Wymagania Odżywcze Drzew Owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Wymagania Odżywcze Drzew Owocowych

Post autor: S_H_A_D »

Witam, które drzewa owocowe: jabłoń, śliwa, grusza, czereśnia, nektaryna, morwa, wiśnia, dereń, brzoskwinia, morela itp. wymagają najżyźniejszego podłoża i najczęstszego, najobfitszego nawożenia. Czyli który z owocowych gatunków w naszych sadach jest najbardziej makro- i mikro- „elementochłonny”?
Oczywiście zdaje sobie sprawę że jest to uzależnione od podkładki, czy jest skarlająca czy wręcz przeciwnie, (a więc wyzwala wzmożony wzrost części nadziemnych). Na pewno zależy to także od odmiany, czy jest wielkoowocowa, czy średnioowocowa, ale za to bardzo wydajna. Ale czy można wskazać na gatunek drzewa owocowego, który jest najbardziej „żarłoczny” i wymagający co do podłoża?
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

U jabłoni i gruszy najwięcej wymagają jak wiem drzewka na podkładkach karłowych. Reszty to nie wiem. Napisałeś itp. czyli chyba możesz chcesz sadzić maliny.? Pamiętaj, że maliny wyjaławiają strasznie glebę
Pozdrawiam wszystkich!
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Gogether pisze:U jabłoni i gruszy najwięcej wymagają jak wiem drzewka na podkładkach karłowych. Reszty to nie wiem. Napisałeś itp. czyli chyba możesz chcesz sadzić maliny.? Pamiętaj, że maliny wyjaławiają strasznie glebę
Temat dotyczy typowych "Drzew" owocowych w naszych sadach, a malina zdaje się jest krzewem. Napisałem itp. gdybym ewentualnie o jakimś gatunku zapomniał, ale zdaje się że wymieniłem wszystkie.
Co do tego że dana odmiana jabłoni czy gruszy na podkładce skarlającej ma większe wymagania glebowe to fakt. Ale wynika to z tego że większość podkładek karłowych jest bardziej wybredna co do gleby. Natomiast uważam że drzewko wymiarowo mniejsze (na karłowej podkładce) to i plon objętościowo jest mniejszy niż z tej samej odmiany, ale z dużego drzewka na standardowej podkładce. Więc coroczny 2-3 razy większy plon z drzewka na standardowej podkładce zdaje się, że będzie pochłaniał więcej substancji odżywczych niż małe drzewko o mniejszym plonie.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Gogether pisze: Reszty to nie wiem. [
Tak na prawdę to nie odpowiedziałeś na pytanie SHADA - więc nie tylko reszty nie wiesz :/

Nie jestem specjalistką od sadu, ale Twoje rozumowanie, S_H_A_D - wydaje się jak najbardziej logiczne :-)
ODPOWIEDZ