Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
elhud
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-01-19, 20:05

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: elhud »

Nie wytrzymałam i wczoraj musiałam zaglądnąć co się dzieje w doniczce. Były dwa korzenie, które były połączone z dwoma powietrznymi. Te korzenie się oczywiście póżniej rozgałęziały więc wcale ich tak mało nie było. Problem w tym, że to połączenie z powietrznymi nie wyglądało ciekawie tzn. miejsce gdzie były zaraz nad ziemią było tak jakby suche i jeden ten korzeń mi odpadł :( Więc został mu tylko jeden korzeń, który był w ziemi, który wyglądał niby na zdrowego a niby nie, ponieważ część była zielona, część żółta a czasem brązowawa. Pewnie to błąd ale musiałam wsadzić go do tego starego podłoża. Wsadziłam go tak żeby jak najwięcej korzeni powietrznych była w ziemi ale i tak wszystkich się nie udało zmieścić (za mała doniczka). Martwi mnie liść ten który był pomarszczony, gdyż zaczął żółknieć od końca. Prosze doradzcie co mam dalej robić??? Jak postępować???
Teraz może troche o warunkach storczyka. Tak jak już pisałam mam go gdzieś ok. 3lat. Kupiłam go w Tesco i wyglądał tak jak każdy storczyk, który jest w sprzedaży. Wtedy nie wiedziałam, że ten gatunek wymaga specjalnego traktowania więc podlewałam go tak jak wszystkie inne kwiatki (wlewałam troche wody do doniczki). Dodam, że był w osłonce więc czasem na pewno tam woda stała. Na pewno też go przesuszałam bo jakoś pamięci do kwiatków nie miałam specjalnej :) Coś mi świta w głowie, że mu opadły raz wszystkie liście, ale ręki sobie nie dam uciąć. Półtora roku temu się przeprowadziłam i storczyk miał już te korzenie powietrzne.
Z pół roku temu dokupiłam sobie drugiego storczyka, który miał pęd kwiatowy. Z trzy miesiące temu wypuścił on kolejny pęd kwiatowy i chyba chcąc mu dogodzić podlewałam go za często bo pierwsze zżółkły a potem opadły wszystkie liście a w podłożu wszystkie korzenie były zgnite.
Właśnie wtedy stwierdziłam, że robie coś nie tak. No i zaczęłam czytać i wszystko wyszło :( Dodam, że przelałam też Szeflere i innego kwiatka, którego nazwy nie znam. No i dlatego zależy mi na uratowaniu tego pierwszego storczyka. Jeżeli chodzi o jego warunki to trzymam go na oknie wschodnim, pod którym jest kaloryfer. Może ma za mało światła ale nie mam lepszego okna w mieszkaniu.
Rozpisałam się ale mam nadzieje, że mi pomożecie :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: Merghen »

Może więc po kolei.
Ten korzeń z podłoża - jeśli był brązowy mogłaś uciąć i zostawić tylko tą część zieloną. Korzenie powietrzne są jednocześnie korzeniami, które rosną w podłożu więc wsadzenie ich do podłoża powinno zaspokoić potrzeby storczyka jeśli chodzi o wodę i składniki odżywcze.

Okno wschodnie powinno wystarczyć, tylko latem, jeśli będzie za mocno operować słońce warto roślinę cieniować.

Podlewasz phalaenopsisa wtedy gdy korzenie w doniczce przybierają odcień srebrny (taki jak u Ciebie na zdjęciach kolor korzeni napowietrznych). Teraz po wsadzeniu nie podlewasz przez około dwa tygodnie - i nie lituj się nad rośliną, ten czas jest jej potrzebny na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Natomiast potem możesz podlewać storczyka przez moczenie go w wodzie (deszczówka, z odwróconej osmozy, demineralizowana, przegotowana i odstana) w miednicy przez ok. 15-30 minut. Następne moczenie nie wcześniej niż korzenie będą srebrne. Wiosną możesz dodawać do wody nawóz do storczyków. niektórzy dodają do każdego podlewania 1/3-1/2 dawki podanej przez producenta, inni moczą w wodzie z nawozem co któreś podlewanie w dawce podanej przez producenta. U mnie się sprawdza połączenie obu metod - 1/3-1/2 dawki podanej przez producenta co 2-4 podlewania; w praktyce wygląda to tak,że używam go wtedy gdy w łapki wpadnie mi opakowanie z nawozem a ja stwierdzę,że dawno go nie widziałam i nie używałam :zawstydzony: :rotfl:

A teraz o liściu-sprawdź czy jest to jeden z najstarszych. Jeśli tak to jest to naturalne marszczenie się. Taki liść odrywamy dopiero wtedy gdy zaschnie całkowicie. Storczyki mają to do siebie,że zanim czegoś się pozbędą wcześniej całkowicie wykorzystają wszelkie zapasy tam schowane. Dlatego nie ucinamy go od razu. Inaczej się ma sprawa gdy liść jest chory. Niestety na żadnym ze zdjęć nie widać dokładnie liścia, którym się martwisz więc nic nie można o nim powiedzieć. Jeśli możesz to wklej zdjęcie przesadzonego storczyka i liścia wtedy będzie można coś podpowiedzieć.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
elhud
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-01-19, 20:05

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: elhud »

Wklejam zdjęcia :)
Czy moge np zraszać liście wodą oraz te korzenie, które nie są w ziemi? (chodzi mi czy mogę to robić teraz póki nie upłynęły dwa tygodnie od przesadzenia)
Jeżeli kupie nową ziemie to warto jeszcze raz przesadzić??? Czy dać mu spokój i niech rośnie w starej ziemi???

