Wzmocnienie brzegów naturalnego oczka wodnego

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
Irenaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-18, 23:26

Wzmocnienie brzegów naturalnego oczka wodnego

Post autor: Irenaz » 2012-04-18, 23:46

Grunt na mojej działce jest bardzo urozmaicony. W najniższej jej części dawno temu był jakiś zbiornik wodny, który z biegiem czasu zarósł. W tym miejscu woda gruntowa jest już na głębokości ok. 50 cm. Wpadliśmy na pomysł budowy naturalnego stawu. Wykopaliśmy dziurę w ziemi i woda pojawiła się sama. Raz jej było więcej a raz mniej a po kilku latach ze zdziwieniem zaobserwowaliśmy, że staw robi się coraz większy - brzegi zapadają się. Jak nie dopuścić do dalszego zapadania się brzegów, czym je wzmocnić? Może ktoś miał podobny problem i już sobie z nim poradził?

Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 584
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Wzmocnienie brzegów naturalnego oczka wodnego

Post autor: mariusz139 » 2012-04-19, 06:45

Najprostszym i najtańszym sposobem jest faszynowanie brzegów. Najlepszym materiałem do wykonania faszyn jest wierzba – długie cienkie patyki . Wykonujemy je na kobyłkach które zbijamy w linii prostej na długości kilku metrów, zależnie jak długą chcesz mieć kiszkę faszynową. Na nie nakładamy patyki wierzbowe, tak aby na całej długości zazębiały się z sobą. Do wykonania faszyny potrzebujemy ca dwie osoby – jedna kantakami ściska owe patyki , druga wiąże je co kawałek giętkim, cienkim drutem . Trwałość faszyn jest mała, dlatego zaraz po założeniu ich na brzegach, należy zastanowić się nad rodzajem roślinności jaka będzie porastać a jednocześnie trzymać brzegi. Faszyna spełnia tutaj ważną rolę, trzyma brzegi przed obsypywaniem się na czas silnego rozwoju systemu korzeniowego posadzonych roślin, czyli dwa, trzy lata. Zespoły roślin porastające brzegi i strefę brzegową trzeba dobrać umiejętnie. Sprawdza się tutaj sadzonkowana bezpośrednio do gruntu na agrowłóknine Salix integra ‘Pendula’. Strefa przybrzeżna nie obędzie się bez kosaćców wodnych, silnie korzeniących się, takich jak Iris pseudacorus ‘Double’.
Brzegi wzmacniać możemy bentonitem, kamieniami, palami dębowymi, robiniowymi, mniej trwałymi olszami i wierzbami. Do umocnień można używać również betonowych kratownic. Wszystko uzależnione jest od gustu i pieniędzy. Ja polecam metodę pierwszą , z wieloma wadami ale najbardziej naturalną.

-- Ostatnio dodano 19 kwie 2012, o 20:16 --

Wyjaśnienie
kantak - pazur tylni u ptaków drapieżnych. Nazwa "kantaki" właśnie od tego pochodzi. To dwie drewniane rączki, zaostrzone i zakrzywione jak ptasi pazur, połączone ze sobą łańcuchem. Narzędzie służy do ściskania patyków głównie z wierzby w produkcji faszyn.

ODPOWIEDZ