Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Kammis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2022-09-29, 18:27

Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Kammis »

Witam. 2 lata temu posadziłem ok 30 krzaczków borówki i za internetową radą dołki wyścieliłem folią. Dodatkowo dołożyłem grubą warstwę ściółki tzn. kora , igliwie, szyszki. Wiem ,że ta folia to kość niezgody między ogrodnikami ale zaryzykowałem .Bardzo ładnie rosną . W tym roku mam zamiar posadzić hortensje bukietowe i myślałem nad podobnym rozwiązaniem . Co o tym sądzicie ? Próbował tak ktoś ? :niepewny:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Elzbieta M »

Hejka. Czy na serio masz na myśli folię? Czy może agrowłokninę czy agrotkaninę? One przepuszczają wodę, folia - nie. Więc jak pod tą folią rozwijają się korzenie, jeśli nawet deszcz tam nie dociera???
Kammis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2022-09-29, 18:27

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Kammis »

Tak folię, nawet z worków po ziemi jak robiłem przy borówce. Nie zrozumiałaś co napisałem .Nie chodzi mi o ściółkowanie folią podłoża , a tak jak pisałem dołka . Z tym ,że borówka korzeni się płytko , kopie się nieco głębszy dołek i spód dołka wyściela folią . Ma to za zadanie pomóc utrzymać wilgoć w podłożu . Nie mogę znaleźć informacji jak głęboko korzeni się hortensja bukietowa bo jeżeli też płytko, to czemu tego nie spróbować. Pomoże to w jakimś stopniu zatrzymać wilgoć w glebie ( plus jak wspomniałem ściółka ) ,a przez to ograniczy częstość podlewania . Taki mi pomysł wpadł do głowy, może głupi , dlatego pytam :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Elzbieta M »

Faktycznie źle zrozumiałam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Petrus »

Hej. Pierwszy raz czytam o takim patencie na zatrzymywanie wody w glebie :-P Jakiś sens w tym jest, tylko borówka korzeni się płytko i pobiera wodę z wierzchniej warstwy gleby (rośliny kwasolubne). Więc jeżeli zbierze się jakaś woda na dnie worka to i tak będzie tam wilgotna a na powierzchni przesycha i naraża krzewy na przysychanie. Podobnie dzieje się w glebie gdy w worka w niej nie ma. Wierzchnia warstwa przesycha szybciej niż głębsze warstwy.
Rośliny rosnące w glebie niesystematycznie podlewanej korzenią się głębiej (szukają wody) i lepiej wytrzymują susze w późniejszych latach. Te podlewane regularniej ale krótko, korzenią się płycej i potem są narażane na usychanie gdy się ich w miarę wcześniej nie podleje. Oczywiście wszystko zależy od gatunku i stanowiska.
Hortensje korzenią się głębiej niż borówki. Starze krzewy- takie 10 letnie które czasem wykopuje, mają przeważnie 2-3 grubsze korzenie stabilizujące- długości 30-50 cm i wokół nich wiele drobnych.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Kammis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2022-09-29, 18:27

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Kammis »

Więc to nie jest dobry pomysł , dzięki wielkie . Swoją drogą przy borówkach się sprawdza , bo 4 krzaki posadziłem bez folii i rosną słabiej :) Może jakieś parowanie z tej folii w górę czy coś takiego nie wiem. W każdym razie, hortensja korzeni się dość głęboko więc przy ulewnych tygodniach korzenie mogły by zacząć gnić .Bukietowe z tego co czytam nie są takie wybredne co do wody więc wystarczy ,że podleje je w weekend w lecie , przy dobrze wyściółkowanym podłożu i nie będą posadzone na pełnym słońcu . Taką mam nadzieje :-D


p.s. pierwszy raz usłyszałem o tej metodzie na tym filmiku , ale nie każdy się z tą metodą zgadza .

[link usunięty przez administratora forum - podlinkowany film ma charakter reklamowy, promuje konkretną markę - takie linki są zabronione regulaminem forum]
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wyściółkowanie dołka folią pod hortensje ?

Post autor: Petrus »

Hej. Wiadomo w ogrodnictwie można eksperymentować. Na filmiku widać, że folia jest wyłożona na dnie i tylko do połowy wysokości ścianek dołka. Według mnie to taki sobie pomysł. Przy innych roślinach, korzeniących się mocniej ich korzenie dotrą lub będą się kręcić wokół tej folii. Do tego nadmiar wody zbierającej się nad folią i gnicie murowane 8-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