-- Ostatnio dodano 2012-01-25, 12:22 --

Załączniki
Jest to najstarszy liść
Jest to najstarszy liść
DSCF2125.jpg
DSCF2123.jpg
A tak wyglądały korzenie
A tak wyglądały korzenie
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: DiAbLuSiA »

Turgotu liści już raczej nie poprawisz. Co do zraszania to nie przez zraszanie chyba zabiłam jednego storczyka - lepszą metodą jest namoczenie wacika z woda i przetarcie liści. Co do korzeni - niech się wypowie Gosia albo Ewelina:)


Jeśli chodzi o przesadzenie.... każde przesadzenie to stres. I nie wiem czy warto fundować mu kolejną dawkę?
Przynajmniej w najbliższym czasie. Jeśli już będziesz się zaopatrywać w "ziemię" polecam kupić Ci (dostępne w leroy) Podłoże do storczyków epifitycznych - EKSTRA - OrchidShop.
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: talibankaa »

Dziękuję Aniu że polegasz na moich radach.
Co do zraszania korzeni to zaniechałabym tego działania, ponieważ ten czas przesuszenia (to 10-15 dni) jest czasem dla korzeni do dojścia "do siebie" , zabliźnienia ewentualnie powstałych ran itd. Jedynie pozwoliłabym sobie na przecieranie wilgotnym wacikiem liści.
Co do kolejnego przesadzania to ciężko jest coś sensownego powiedzieć. Gdyby to chodziło o mojego storczyka to sądzę że bym go przesadziła w nowe podłoże. Z tego co czytałam to elud ma już 3 lata i nie był przesadzany. Nie wiem dokładnie w jakim stanie jest jego podłoże bo nie bardzo widzę po zdjęciach ale mogę podejrzewać że już dało z siebie dużo a okresowe przelewanie na pewno spowodowało jego rozkład. Co do tego kiedy bym przesadzała to ja bym odczekała teraz te 14 dni po pierwszym przesadzeniu i po namoczeniu bym przesadziła.
Ponieważ mało się udzielałam w tym temacie i chyba nie wszystkie posty czytałam więc moja opinia może być nie kompletna. Ciekawe co powie na ten temat jeszcze Gosia.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: DiAbLuSiA »

talibankaa pisze:Dziękuję Aniu że polegasz na moich radach.
Co do zraszania korzeni to zaniechałabym tego działania, ponieważ ten czas przesuszenia (to 10-15 dni) jest czasem dla korzeni do dojścia "do siebie" , zabliźnienia ewentualnie powstałych ran itd. Jedynie pozwoliłabym sobie na przecieranie wilgotnym wacikiem liści.
Co do kolejnego przesadzania to ciężko jest coś sensownego powiedzieć. Gdyby to chodziło o mojego storczyka to sądzę że bym go przesadziła w nowe podłoże. Z tego co czytałam to elud ma już 3 lata i nie był przesadzany. Nie wiem dokładnie w jakim stanie jest jego podłoże bo nie bardzo widzę po zdjęciach ale mogę podejrzewać że już dało z siebie dużo a okresowe przelewanie na pewno spowodowało jego rozkład. Co do tego kiedy bym przesadzała to ja bym odczekała teraz te 14 dni po pierwszym przesadzeniu i po namoczeniu bym przesadziła.
Ponieważ mało się udzielałam w tym temacie i chyba nie wszystkie posty czytałam więc moja opinia może być nie kompletna. Ciekawe co powie na ten temat jeszcze Gosia.
Ewelinko jakbyś zerknęła do mojego nowego posta, tam też zastanawiam się nad przesadzeniem moich dwóch najstarszych falków - mają około 2-3 lata... ;)
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: talibankaa »

Aniu niestety nie wiem o jakim poście mówisz, ponieważ nie widzę niczego nowego na forum.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: Merghen »

Ewelinko, jest w temacie niżej ;)

Jeśli chodzi o przesadzanie to na pewno warto wsadzić w nowe podłoże. Szkoda,że nie zrobiłaś tego w momencie jak miałaś już na stanie nowe podłoże bo każde przesadzanie to stres dla rośliny ale lepiej stres po stresie a potem spokój niż stres, chwila spokoju a potem nowy stres. Niestety podłoże po 2-3 latach jest wyeksploatowane i oprócz braku jakichkolwiek składników pokarmowych może zawierać też szkodliwe patogeny czy być za za bardzo rozłożone i w związku z tym nie być tak przepuszczalne jak być powinno, więc jest zasada,że po 2-3 latach dajemy nowe podłoże. To, o którym napisała Ania jest bardzo dobre, jakoś zagwarantowana jest przez jednego z wiodących dostawców storczyków i sprawdzone przez storczykarzy :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Za duża ilość korzeni powietrznych. Co robić???

Post autor: DiAbLuSiA »

Sama dziś się zaopatrzyłam w to podłoże na jutrzejsze przesadzanie - jakąś resztkę jeszcze mam :) ale to by mogło nie starczyć. Cena w Leroy w Bydgoszczy za 4l -9,98:) Nie daj się tylko nabrać na te podłoża do storczyków w nieprzezroczystych opakowaniach... które wyglądają jak zwykła ziemia - ja jednego prawie tak uśmierciłam...:)
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
ODPOWIEDZ