Zakładanie i pielęgnacja trawnika. Trawnik inaczej

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj Marku, a odpowiadając na Twoje problemy: mech przerastający trawę (w miejscach zacienionych)

Możesz zastosować gotowy nawóz do trawników, którego zadaniem jest zlikwidowanie mchu.

- dużo małych łysin" w których trawa wogóle nie rośnie

Łyse placyki wzruszyć, wyrównać przegrabić i uwałować następnie dosiać w te miejsca trawę ,najlepiej ten sam rodzaj jaki już masz wysiany i zraszać delikatnym strumieniem wody by nie rozmyć nasion.

- dużo zeschłych, starych łodyg

Stare zaschnięte źdźbła trawy usuniesz dokładnie wygrabiając trawnik. Takie wygrabianie należy robić każdego roku na wiosnę. Jeżeli trawnik jest kilkuletni dobrze jest też zastosować wertykulację i jeśli jest już stary dodać do tego areację.

- mlecze - już się skubańce pojawiają

Jeśli jest ich niewiele to można usunąć je mechanicznie bez użycia chemii, jeśli dużo zastosuj gotowy oprysk np. Mniszek

- powierzchnia trawnika nie jest idealnie równa

Tu niewiele potrafię pomóc jeśli podłoże jest miękkie to może po dokładnym wygrabieniu wystarczy przewałować. Przydałyby się dokładne zdjęcia.
Założenie nowego trawnika w miejsce starego zalecałabym wówczas gdy wyżej wymienione rady nie zdadzą egzaminu. Jest to czasochłonny proces i kosztowny. Nie piszesz Marku ile lat ma Twój trawnik, to też ułatwiłoby podjęcie ostatecznej decyzji.

- czy jest sens wykosiść krótko trawę a następnie nawieźć ziemię, rozgrabić, dosiać trawę i całość w ten sposób wyrównać?

Ale tego kategorycznie odradzam, jeżeli już zakładać nowy trawnik, to doładnie przekopując stary usuwając jednocześnie chwasty wieloletnie, a nie nawozić stary ziemią i na tą ziemię siać. Chwasty prędzej czy później i tak przerosną, a nierówności w ten sposób nie zlikwidujesz, bo po jakimś czasie ziemia osiądzie i zrobi się to samo co masz, lepiej dłużej poczekać na nowy trawnik, ale wykonać go porządnie.
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Ja mam podobne problemy z trawnikiem i zastanawiałam się nad zlikwidowaniem go i posianiem nowej trawki. Nie wiem dokładnie ile lat ma mój trawnik, ale jest tam już bardzo długo. Stworzył go jeszcze mój dziadek, a on zmarł już jedenaście lat temu.
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Widzę, że nie jestem odosobniona z problemami związanymi z trawnikiem. Mój trawnk ma już ok 10 lat jest o wymiarach 4 x 7 m, usytułowany jest w większości pod orzechem. Do tej pory od założenia był jedynie koszony, nic więcej nie było z nim robione, nigdy nie był nawet nawożony. Moje główne problemy to mech i łyse placki powstałe po usunięciu późnym latem ubiegłego roku stokrotek i mleczy (wyrwałam dwa duże wiadra).

Tego roku postanowiłam trochę zadbać o mój trawnik. W ubiegłym tygodniu dokładnie wygrabiłam cały trawnik, później widłami porobiłam dziury (wertykulatora nie mam) oraz rozsypałam specjalny nawóz do trawników o przedłużonym działaniu. Kolejną dawkę nawozów rozsypię w czerwcu, a póżniej jeszcze minimalną dawkę we wrześniu.
Zakupiłam takze nasiona trawy, specjalną mieszankę do uzupełniania uszkodzonych trawników i wysieję ją w drugiej połowie kwietnia.

Wyrażam nadzieję, że zabiegi, którym poddam mój trawnik spowodują, że będzie on gęsty i soczyście zielony. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Awelino myślę że pomogą, nie zapomnij tylko latem o podlewaniu.
Awatar użytkownika
Julijan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-16, 23:45

Post autor: Julijan »

gosia2501 pisze:...Nie piszesz Marku ile lat ma Twój trawnik, to też ułatwiłoby podjęcie ostatecznej decyzji...
Gosiu, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Mój trawnik ma ok. 10 lat, wcześniej był jednak w dużo lepszej formie. Mam nadzieję, że dzięki Waszym radom i moim staraniom znów wróci do formy.

Już wiem skąd te łyse placki - podobnie jak Avelia wyciągałem z trawy mlecze.

Zdjęcia zamieszczę jak tylko je wykonam - nie mam aktualnych.

