zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
viola_13
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-17, 11:52

zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Post autor: viola_13 » 2011-05-17, 12:54

Witam.
Mamy dużą 0,5ha działkę o ciekawym ukształtowaniu terenu. W południowej części działki od zawsze zbierała się w jednym miejscu woda, rosły tam naturalne rośliny lubiące podmokły teren. Aż prosi się tam oczko wodne.
Zdecydowaliśmy się na kontrolne wybranie ziemi w tym miejscu w ubiegłym roku (pow.ok 4m2) i głębokości ok.1m aby sprawdzić, czy woda będzie się utrzymywać w tej kałuży w różnych warunkach (upały, ulewy). Woda praktycznie utrzymywała się w tym zbiorniczku przez cały czas z niewielkimi wahaniami poziomu w czasie suchszych dni. Gleba jest mocno gliniasta. Doszliśmy więc do wniosku, że powiększymy kałużę :D docelowo do ok.25-28m2 i głębokości max.150cm.
Nie możemy wykładać powierzchni żadnymi foliami, bo to woda gruntowa ma się tam zbierać. Ale na pewno pojawi się problem z czystością wody. Wpadliśmy na pomysł, że może wyłożymy dno i boki geowłókniną, a na nią narzucamy kamieni na dno i krawędzie półek. Docelowo chcemy wpuścić tam kilka rybek ( jakich?) i posadzić trochę roślinek ( jakich?) .
I tu pierwsze pytanie do ekspertów:
Czy dobrze rozumujemy? Czy geowłókniną będzie dobrym filtrem na zamulenie? Czy to rozwiąże problem mętnej wody? A może macie jakieś inne rozwiązania?
To raczej będzie woda stojąca, aczkolwiek podejrzewam, że w okresach długich opadów woda będzie się przelewać.

użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty » 2011-05-19, 22:18

Poczytaj tu http://poradnikogrodniczy.pl/oczkowodne.php, może coś znajdziesz dla siebie.

Irenaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-18, 23:26

Re: zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Post autor: Irenaz » 2012-04-18, 23:56

Założyliście takie oczko wodne? Ja takie mam od wielu lat, ale są problemy z zapadaniem się brzegów i staw robi się coraz większy. Chciałabym wiedzieć, czy geowłóknina się sprawdza? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 584
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Post autor: mariusz139 » 2012-04-20, 06:29

viola_13 pisze:Nie możemy wykładać powierzchni żadnymi foliami, bo to woda gruntowa ma się tam zbierać. Ale na pewno pojawi się problem z czystością wody. Wpadliśmy na pomysł, że może wyłożymy dno i boki geowłókniną, a na nią narzucamy kamieni na dno i krawędzie półek. Docelowo chcemy wpuścić tam kilka rybek ( jakich?) i posadzić trochę roślinek ( jakich?) .
I tu pierwsze pytanie do ekspertów:
Czy dobrze rozumujemy? Czy geowłókniną będzie dobrym filtrem na zamulenie? Czy to rozwiąże problem mętnej wody? A może macie jakieś inne rozwiązania?
Pomysł jak najbardziej trafny, geowłóknina ustabilizuje dno oraz brzegi. Pod Rzeszowem wykonano taki staw, o dużo większych rozmiarach, bo 150 m długości oraz 70 m szerokości. Kamień który sypano na geowłókninę to gruby żwir i otoczaki. Pamiętaj jednak że tym zabiegiem nie osiągniesz klarownej wody, na to wpływa wiele ważniejszych czynników niż nieustabilizowane dno a tym samym zawiesiny cząstek mułu w wodzie. W niektórych stawach nigdy nie osiąga się przejrzystości wody, jedne stawy czyszczą się bardzo szybko inne długo, jedne krystaliczne są cała zimę a wiosną mętne i z zakwitami glonów.
Pierwsza rzecz to dobór roślin (najważniejsza dla osiągnięcia efektu czystej wody), sadź ich dużo. Tataraki, kosaćce, pałki, sity, oczerety, potocznik, jeżogłówka, tych roślin na brzegach nie może zabraknąć. W strefach głębszych, dobierając odmianami do trzech stref głębokości (80-120, 60-80, 30-40 cm) posadź lilie wodne. To nie tylko dekoracja, ale również zamierzone cieniowanie lustra wody przed nadmiarem promieni słonecznych (korzystny czynnik produkcji nadmiarów glonów). Przy dobrej i silnej obsadzie roślin pozbędziesz się nadmiaru składników odżywczych w wodzie, szkodliwych azotanów, zmętnień.
Rybki odłóż sobie w czasie, niech się rośliny zaklimatyzują , dobrze ukorzenią, niech staw zacznie funkcjonować biologicznie.

Janko28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-03-29, 11:23

Re: zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Post autor: Janko28 » 2018-03-29, 11:25

Jak użyjesz geowłókniny powinno być ok. Jeżeli zależy Ci, aby napływały do stawu wody gruntowe. Jeżeli brzegi będą zbyt spiczaste mogą się zapadać więc można je ustabilizować geokratą są takie elastyczne, które można formować np. IP40. Rozwiązanie takie jest ok, zwłaszcza gdy posadzone rośliny jeszcze się nie rozrosły.

ODPOWIEDZ