo spokojnie z 15 muszek biegalo wesolo po powierzchni czekajac, az ja podleje
:arrow: wysypanie piasku na powierzchnie tez nie zdalo egzaminu (tu mnie zaskoczyly)
:arrow: moczenie przez noc doniczek w wodzie, a potem splukanie powierzni mocnym strumieniem wody i odsaczenie ziemi, a nastepnie osuszenie jej - daje taki efekt, ze larwy wyplywaja na powierzchnie, albo sie topia, ale bardzo ciezko jest je wszystkie wylapac, zawsze cos sie uchwa
:arrow: teraz sie wkurzylam i zalepialam doniczke tasma...
jakies pomysly?
p.s. to ze cos nie zadzialalo u mnie, nie znaczy ze nie zadziala u Was :)
Załączniki
IMG_20200117_111503.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: ziemiórka

Post autor: rafaloku »

Pod folią bez tlenu korzenie zgniją. Raczej przykryj gazą o drobnych oczkach, tak żeby muchy się nie wydostawały ale był dostęp powietrza do korzeni. Jednak żyjących w ziemi larw i jaj to nie wyeliminuje. Ja ostatnio włożyłem do ziemi pałeczki owadobójcze Tarcznik Ultra (po 3 na roślinę) i to pomogło. Nie natychmiast ale po kilku tygodniach przestały pojawiać się nowe muchy https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/tar ... ral-id-361
Rafał
ODPOWIEDZ