Zakwaszanie gleby. Czym zakwasić ziemię w ogrodzie?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Zakwaszanie gleby. Czym zakwasić ziemię w ogrodzie?

Post autor: edyta_mi »

Zgodnie z sugestią Gosi 2501 chcę zakwasić glebę roślinom kwasolubnym rosnącym na mojej działce. Trochę to zaniedbałam i kondycja roślin wyraźnie spada :/ .
Nie wiem czym można zakwaszać o tej porze roku.
Słyszałam, że niektórzy praktykują ocet lub kwasek cytrynowy, ale nie wiem czy są one bezpieczne dla roślin oraz zastosowanych przeze mnie w tym sezonie EM-ów :znudzony: .
A może znacie inne bezpieczne i skuteczne sposoby?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witaj Edyto,Zmieniać ph gleby można o każdej porze roku poza zimą.Piszesz zbyt ogólnikowo,informując o tym,że chcesz zmienić odczyn gleby pod roślinami kwasolubnymi(jakimi?). Są rośliny którym wystarczy zmiana ph o 0,5 a są też rośliny które dopiero przy obniżeniu ph do 5-5,5 czują się tak jakby rosły w naturalnych warunkach.Dobrze jest przed zakwaszeniem gleby znać jej odczyn,czy jest lekko zasadowy,czy np obojętny.Nie polecam zakwaszać ziemi zarówno siarczanem amonu,jak też różnymi dziwnymi metodami domowymi.Skąd będziesz wiedziała ile butelek octu trzeba wylać albo ile torebek kwasku cytrynowego rozsypać ,żeby uzyskać odpowiedni odczyn?
Ekologicznie odpowiadam na zadane przez Ciebie pytanie.Nieznacznie zakwaszają glebę:igły drzew, kora sosnowa ,skoszona trawa lub kompost, a w znacznym stopniu torf ogrodniczy.

Tu są też podpowiedzi naturalnych sposobów na zakwaszanie ziemi: Jak zakwasić ziemię domowym sposobem?

Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Waldku, pisząc kwasolubne, miałam na myśli rośliny, które naprawdę lubią kwaśne podłoże czyli: azalie ogrodowe, rododendrony, wrzosy, borówka amerykańska, hortensja ogrodowa oraz lubiące zróżnicowane podłoże iglaki. Rośliny te rosną na płaskim podłożu i ciężkiej glebie o ph ok.7, w związku z czym torf (podobnie jak inne metody) daje dość krótkotrwały efekt. Wiem, że zabieg zakwaszania muszę u siebie powtarzać dość regularnie, dlatego raczej wolałabym podlewać niż wymieniać za każdym razem warstwę gleby - tym bardziej, że dużo roślin mam umieszczonych na agrotkaninie i dostęp do gleby mam utrudniony.
Oczywiście będę sprawdzała ph-metrem odczyn gleby, aby dostosować stężenie.
Co do pory roku, to wiem, że część preparatów na zmianę ph (jak wspomniany siarczan amonu) nie jest zalecany do stosowania późnym latem, bo opóźnia drewnienie pędów i rośliny mogą zmarznąć w zimę.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Witam!
Jestem w trakcie zakładania wrzosowiska.Ziemia u mnie jest piaszczysta o pH prawie 6
Do sadzonek wrzosów zakupiłam grzybnię i każda roślinka przed posadzeniem dostanie swoją porcję.Czy koniecznie powinnam jeszcze zakwasić glebę? jeśli tak to najlepiej czym to zrobić?
Będę wdzięczna za podpowiedź
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Roma.

Każda grzybnia żyje w symbiozie z korzeniami naszych roślin w określonym środowisku.
Jeżeli jest to grzybnia dla roślin kwasolubnych to do pobierania cukrów,ich rozkładu a w zamian w wyniku procesów biochemicznych do ułatwienia pobierania z gleby składników odżywczych przez korzenie posadzonych tam roślin(wrzosy,azalie,borówki, itp),gleba w takim miejscu powinna być kwaśna i oscylować w granicach pH 4-4.5.
Proponuję zakupić odpowiednią ilość torfu wysokiego (pH3.5-4.5) zmieszać go z ziemią taką jaką masz na miejscu przeznaczonym na wrzosowisko i dodać ziemi wiążącej to wszystko.Najlepiej przesianego kompostu.Pod korzeniami w dołkach możesz rozłożyć sam torf.
Pamiętaj też, aby nie zasilać roślin o tej porze roku żadnym nawozem.

Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Dziękuję za wskazówki od poniedziałku zabieram się do roboty.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zakwaszanie gleby. Czym zakwasić ziemię w ogrodzie?

Post autor: rafaloku »

Witam. Jako uzupełnienie tego wątku polecam nowy artykuł w naszym poradniku, w którym opisujemy różne sposoby zakwaszania gleby: Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzie?
Rafał
ODPOWIEDZ