Zakładanie przydomowego ogródka owocowego

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
zezowatagata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-11, 21:12

Zakładanie przydomowego ogródka owocowego

Post autor: zezowatagata »

Dobrzy ludzie poradźcie jak zaplanować taki zakątek owocowy - myślę o krzewach np. porzeczki czarne, czerwone i agrest przy siatce i kilku drzewach - jabłoń, czereśnia, brzoskwinia, grusza.
Nie mogę znaleźć żadnych rozplanowanych nasadzeń, a że jestem totalnie zielona potrzebuję konkretnych informacji bo się gubię.
Ile i w jakich odległościach, żeby to miało ręce i nogi? 19arowa działka, na której stoi nasz dom jest łysa jak kolano, przy czym dom dzieli ta działkę na pół. Myślę żeby na owoce przeznaczyć jeden z narożników, tak najogólniej rzecz biorąc? Krzewy przy siatce maja sens?

Najgorzej czasem zacząć, zrobić pierwszy ruch... odeślijcie mnie chociaż do miejsca z informacjami...
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

To jest naprawdę bardzo indywidualna sprawa takie nasadzenia krzewów. Mogę Ci napisać jak sadziliśmy u nas krzewy i drzewka. Porzeczki i agrest zawsze sadziliśmy wzdłuż ogrodzenia w odległości jakiegoś metra od siebie i płotu. Bardzo dobre są wysokopienne porzeczki, ale czarne nigdy specjalnie nie obrodziły. Zdecydowaliśmy się więc na wysokopienne czerwone i białe a czarne krzaczaste. Takie sadzenie spełniało jeszcze funkcję naturalnego żywopłotu. Najlepsze jest miejsce słoneczne lub półcieniste. Co do drzewek to wybraliśmy niskopienne. Możesz je posadzić jako mały sad w rzędach co 3 metry (tak około) albo rozrzucić po terenie mniej formalnie. Ja mam posadzone na terenie warzywnika. Na obszarze 2,5 ara jest 8 drzewek. Trzy jabłonki, gruszka, wiśnia, śliwka, czereśnia, nektarynka. Mój mąż chciałby dosadzić jeszcze, uważam jednak, że na warzywniku to i tak sporo drzewek. Gdyby to był typowy sad to oczywiście drzewek byłoby przynajmniej 2 razy więcej. Inaczej jest z drzewami dużymi. Odległości zależą jeszcze od tego jak chcesz formować koronę. Niestety adresów internetowych nie znam aby Ci je podać. Takie wiadomości mam w starych działkowcach :-D
zezowatagata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-11, 21:12

Post autor: zezowatagata »

Dzięki za odpowiedź. Właśnie takie praktyczne informacje są mi niezmiernie cenne. Czuje się jak we mgle.. każda wskazówka sie przyda :)
A co do czasopism... jestem ich czytelniczką od jakiegoś czasu i ponieważ informacji ciągle niedosyt , kupiłam kilka starych czasopism ogrodniczych na allegro - teraz czekam na dostawę :)
ODPOWIEDZ