Zaniedbany ogród/nowy trawnik/łąka kwietna

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
chocolate88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-04-04, 19:10

Zaniedbany ogród/nowy trawnik/łąka kwietna

Post autor: chocolate88 »

witam! cieszę się,że mogę wreszcie dołączyć do forumowiczów. właśnie dostałam do dyspozycji niewielki ogródek po mojej babci. marzy mi się ładna trawka (najlepiej z mieszanką polnych kwiatów). Nie wiem zupełnie od czego zacząć. jestem laikiem w sprawach ogrodniczych. opiszę może aktualną sytuację ogródka: na przestrzeni 4m/3m jest od kilku lat trawnik. na pozostałej części sadzone były warzywa: marchew, pietruszka, sałata, seler, cebula, koper. oraz owoce: truskawki, poziomki. moi dziadkowie w ogóle nie dbali o ogród, nie dali nic w nim zmienić. stan ogródka jest opłakany, jest pełno chwastów, pozostałości po roślinach, których nie potrzebuję i których nie chcę. nie wiem jaki jest rodzaj ziemi. jak przygotować ziemię pod trawnik? od czego zacząć, w jaki sposób pozbyć się roślin, chwastów? bardzo proszę o pomoc i rady.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Zaniedbany ogród/nowy trawnik/łąka kwietna

Post autor: waldek727 »

Witaj chocolate88.

Tegoroczne chwasty nie posiadają jeszcze nasion a więc poza perzem całą pozostałą roślinność możesz usunąć rozluźniając glebę widłami amerykańskimi i składać ją na pryzmę kompostową.

Oczyszczoną w ten sposób ziemię zasil przedsiewnie nawozem organicznym, zagrab i wyrównaj.
Następnie cały teren trzeba nieco ubić i utwardzić.
Po około dwóch tygodniach od wykonania tych czynności przed samym siewem trawy zrusz delikatnie grabiami wierzchnią warstwę gleby i rozsiej nasiona.
Po wysianiu trawy całość należy pokryć minimalną warstwą (0,5 cm) ziemi ogrodniczej i ponownie utwardzić.
Jeżeli uznasz że gleba w tym miejscu jest zbyt kwaśna to poprzez wapnowanie należy najpierw podnieść jej poziom pH do wartości ok 6,5.
Przez pierwszy miesiąc codziennie należy nawadniać glebę poprzez jej zraszanie.
Łąkę kwietną kosi się po przekwitnięciu kwiatków ok 2-3 razy w roku.

Polecam w poradniku forum: Wapnowanie trawnika. Jak i kiedy wapnować trawnik?

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Remigiusz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-30, 14:13

Re: Zaniedbany ogród/nowy trawnik/łąka kwietna

Post autor: Remigiusz »

Jak ktoś jest zainteresowany takim trawnikiem kwiatowym (inaczej mówi się na to łąka kwietna ) to fajnie wychodzi z takiej mieszanki wild flowers. Wysiałem ją u teściów na działce i prezentuje się rewelacyjnie. Nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Kosi się ją rzadko po przekwitnięciu poszczególnych kwiatów. Nawozi tylko raz na wiosnę. Super sprawa.
ODPOWIEDZ