Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Charlie86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-04, 11:11

Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Charlie86 »

Witam. U mojego ojca rośnie około 30 letni świerk srebrny który choruje już od kilku ładnych lat.
Góra drzewa wygląda całkiem nieźle, igły są gęste i powiedzmy że zdrowe, podobnie wyglądają zeszłoroczne przyrosty na końcówkach gałęzi, jednak igły i gałęzie na dole i ”wewnątrz” drzewa zamierają i usychają. Na starszych przyrostach widać ciemniejsze plamki. Nie widać na nim mszyc ani żadnych innych szkodników.
Co może być przyczyną takiego stanu drzewa?

Z góry dziękuję za odpowiedź i porady co można z tym zrobić.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Petrus »

Cześć. To że świerk łysieje od środka to normalne w tym wieku. Wnętrze drzewa jest silnie zacienione i pędy ogołacają się z igieł. Tak na pierwszy rzut oka wygląda jakby był zaatakowany przez przędziorka, ale ciemne plamki na igłach mogą świadczyć o rdzy.
Obecnie jego rozmiary uniemożliwiają oprysk więc musi niestety taki pozostać. Jedynie by jakoś schludnie wyglądał trzeba zdjąć posusz gałęzi.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Charlie86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-04, 11:11

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Charlie86 »

Witam, to jeszcze raz ja.
Dziś ponownie przyjrzałem się świerkowi i zauważyłem że na nowych i zeszłorocznych pędach jest mnóstwo drobnych pajęczynek i maluteńkich brązowych, ruszających się kropeczek.
Wnioskuję że to przędziorek. Czy może on być przyczyną takiego zamierania świerka, oraz czy da się coś z tym zrobić na tak starym i wysokim drzewie?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: rafaloku »

Tak, przędziorek może być przyczyną tak złego stanu drzewa. Niestety wszystkie znane mi środki na przędziorki mają działanie kontaktowe. To znaczy tyle, że środek musi mieć kontakt z ciałem szkodnika. Trzeba dokładnie opryskać całą roślinę.

Jaką wysokość ma ten świerk? W sprzedaży mamy lance teleskopowe Kwazar o długości 5 m - być może taka lanca pozwoli opryskać przynajmniej znaczącą część świerka? Do oprysku polecam Ortus 05 SC.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Petrus »

Świerk jest już w kiepskiej formie. Lepiej go już zostawić w spokoju. Ewentualnie zostaje wynajęcie zwyżki i oprysk całego drzewa opryskiwaczem spalinowym. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Charlie86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-04, 11:11

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Charlie86 »

Dziękuję za odpowiedzi. Świerk ma wysokość domu czyli jakieś 9m, więc z opryskiem będzie ciężko. Wielka szkoda że nic nie można zrobić, pamiętam jaki piękny i gęsty był 10 lat temu. Na szczęście w tym roku bardzo obrodził w szyszki więc może uda się wyhodować godnego następcę :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zamieranie świerku srebrnego - przyczyna?

Post autor: Petrus »

Niestety świerki kłujące bardzo męczą się w miastach i zurbanizowanych przestrzeniach.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