Zamiokulkas Choroba Pomocy

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Kasiaaries
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-10-11, 11:21

Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: Kasiaaries »

Witam, zauważyłam, że mój zamiokulkas ma dziwne, twarde narośle przy lisciach....nie wiem, co to jest? Jakaś choroba, szkodnik, pasożyt?
Szukałam na necie, ale nie znalazłam zdjęć czegoś podobnego. Proszę o pomoc w identyfikacji...
Pozdrawiam.
Załączniki
zamio3.jpeg
zamio1.jpeg
zamio2.jpeg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

to objawy korkowatości. Jej przyczyna jest podlewanie rośliny zbyt zimna wodą.
mgr inż. Agnieszka Lach
Kasiaaries
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2019-10-11, 11:21

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: Kasiaaries »

Dziękuję za podpowiedź :)
kasiorek171
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-16, 00:06

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: kasiorek171 »

Hej. Pomóżcie mi z rozwiązaniem problemu co się dzieje z moim zamiokulkasem. Przeprowadziłam się i przesadziłam go i boje się ze to był powod. Ale co więcej i co to dokładnie jest to nie mam pojęcia. Dołączam zdjęcia.
Załączniki
D16DCAE6-7BA3-4679-88AC-6CE0B6D68104.jpeg
FF5059E4-EC17-4931-A80E-24CF1772F3CE.jpeg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: rafaloku »

Takie owalne i brunatniejące plamy połączone z żółknięciem liści to może być objaw antraknozy. To choroba wywoływana przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides.

Przede wszystkim trzeba usunąć porażone liście, a całą roślinę opryskać środkiem grzybobójczym.

Podaję link do preparatów zwalczających antraknozę: opryski na antraknozę - to wszystko jednak środki ochrony roślin, których nie wolno stosować w mieszkaniu. Ewentualny oprysk w ciepły dzień można wykonać gdzieś na zewnątrz (choćby na balkonie).

Bezpiecznie w domu można użyć naturalny preparat Biosept Active i ten właśnie proponuję wybrać. Tym bardziej, żę jest on dostępny w wersji gotowej do użycia na pojedyncze rośliny w domu. Podaję link: Biosept Active Spray. On nie zwalcza antraknozy ale ogólnie wzmacnia rośliny i uodparnia na choroby. Proszę więc usunąć porażone liście i wykonać oprysk Bioseptem. Opryski proszę wykonać co najmniej 3 razy w odstępie co 7-10 dni. Zobaczymy jaki będzie efekt :-)
Rafał
kasiorek171
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-16, 00:06

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: kasiorek171 »

Mieszkam za granica i muszę znaleść jakiś odpowiednik tych środków ;(. Czy kwiaty które stoją obok muszę dać w inne miejsce? Czy jest możliwość żeby się grzyb przedostał ?
kasiorek171
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-16, 00:06

Re: Zamiokulkas Choroba Pomocy

Post autor: kasiorek171 »

Czy można samemu jakas miksturę stworzyć naturalna Żeby popryskał roślinę? Czy może powinnam przesadzić lub wymienić ziemie w doniczce?
ODPOWIEDZ