Zakładamy KURNIK :-)

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: Petrus »

Bardzo dobry pomysł :-) Kurki to dobra sprawa, oczywiście jak ktoś woli. Zdecydowanie jajka są o niebo lepsze niż te ze sklepu. Ciasta, szczególnie sernik wychodzi bardzo smaczny na swojskich jajkach ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: duende »

Kury już są z nami :-)
Oto fotorelacja z ich przyjazdu:

Obrazek

Córka nie pozwoliła kartonu z pięcioma kurami włożyć do bagażnika samochodu, jechały więc z nami na tylnym siedzeniu! :-D
Nosić też nie pozwoliła, sama dźwigała je do kurnika. Po minie widać, że mimo wysiłku jest szczęśliwa. I skrzydło jednej łaskotało ją w rękę :-D

w drugą zaś rękę któraś kura miziała córkę grzebieniem :-D
Obrazek

Mieszkanki kurnika wychodzą z 'transportera'

Obrazek

Pierwsze nieśmiałe kroki w stronę wyjścia na zewnątrz.
Ciekawiło nas, czy kury podejmą próbę zejścia po trapie czy będą skakać. Wcześniej dorastały w kurniku parterowym a teraz są na piętrze.
Zdjęcie tego nie pokaże, ale ta dzielna kura postanowiła zejść po trapie! Doszła do pierwszej listewki BOKIEM a poten zjechała jak na desce po stoku z rozłożonymi skrzydłami! Kamikadze, boski wiatr!!!
Obrazek

Kurki się już niosą. Od piątku w sumie dały nam 9 jajeczek.
Wszyscy jesteśmy nimi zafascynowani, stoimy lub siadamy wokół kurnika i obserwujemy :-) Takie domowe kino :-)

Jedna z kur np. gdy na nią patrzymy zarzuca sobie na grzbiet źdźbła trawy lub siana, jakby chciała się przykryć lub zakryć. Pewnie coś to oznacza, muszę wyszukać.

Wszystkim polecam założenie swojego kurnika!!~
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: tadek »

Ale zrobiłaś mi przyjemność pokazując fotorelację z przywozu kurek do kurnika.
:mrgreen: Aż mi się gęba sama śmiała, patrząc na to "przedstawienie".
Miałem wrażenie że osobiście jestem u ciebie na gospodarstwie, obserwując zachowanie kurek.
Od początku obserwuję twój wątek... :super:
Duende napisała:
Wszystkim polecam założenie swojego kurnika!!~

Duende, ja doskonale znam tą radość jaka ogarnia człowieka, który przywozi do domu kury...
W 2009 roku też miałem jeszcze małe stadko, ale potem warunki zmieniły się i musiałem je zlikwidować.
Nawet ich nie przeznaczyłem na rosół, tak jak stały z całym swoim kurzym bagażem oddałem jednej pani z sąsiedniej ulicy, która do dnia dzisiejszego hoduje kury.
Co z nimi zrobiła? Tego już raczej wole nie wiedzieć.

Podoba mi się zorganizowany przez ciebie transporter do przewozu kur. :padam: I życzył bym sobie aby wszyscy przeglądający i czytający ten wątek wzięli przykład z Ciebie i naprzód pomyśleli o transporterze do kupowanych zwierząt.
Mam zdjecia z 2009r. które zrobiłem na poznańskiej sielance, gdzie można kupić praktycznie każdego zwierzaka; które obrazują pakowanie kur do worka po ziemniakach.
Myślę że do poniższych zdjęć nie trzeba już pisać komentarza.
100_1469.JPG
100_1455.JPG
100_1456-1.JPG
100_1457.JPG
100_1458-1.JPG
Kury w worku po ziemniakach...<br />Ciekawe czy właścicielowi nowo nabytych kur podobało by się, jak by jego wsadzili do takiego worka...
Kury w worku po ziemniakach...
Ciekawe czy właścicielowi nowo nabytych kur podobało by się, jak by jego wsadzili do takiego worka...
Na dalszych fotografiach oraz filmie wstawionym za pośrednictwem YouTube, przedstawiam klimat jaki panuje na tym targowisku:
Żółciutkie, puszyste kaczuszki... tylko czekają aby baraszkować w naszych ogródkach...
Żółciutkie, puszyste kaczuszki... tylko czekają aby baraszkować w naszych ogródkach...
Na targowisku Sielanka, możemy stracić też majątek kupując różne zielone roślinki do naszego ogródka...<br />Tylko że problemem po przyjściu do domu będzie,- a gdzie ja mam to wszystko posadzić!
Na targowisku Sielanka, możemy stracić też majątek kupując różne zielone roślinki do naszego ogródka...
Tylko że problemem po przyjściu do domu będzie,- a gdzie ja mam to wszystko posadzić!
Nawet amatorzy staroci i przydasi znajdą tutaj &quot;raj&quot;...
Nawet amatorzy staroci i przydasi znajdą tutaj "raj"...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G_PDWKUbq3I[/youtube]
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: Danka »

duende nie dziwię się córce, bo jest to przyjemność. Sama cieszyłam się z kur zięcia jak dziecko ale trudno o taki entuzjazm gdy tych kurek jest trochę więcej ;-)
Obrazek
Tadku, my jako społeczeństwo mamy jeszcze stary sposób myślenia i traktowania zwierząt.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: pogodynka »

Wolę nie wypowiadać się na temat masowego chowu zwierząt.W jakich warunkach one muszą wegetować przed śmiercią!!!


