Wymiana trawy

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
kwarti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 08:17

Wymiana trawy

Post autor: kwarti »

Na początku witam wszystkich i proszę o pomoc.
Mam założony trawnik od 2 lat, zrobiony przez ogrodnika. Trawa zakupiona przeze mnie w markecie Leroy ponoć sportowa o nazwie Balterio. Trawa jest tragiczna więc zakupiłem nową Barenbruga i chciałbym ją "podmienić" jak najmniejszymi kosztami. Aktualny trawnik nie zawiera chwastów, podłoże wyrównane.
Nie chciałbym dosiewać i mieszać starej z nową. Myślałem raczej o spryskaniu trawy roundupem i zasianiu nowej. Czy to da pożądany efekt. Jakie czynności wykonać żeby nie zmarnować tej nowej trawy. Czy da się to wykonać bez przekopywania ziemi. Kiedy siać po spryskaniu roundupem. Jakie inne czynności wykonać.
pozdr. RK
Załączniki
IMG_7442.JPG
IMG_7443.JPG
IMG_7444.JPG
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Wymiana trawy

Post autor: waldek727 »

Witaj RK.

Nie ,,podmienisz" trawy małymi kosztami w ten sposób żeby być zadowolonym z późniejszych efektów swojej pracy.
Całą darń trzeba niestety usunąć mechanicznie lub fizycznie. Splantowanie mechaniczne pewnie nie będzie dla Ciebie opłacalne a więc opiszę Ci krótko co ja bym zrobił na Twoim miejscu.
Po pierwsze nie używałbym randupu. Skazisz sobie tylko niepotrzebnie glebę a i tak uschnięte liście wraz z korzeniami będziesz musiał usunąć.

Po drugie zakładając nowy trawnik nie przekopuje się starego. Przemieszczasz tym sposobem warstwę próchniczną w głębsze warstwy gleby a pozostałości starej trawy bez dostępu tlenu ulegają stopniowo procesom gnilnym co będzie niepożądanym czynnikiem dla nowej trawy.

Pozostaje więc ciężka praca usunięcia darni ręcznie co przyniesie Ci najlepsze efekty.
Musisz w wybrany przez Ciebie sposób ponacinać darń na głębokość ok 10 cm. Następnie podważając płaty starej darni widłami amerykańskimi trzeba oderwać ją delikatnie od ziemi i pozostałości składować na pryzmie kompostowej.

Dalsze czynności już znasz i nie będę ich opisywał. Ja ze swojej strony poleciłbym Ci przed ostatecznym zagrabieniem i wyrównaniem powierzchni przed siewem wprowadzić do gleby kwasy humusowe i pożyteczne mikroorganizmy lub jeżeli nie nawoziłeś wcześniej trawy nawozami syntetycznymi zaaplikować w nią odpowiednią żywą grzybnię mikoryzową.

W tej chwili posiadasz nasiona traw zakupione u tego samego dystrybutora z którego produktów skorzystałem i ja.
Składy mieszanki się różnią ale przy tej okazji pokażę Ci jak wygląda to na moim trawniku.

Pozdrawiam. Waldek.
Załączniki
Zdjecie0521.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Zdjecie0525.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
kwarti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 08:17

Re: Wymiana trawy

Post autor: kwarti »

Dzięki na info.
Z roundupu raczej zrezygnuję. Zastanawiam się nad wertykulacją i areacją - kilkakrotnie - a następie wygrabienie pozostałych w ziemi korzeni traw - może to spowoduje ze pozbędę się starego trawnika. Jeżeli nie to przekopię ziemię . Mam taki kawałek trawnika ok 40 m2 na eksperymentowanie.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Wymiana trawy

Post autor: waldek727 »

kwarti.

Z tego co widzę masz własne metody na pozbycie się darni poprzez wertykulację, aerację i wygrabienie trawnika.
Ja te czynności wykonuję na wiosnę w celu wzmocnienia trawnika a nie jego pozbycia się.
Jeżeli nie chcesz zastosować się do mojej rady usunięcia tylko wierzchniej warstwy trawnika to pozostawiam Ci wolną rękę.
Posiadasz już ładną powierzchnię a co najważniejsze wolną od chwastów. Szkoda by mi było na Twoim miejscu niszczyć ją przekopując cały teren na nowo. Tym sposobem zaburzysz cały rytm biologicznego życia w glebie i przemieścisz zalegające głęboko nasiona chwastów tuż nad jej powierzchnię.
Mój dziadek mawiał, że ,,kto szybko robi, to dwa razy robi".

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
kwarti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 08:17

Re: Wymiana trawy

Post autor: kwarti »

Waldek - twoje porady są najsensowniejsze i prawdopodobnie tak wykonam tą zamianę trawy. Ale ja mam 500 m2 trawnika i szukałem łatwiejszego rozwiązania. Nie wiem tylko jak ściągnąć tą darn i korzenie by najmniej kosztowało mnie to zdrowia.
pozdr.
ODPOWIEDZ