Pozdrawiam,
Marek
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Ja w ubiegłym roku posiałam pierwszą trawę.
teren pod trawnik najpierw został zaorany, potem zabronowany. Wybierałam potem wszelkie korzenie, korzonki, kłącza, kamienie, pozpstałości budowlane przez 3 tygodnie... :evil: Zanim skoczyłam, już wyrastały jakieś chwasty, spryskałam je rundupem. Po 3 tygodniach posiałam trawę (mieszankę wimbledon). O wałowaniu nie miałam pojęcia, więc zostało pominięte :oops:
Trawa wzeszła szybko, kosiliśmy ją co 2 tygodnie. Wyszło nieźle, jednak chwasty także nieźle rosły. Nawet lepiej niż trawa :mrgreen:
Ponieważ nie zamierzam denerwować się każdym chwastem a cieszyć się dostępem do przyrody, przymknęłam oko na to, co wyrasta poza chwastami i koszę to tak samo jak trawnik :)
Zrobię kilka zdjęć w sobotę i pokażę jak to wygląda teraz, na początku sezonu.
Swoją drogą, trawa już nieco podrosła, kiedy należy zacząć ją kosić w tm sezonie??
pozdrowienia,
duende
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeżeli trawa jest na tyle wysoka że trzeba ją kosić to można wykonać już pierwsze koszenie. Trawa rozpoczęła już wegetację, więc koszenie jej nie zaszkodzi. Trzeba też ją już zasilić.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

W ramach prac nad upiększeniem i zagęszczeniem mojego trawnika wysiałam pół kilo nasion trawy na mój trawnik, teraz u nas jest deszczowa pogoda to mi od razu podleje i nasionka łatwiej skiełkują. Jestem ciekawa efektów, na opakowaniu trawy pisali, że efekt murowany, ale zawsze można coś sknocić.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Jeżeli po wysianiu trawy teren przegrabiłaś (w celu przykrycia nasion ziemią) i lekko ziemia została ubita to na pewno trawa wzejdzie. Pilnuj wilgotności gleby. :lol:
manute_bol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-15, 11:58

Post autor: manute_bol »

Witam wszystkich,

mam do Was pytanie odnośnie trawy i trawnika. Miałem stary trawnik i postanowiłem go zmienić na nowy. Przekopałem więc cały - oczyściłem z korzeni, zawałowałem i wyrównałem, na to trawa, zagrabienie i wałowanie.
Posiałem trawę - bardzo gęsto no i właśnie - zrobiłem to 5 kwietnia - czyli to już 10 dni temu. Czemu trawa nie wschodzi?? Ziemia jest wilgotna - co dzień rano jest rosa i co - i nic.
Może wiecie (pewnie tak) kiedy trawa powinna wzejść?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam
J.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Myślę, że ok. dwóch tygodni ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

cierpliwości, wzejdzie juz za kilka dni. Na moją trawę tez czekałam około 3 tygodni.
pozdrowienia,
duende
Edyta74
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-19, 17:21

Post autor: Edyta74 »

Szukam pomocy w sprawie trawnika
Miałam 40m/kw starego trawnika z mchem, przerzedzony itd. Glebogryzarką przekopalismy go a dzisiaj spędziłam 3 godziny aby 1 metr oczyścić z darni. Szczerze mówiąc do jesieni tego nie skończymy dlatego szukam pomysłu jak zrobić nowy trawik: czy nawieźć na to ziemi i posiać trawę czy jednak wybierać starą. W czasie tego przekopywania okazało się że jest bardzo dużo pędraków - czy jest na to skuteczny środek? Powiem tylko że na trawniku rosną drzewka owocowe.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam
początkujący ogrodnik
Edyta
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Edytko ja mam o 1/4 mniejszy trawnik na działce niż Ty i po wyrwaniu na jesieni 95% stokrotek (parę zostawiłam bo lubię kwiatki), zostało mi bardzo dużo placków ziemii czyli coś podobnego jak u Ciebie.
Jak już wcześniej pisałam w marcu widłami dokonałam wertykulacji, później dokładnie wygrabiłam trawnik i nawoziłam nawozem o przedłużonym działaniu. Dwa tygodnie temu wysiałam specjalną trawę do uzupełniania trawników (ok 8 zł za 1/2 kg w OBI). Dziś byłam na działce i jestem zachwycona moim trawnikiem 8-) , jest tak soczyście zielony, a nowa trawka ma już ok 4 cm. Jeszcze tydzień i będę ją pierwszy raz kosić w tym roku.
ALFA2008
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2008-01-07, 19:21

Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Post autor: ALFA2008 »

Trawnik założyłam 4 lata temu. W tym roku pojawiło się na nim sporo miejsc, w których trawa jest jakby młodsza(bardziej zielona). Miejsca te mają kształt niewielkich kółek w środku których po kilku dniach trawa żółknie i zasycha. Jak temu zapobiec? Koszę i podlewam trawnik regularnie, zastosowałam też nawożenie wiosenne. Będę wdzięczna za każdą poradę.
ODPOWIEDZ