Ale co do tematu podstawowego.Moim marzeniem jest posiadanie kur.Mam kurnik,bo kiiiieeeedyś miałam kury i nawet króliki :-) Trzeba by było tylko płotek postawić aby zagrodzić ogród od kurnika i gotowe.Zazdroszę Ci kurek,niech sie dobrze niosą :-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: Danka »

pogodynka pisze:Zazdroszczę Ci kurek,niech sie dobrze niosą :-)
To kury sąsiadów. Swoich nie posiadam. Kiedyś hodowaliśmy różne zwierzęta ale teraz nie ma takiej potrzeby ;-)
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: duende »

Fajnie obserwować zachowanie zwierząt :-)
Wczoraj dzieci sąsiadów przyszły do nas z krzesełkami, ustawiły wokół kurnika i patrzyły :-)
A pakowanie kur do worków i to foliowych to moim zdaniem skandal :-( Nawet kupiec nieprzygotowany na takim targowisku znajdzie nikomu niepotrzebny karton.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: tadek »

Duende Z tymi kartonami to tak nie do końca...
Na targowisko przychodzi zbyt wielu ludzi bez transporterów, przyzwyczajeni ze sprzedawca da.
A z skąd ma on tyle kartonów brać? Najlepiej jak kupił by odpowiednie kartony u producenta, a potem je odsprzedawał. Wszystko jest wolą chęci...
Tak że większą winą należny obciążyć kupujących.
Dla zwierzaków było by lepiej jak by to właśnie kupujący zatroszczył się tak jak Ty Duende o transporter, jeszcze nim dojedzie na targowisko.

Jeż w ogrodzie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: duende »

od niedzieli mamy nowe mieszkanki : dwie urocze perliczki

Obrazek
Są malutkie, bardzo płochliwe i cudownie łapią muchy. Zdecydowaliśmy się na nie, ponieważ ostrzegają kury przed jastrzębiami i innymi drapieżnikami, ich przysmakiem są kleszcze i inne pajęczaki (hurra!!) i słyszałam też, że przeganiają czy polują na krety i myszy. Ale to niepotwierdzone

Same plusy.
Podobno minusem jest hałas, jaki robią, ale tego jeszcze nie wiem, bo te małe są na razie ciche bardzo.

Na razie śpią w klatce po śwince morskiej w domu, w ciągu dnia wynosimy klatkę do tymczasowej prowizorycznej woliery. Są za małe aby przebywać z kurami, które by je pewnie zadziobały.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: tadek »

Super! Aż zazdroszczę wam tych obserwacji!

A czy nie powinniście klatkę z nowymi lokatorkami i stawiać ją chociaż na chwilę w towarzystwie kur?
Może było by lepiej jak by w ten sposób zaczęły do siebie po trochu przyzwyczajać się? :zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: duende »

tadek pisze:Super! Aż zazdroszczę wam tych obserwacji!

A czy nie powinniście klatkę z nowymi lokatorkami i stawiać ją chociaż na chwilę w towarzystwie kur?
Może było by lepiej jak by w ten sposób zaczęły do siebie po trochu przyzwyczajać się? :zdziwko:
Racja, tak zrobimy :-)
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: halszka31 »

Dla mnie hałaśliwość perliczek była zaletą. :-) Bardzo skuteczny alarm. Mogłam zostawić otwarte drzwi - zawsze zawczasu podnosiły alarm, Miałam tylko zawsze kłopot z odnajdywaniem jajek, umiały je dobrze chować...
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: stasio13 »

U nas kiedyś były gęsi te to dopiero robią hałas lepsze od psa,mysz się nie prześliźnie
nie zauważona :rotfl:
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: duende »

Nasze maleństwa powoli się do nas przyzwyczajają, co nie znaczy wcale, że dadzą się dotknąć czy przybiegają, jak kury, gdy niesiemy jedzenie. Są bardzo ostrożne i niezależne. Nie chcą nocować w klatce, wolą gdzieś w krzakach. My jednak, póki nie podrosną, nie chcemy ich narażać na ataki dzikich zwierząt. Jeszcze są łatwym łupem choćby dla kotów. Ale rosną, więc niebawem pożegnają nocną klatkę :-)
Niesamowite jest patrzeć na nie :-)
Pozwalam im chodzić po warzywniku, ponieważ w przeciwieństwie do kur nie zjadają mi upraw a wyłącznie wyłapują owady. Potrafią pokłócić się o ćmę! Ewidentnie budzi im się apetyt wraz ze zmierzchem, kiedy zaczynają latać owady, dlatego zaganiamy je spać tuż przed zapadnięciem ciemności. Na szczęście pies umie nam wskazać miejsce, gdzie perliczki się schowały :-)
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Zakładamy KURNIK :-)

Post autor: pogodynka »

Ładne te perliczki.Ale zdziwiłam się .Twój pies nie atakuje ich? Moje psy zaraz by je zagryzły.Pamiętam ,kiedy mój pies był młodziutki stanął jak wryty gdy zobaczył kurę na podwórku.Z trudem ją odciąnęłam od wejścia w cudze podwórze. :lol:
ODPOWIEDZ