Wytryszek (Arisaema) - uprawa, kwiat

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Wytryszek (Arisaema) - uprawa, kwiat

Post autor: bez »

Wytryszek żółwikowy /Arisaema tortuosum/ pierwszy raz zawiązał nasiona /bulwa 6-letnia/.
wytryszek.jpg
bez
Miłego dnia !
B.E.Z.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Wytryszki to moje pupilki.
To są leśne bulwiaste byliny. Leśne, czyli lubią rosnąć pod drzewami, uwielbiają mulczowanie liśćmi.
Powinny mieć cały czas umiarkowanie wilgotno.

Oto najczęściej spotykany w naszych ogrodach wytryszek amurski /A.amurense/:
wytryszki.jpg
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Danka »

Nie słyszałam o tej roślince :-o Może napiszesz coś więcej, skoro rośnie w twoim ogrodzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Iga51 »

Bez , masz bardzo oryginalne kolekcje. Czy uprawiasz je tylko dla siebie, czy w celach zarobkowych? Widzisz, jestem zainteresowana roślinami leśnymi, bo chcę w moim "lasku" mieć nie tylko trawę, która i tak za długo się tam nie utrzyma (jest coraz więcej mchu - co mnie cieszy).
Ale wiem, że niektóre wytryszki są bardzo drogie. Np. sikokianum. Bulwa podobno kosztuje ok. 100 zł. :orany: Inne są też dość drogie. :!: :!:
Ta, którą przedstawiłeś jest chyba najtańsza (od 15 do 18 zł).
Dla mnie, dopiero tworzącej ogród ozdobny , tak drogie rośliny są na razie nieosiągalne. Może kiedyś jeszcze, jak będę miała dość ładny ogród z wieloma roślinami bardziej popularnymi, zacznę interesować się tymi mniej popularnymi. Kto by nie chciał mieć kolekcji egzotycznych roślin, które w dodatku można uprawiać w naszym kraju. Wiem, że niektóre wytryszki nie przemarzają, całkiem dobrze znoszą nasze zimy, ale są też delikatniejsze odmiany, które trzeba na zimę okrywać.
Czy z jednej bulwy jest tylko jedna roślina? i jak się je rozmnaża? Kwitną podobno po 3 do 5 lat.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony !
Mówiąc szczerze, nie liczyłem na zainteresowanie wytryszkami, bo u nas na działkach wytryszki podobają się tylko mężczyznom. Nie wiem dlaczego.

A dzisiaj przedstawiam wytryszek żółty /Arisaema flavum/:

Obrazek

Wymagania identyczne co u amurskiego.
Oba zimują u mnie w gruncie bez okrywania.
Danka pisze:Nie słyszałam o tej roślince :-o Może napiszesz coś więcej, skoro rośnie w twoim ogrodzie :mrgreen:


Iga51 pisze: Bez , masz bardzo oryginalne kolekcje. Czy uprawiasz je tylko dla siebie, czy w celach zarobkowych?
Uprawiam dla siebie. Bardzo chętnie się wymieniam, ale wymiana nie zawsze jest możliwa, więc sprzedaję nadwyżki i tym sposobem kupuję nowości.
Ale wymiana ma zawsze pierwszeństwo.
Iga51 pisze: Widzisz, jestem zainteresowana roślinami leśnymi, bo chcę w moim "lasku" mieć nie tylko trawę, która i tak za długo się tam nie utrzyma (jest coraz więcej mchu - co mnie cieszy).
Ale wiem, że niektóre wytryszki są bardzo drogie. Np. sikokianum. Bulwa podobno kosztuje ok. 100 zł. :orany: Inne są też dość drogie. :!: :!:
Ta, którą przedstawiłeś jest chyba najtańsza (od 15 do 18 zł).


Wytryszek sikokijski jest faktycznie bardzo drogi, bo jest krótkowieczny a jego owoce u nas zwykle nie dojrzewają.
Natomiast wytryszka amurskiego w roku ubiegłym sprzedawałem po 10 zł /bulwy 4-5 letnie, gotowe do kwitnienia/ i po 1 zł jednoroczne siewki.
Iga51 pisze: Czy z jednej bulwy jest tylko jedna roślina?
Generalnie tak.
Iga51 pisze: i jak się je rozmnaża?


Przez wysiew nasion.
Niektóre sieją się same.
Iga51 pisze: Kwitną podobno po 3 do 5 lat.
Dokładnie tak.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Danka »

Jednak skleroza mnie łapie :orany: Dopiero teraz, gdy pokazałeś inne zdjęcie. I dokładnie spojrzałam na łacińską nazwę, przypomniałam sobie, że widziałam tę roślinę u jednej z tabazowych forumowiczek :rotfl:
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Wytryszek powabny /Arisaema speciosum/ nie nadaje się do uprawy w naszym kraju:

Obrazek

Uprawiałem go i w pojemniku, i w gruncie - w obu wypadkach bulwy zgniły.
Znam podobnych prób kilkanaście.

