Zające na działce

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj ponownie, wojnę z tymi stworzonkami wygrała Harwi, może wesprze Cię w tej walce ;-) :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przy zajączkach sprawdź korę drzewek, nie wiem czy latem podgryzają ale zimą na pewno, u mnie tak było. Poza tym, wszystko co młode, może być dla nich pokarmem. :-)
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Moi drodzy tzn.Piotrze/sąsiedzie prawie zza miedzy,bo CHOCIANÓW niedaleko od Nowej Soli/ i Gosiu moja imienniczko/ dzięki za wsparcie i słowa otuchy,a tak przy okazji to wlało u nas po 6-ej że coś okropnego,pzdr serdecznie jeszcze tu napiszę :lol:
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Cześć Margerita Spóźniona ale jestem.
Tak to wyszło z tymi zajączkami i sarnami, że toczę walkę już sporo czasu. Ale niestety nie z takim skutkiem jak Gosia przewidziała bo ciągle przegrywam.
Jakiekolwiek zabezpieczenia niestety nic nie dadzą. Jak coś im zasmakuje to i tak je złamią. Moje borówki były zabezpieczone tak, ze nawet mi było by ciężko się do nich dostać a one sobie poradziły. Zające obgryzają korę bardzo lubią szczególnie młodą z iglaków, młode przyrosty (ale to nie wiem bo może to sarny też) borówki i ostatnio Tamaryszki im bardzo smakują. One próbują wszystkiego wiem, że miskant im nie smakuje bo tylko spróbowały i zostawiły. Warzyw też nie ruszają nawet jak dla nich specjalnie posadziłam sałatę i marchewkę to zjadły doszczętnie tylko fasolkę :shock: hiihih z owocowych drzewek to uwielbiają nektarynę. Wszystkie gałązki jej przycięły ale na szczęście kora nieuszkodzona bo była zabezpieczona i będzie dobrze.

Tak więc droga Margerita tą walkę ciężko wygrać. W tym roku ogrodziliśmy działkę ale zostało nam jeszcze do zrobienia furtki. Przez jakiś czas był spokój ale chyba znalazły wejście. Znajomi już się śmieją ze będziemy wszędzie na około ogrodzenia rozsypywać piasek i patrzeć gdzie ślady są :lol: :lol: Straty są ale trudno w końcu my wchodzimy na ich terytorium.

Dobrze mi się sprawują w zimie butelki plastikowe przecięte na pół i nimi ochraniam dole cześć drzewek. Możesz kupić specjalne takie siatki ochronne na drzewka i będzie po problemie. Tylko dla mnie to troszkę drogo było :oops: :oops: Ostatnio zastosowałam (bo akurat mi wpadły w łapki znajomi wymieniali drzwi) steropian. Był zabezpieczeniem by się drzwi nie obiły takie rynny jakby. I tym idealnie się drzewka osłoniło. Można też kupić takie rury miękkie co się izoluje rury chyba tym może wiesz takie szare one też tak fajnie pasują na drzewka :) Rozcina się wzdłuż i owija drzewko pasują jak ulał ;). Do małych iglaczków bo mamy naprawdę małe robiliśmy z patyków takie jakby ogniska. Nie wiem czy się bały czy je kuło ale też się udawało. Teraz zdjęliśmy no i bach po jednym iglaku zjadły mu korę chyba nie odbije biedaczek.

Tak więc próbuj próbuj ale dopóki nie ogrodzisz to kiepsko może być. A nawet jak ogrodzisz to jak im coś będzie smakować to i tak znajdą sposób na wejście ;)

A o kuropatwy to bym się nie martwiła u mnie też są. Parka ciągle krąży wokół działki. Ale nic nie robią a fajnie wyglądają ;)) Czasami przestraszą jak ci zaskrzeczą koło ciebie ale nic poza tym. Ciekawskie są co ja tam robię i podchodziły. Ale teraz jak siatka jest to trzymają się dalej ;)

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Harwi czytając jakbym była na tej samej dzialce,moje zwierzaczki też są wybredne,wiosną zaczeły od młodych pędów malin,wspomnę tylko ,że uprawy w tym roku to moje pierwsze potyczki jako ogrodniczki,nawet się zrymowało :-) też jestem nie ogrodzona,ale pewne sprawy są w toku,następne były truskawki ,zasadziłam za 3 dni nie ma liści,na szczęscie środków nie zjadły,odbiły i jadłam swoje truskawki,
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

nie dokończyłam Harwi u mnie też kapusty,marchewki nie chcą,mężowi w sadku namiętnie objadają szarą renetę,obdarły korę ze szczepionych porzeczeki agrestu,dwa razy moją fasolkę szparagową i środki z sałaty masłowej, nawet wierzbę mandżurską spróbowały.Nauczka dla mnie ,kupiliśmy w centrum ogrod.takie specjalne osłonki na drzewka,ażurowe można skracać,ale jak ochraniam korę to zjadają liście :-(
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

:-) To witaj w klubie poznających upodobania i przysmaki zwierzątek. Wydaje mi się, że najważniejsze jest ochronić korę. Jak obgryza liście czy gałązki to nic nie szkodzi. Po prostu będziesz miała wiosenne podcinanie z głowy hhhi. Mi obgryzły czubki z prawie moich wszystkich świerków maleńkich. Myślałam, że się zapłaczę ale na szczęście jest to forum i co? i dowiedziałam się z niego że będzie dobrze i co? i jest dobrze!! :mrgreen: po czubkach obgryzionych ani śladu wszystkie mają piękne nowe czubeczki a dodatkowo mi się fajnie rozkrzewiły :mrgreen: :mrgreen: Głowa do góry. Osłonki dobra rzecz a jeszcze lepsza ogrodzenie. A najlepiej to i to ;)))

ps Fasolka naprawdę im smakuje ale teraz po ogrodzeniu tfu tfu moja ma szansę doczekać zbiorów ;)))
kanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-20, 14:00

Post autor: kanna »

Stary nie zawodny wiejski sposób na zające i sarny - zawieszony na sznurku kawałek zwykłego mydła:1/6 kostki na drzewko.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I czemu ma to służyć?? Sam wygląd zawieszonego mydła ma je odstraszyć??
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-10, 17:41

Post autor: Joasia »

W naszym ogródku zadomowiły sie króliki. Sa śliczne. :) Przychodzi jeden duzy i dwa male. Przesiaduja często przy klatce swinek morskich, skubiąc sobie spokojnie trawkę. Warzywnik pewnie znajdzie sie niestety w tarapatach. :-(
Załączniki
Photo 039 [800x600].jpg
Photo 047 [800x600].jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale fajny długouchy :mrgreen:

Na poradniku pojawił się właśnie artykuł jak wypłoszyć zające: Zające w ogrodzie. Jak odstraszyć zające i jak uratować drzewo obgryzione przez zające?
ODPOWIEDZ