Zdolność kiełkowania roślin ozdobnych

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Zdolność kiełkowania roślin ozdobnych

Post autor: chaberek »

Ostatnio bardzo pasjonuje mnie temat samodzielnego zbierania nasion w moim ogrodzie.
Dostaje też sporo nasion od zaprzyjaźnionych forowiczów.
Nie zawsze uda mi się wysiać wszystkich nasion, część zostaje na drugi albo i trzeci rok.
Nie mam jeszcze doświadczenia, nie znam jeszcze zdolności kiełkowania nasion.
Gubię się w tym, czy mogę jeszcze wysiać nasiona, czy po prostu szkoda mojej pracy.
Chciałabym z pomocą forowiczów stworzyć listę nasion, które muszą być wysiane zaraz po zbiorze albo po prostu w krótkim okresie po nim.

Otwieram listę:

1.sasanka (Pulsatilla vulgaris)
2. Złocień wielki (margerytka) - nasiona siać zaraz po zbiorze w połowie VII lub od końca III do IV
3. Ostróżka trwała - koniec VII, zaraz po zbiorze, wysiać do skrzynek, nasiona kiełkują w ciemności, do gruntu wysadzić w IX,
4. Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) – świeżo zebrane nasiona wysiewać wprost do gruntu. Część nasion przeleguje przez 2 lata.
5. Zawilec narcyzowy (Anemone narcissiflora)
6. Powojnik całolistny (Clematis integrifolia)
7. Jarzmianka większa (Astrantia major)
8. Ciemiernik (Helleborus)
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Bardzo ciekawy temat otworzyłaś. Rozmnażanie bylin co prawda nie jest tak popularne jak innych roślin lecz mi zawsze sprawiało dużo satysfakcji. Wysiewam zwykle w maju/czerwcu, pikuję (jest wtedy mało pracy w ogrodzie) w lipcu/sierpniu a wysadzam na rozsadnik albo do inspektu we wrześniu/październiku.
Jeśli ktoś dysponuje osłonami takimi jak folie, inspekty czy szklarnie to dobrym okresem na wysiew jest wczesna wiosna. Część z nasion można wysiewać zaraz albo po zbiorze. Te wymagają zwykle stratyfikacji czyli zimowego przemrożenia.

Więcej: Stratyfikacja nasion. Co to jest i jak zrobić stratyfikację?

To tyle ogólnych zasad z wiedzy. którą posiadam. Więcej szczegółowych informacji na pewno wspólnie tu wniesiemy.
===
Pomogę przy tworzeniu listy i u ciebie chaberku będę kolejne pozycje wstawiał, w miarę jak będą napływać.
Powyżej pierwsze 5 roślin, które znalazłem.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jarzmianka to urocza roślina o kwiatkach zebranych w małe baldaszki. Jej nasiona łatwo tracą zdolność kiełkowania i należy je wysiewać zaraz po zbiorze (zwykle pod koniec lata).
Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Bardzo proszę o dopisanie do listy ciemiernika Helleborus.
Właśnie wyczytałam,że tracą szybko zdolność kiełkowania.
Nasiona zbieramy od maja do czerwca i zaraz po zbiorze wysiewamy do doniczek lub do gruntu.Siewki pojawiają się wiosna następnego roku.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Zgadza się, ciemierniki należy wysiewać zaraz po zbiorze.

Pozycję wstawiłem.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Nasiona bylin powinny pochodzić z ostatniego zbioru, gdyż niektóre z nich szybko tracą siłę kiełkowania. Na podstawie czasu wysiewania nasion możemy wśród bylin wyróżnić dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią byliny, których nasiona wysiewamy zaraz po zbiorze, gdyż stosunkowo szybko tracą one siłę kiełkowania (np. Pulsatilla), lub znacznie opóźniają kiełkowanie i nierówno wschodzą, jeśli nie są wysiane zaraz po zbiorze. Zaraz po zbiorze wysiewamy również nasiona wymagające długiej stratyfikacji i wschodzące dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach po wysiewie (np. Szachownice, Peonie, Pełniki). Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Re:

Post autor: chaberek »

Herbi pisze:Jarzmianka to urocza roślina o kwiatkach zebranych w małe baldaszki. Jej nasiona łatwo tracą zdolność kiełkowania i należy je wysiewać zaraz po zbiorze (zwykle pod koniec lata).
Obrazek
Herbi,czy zbierałeś może nasiona jarzmianki?
Może masz zdjęcie jej nasion?
Ja przyglądałam się tej roślinie pod kątem zebrania z niej nasion,ale coś tych nasion nie widziałam. :oops:
Pozdrawiam Ania
ODPOWIEDZ