-- Ostatnio dodano 2013-12-07, 05:10 --

Obrazek

Wytryszek trójlistny /Arisaema triphyllum/ - zimuje bez okrywania.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Iga51 »

Bez, dlaczego myślałeś, że wytryszek podoba się tylko mężczyznom. :orany: A co na to Wasze kobitki na działkach. Zupełnie nie zainteresowane? Bo ja tak, ale jak już mówiłam może za rok. Tej wiosny muszę jak najwięcej rabat urządzić, a laskiem (oprócz paproci, bo te chcę już wiosną) zajmę się w następnym sezonie. Niestety jakoś muszę sobie planować prace. :zalamany:
Szkoda, że nie wszystkie wytryszki zimuja. Mnie interesują te, których nie trzeba okrywać. Z drogi widać mój lasek i wolałabym, żeby i zimą było tam ładnie. :)
Jak dużą masz swoją kolekcję? Czy bardzo się od siebie różnią np. wielkością, kwiatem?
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Iga51 pisze:Bez, dlaczego myślałeś, że wytryszek podoba się tylko mężczyznom. :orany: A co na to Wasze kobitki na działkach. Zupełnie nie zainteresowane?
Żadna z moich sąsiadek nie uprawia wytryszków. Podobnie żadna z nich nie hoduje ryb w oczkach wodnych. Tylko faceci.
Iga51 pisze:
Jak dużą masz swoją kolekcję?
8 gatunków.
Iga51 pisze: Czy bardzo się od siebie różnią np. wielkością, kwiatem?
Kwiaty wszystkie przedstawię - ocenisz sama.
Większość ma 30-40 cm wysokości, jedynie wytryszek żółwikowy /Arisaema tortuosum/, którego poniżej przedstawiam, dorasta 1 m.

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Iga51 »

Ojoj, no to żółwikowy już mnie bardzo interesuje. Pozostałe również. :)
Dziwne macie kobitki na działkach. Wytryszki są ciekawe, a ryby? Ja sobie sama zrobiłam oczko wodne w pierwszym roku jak tu się wprowadziliśmy i zaraz sąsiad zapytał czy nie chcę rybek. Jasne, że chciałam. Przyniósł mi 6 karasi. No i dobrze się chowały przez dwa sezony. Przezimowały (oczko w najgłębszym miejscu miało ok 1,5 m głębokości) .Stale do nich zaglądałam. Później jednak, w związku z dalszym zagospodarowaniem ogrodu, oczko musieliśmy zasypać, ale rybki mąż wyłowił i wróciły do stawu sąsiada.

A wytryszki dalej chcę oglądać. :hyhy:
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Przedstawiłem już 3 wytryszki /amurski, żółty i żółwikowy/, które zimują u mnie bez przykrywania.
Teraz przedstawię zimujące w gruncie, ale pod przykryciem.
Wytryszek sikokijski /Arisaema sikokianum/ :

Obrazek

Przykrywam go, ale nie wiem, czy to konieczne - nigdy nie zimowałem go bez przykrycia,
Przykrywam go, na wszelki wypadek dlatego, że jest bardzo drogi.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Iga51 »

bez pisze: Przykrywam go, na wszelki wypadek dlatego, że jest bardzo drogi.
Wcale się nie dziwię, że go przykrywasz. Jest przepiękny. No i to jest ten najdroższy. Też bym na niego chuchała i dmuchała.
Cieszę się, że go masz. Fantastyczny kwiat. Ależ to ciekawe rośliny. Dzięki Tobie poznaję przyrodę, o której nie miałam zielonego pojęcia. Proszę o jeszcze.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Teraz kolejny wytryszek wymagający przykrycia na zimę - wytryszek najbielszy /Arisaema candidissimum/ :

Ten zdecydowanie wymaga przykrycia, ale i tak czasem nie przezimuje. Bez przykrycia nie ma szans. Myślę, że dodatkowo potrzebuje zacisznego miejsca.
Mój jeszcze nie kwitł, dlatego zdjęcie jest z sieci.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: Iga51 »

Ależ śliczne kwiaty. A właśnie, jak to jest z kolorami. Czy one mają różne kolory, czy takie jak ten na zdjęciu, tylko różnią się odcieniami. Sikokianum na zewnątrz jest ciemny. A pozostałe?
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3364
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Wytryszki /Arisaema/

Post autor: bez »

Nie bardzo widzisz kolory ? Może przez moją marną jakość zdjęć.
Tutaj są porządne zdjęcia z belgijskiej szkółki:
Miłego dnia !
B.E.Z.
ODPOWIEDZ