Zaniedbana Murawa

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Mocznik i saletra (pewnie chodzi o amonową) to sam azot. Te nawozy stosuje się na łąkach w celu szybkiego wzrostu trawy. W przypadku boisk przede wszystkim zwraca się uwagę na silnie ukorzenioną i zwartą darń, a uzyskuje się to po przez nawożenie fosforowe, szczególnie na początku tworzenia murawy.
Najlepszy z tego zestawu byłby Hydrocomplex Yara, gdyż jest to wieloskładnikowy nawóz ze zbilansowanym składem azotu, fosforu i potasu (zawsze w takiej kolejności są podawane te składniki na opakowaniu nawozu, na co trzeba zwracać uwagę dostosowując nawóz do wymagań gruntu, czy pory roku).
Nie macie w pobliżu jakiegoś "ligowego boiska" z greenkeeperem z prawdziwego zdarzenia, który mógłby coś doradzić ?
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

W okolicy maksymalna liga to 2 więc szczerze powiedziawszy wątpie czy mają tam takiego specjalistę no ale będę w poniedziałek na tym obiekcie to moze zapytam co i jak i się dowiem. A co proponujesz do rozsiewania nawozu ? Bo raczej traktor zeby tam wjechać odpada czy takie wózki do rozsiewania za 100 czy 200 zł to dobry pomysł czy dziadostwo ? Mówie o czymś takim :
https://www.oleole.pl/rozsiewacze/hecht ... mgodtKwNnQ
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Stosuję podobny jak ten pierwszy, tylko na gumowych pompowanych kołach i dziesięć razy droższy (Scotts 2000).
Do zbiornika mieści się 25kg nawozu, a rozsiewa granulki na szerokości ok. 3m.
Na areał boiska (0,5ha) poświęcam godzinę.
Ten drugi nadaje się tylko na trawniki o wymiarach 10x10m ;-)
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Ewentualnie ten:https:https://www.oleole.pl/rozsiewacze/hecht-256.bhtml?
Powinien się sprawdzić.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Dobra zakupiłem ten drugi trochę drozszy ale na pewno dłuzej wytrzyma :) jutro jadę po nawóz zrobię tak jak mówił ten gościu z tej firmy zakupie 100 kg mocznika i 200 kg hydrokoplexu czy nawieźć to razem czy np jutro mocznik a załózmy w czwartek hydrokoplex czy inaczej ? Jeszcze takie pytanie czy godzina nawzenia ma znaczenie ? Dodatkowo mamy zamiar w piątek wykosić boisko dobry pomysł czy za krótka przerwa między nawozeniem a koszeniem ? I tak czy wykorzystać cały nawóz czy np 100kg hydrokoplexu teraz a 100 np za tydzień ?
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Z mocznikiem musisz uważać, aby nie dać go miejscami zbyt dużo bo "spalisz" trawę z korzeniami.
Mocznik wchłaniany i zużywany jest bardzo szybko, jeśli wysiejesz go teraz, to za dwa tygodnie możesz wysiać Yara Complex (tak się teraz nazywa hydrocomplex). Ten nawóz rozkłada się znacznie wolniej i dłużej działa.
Pora dnia, czy pogoda nie ma znaczenia, ale dobrze jest nawozić przed deszczem, lub po nawożeniu podlać trawnik. Na sucho mocznik jest jeszcze groźniejszy.
Po nawożeniu mocznikiem i podlaniu, praktycznie można kosić następnego dnia, natomiast hydrocomplex lepiej żeby poleżał kilka dni, ponieważ suche, luźne granulki nawozu możesz zebrać kosiarką.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Minęło juz dwa tygodnie od nawozenia mocznikiem trochę nie równo rozsiałem bo widać to gołym okiem no ale nie ma co się dziwić robiłem to pierwszy raz :P Teraz chcę w tym tygodniu rozsiać yara mila coplex i powiedzcie mi ile go zuzyć tyle ile kupiłem czy podzielić to na dwie dawki i reszte innym razem ? Kupiłem 8 worków czyli 200kg i czy jeśli nawioze w poniedziałek we wtorek mogę na tym grać czy nie bardzo ? Jak z podlewaniem bo teraz jest dość sucho czy po nawozeniu to podlać, mam tylko mozliwość prosić lokalną straz o pomoc więc tego podlewania za często niestety nie będzie.
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Ustosunkuję się ktoś do tego bo nie bardzo wiem co robić ;/ a chciałbym dzisiaj- jutro rozsiać nawóz
ODPOWIEDZ