Wykonanie nowego trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam wszystkich forumowiczów. Nadchodzi w sumie niedługo wyczekiwana wiosna bo co jak co mamy luty, a ja już coś przy trawniku robię, natomiast chciałbym się Was poradzić by wykonać trawnik pod domkiem jednorodzinnym raz a dobrze.

Sytuacja jest następująca. Cała działka jest, a w sumie była tylko i wyłącznie jako glina i ił, czyli bardzo kiepsko na porost jakichkolwiek roślin. Ja natomiast chcę tylko i wyłącznie uzyskać idealny zielony, mało absorbujący czas trawnik od strony "tarasu", tak by moja córka mogła sobie po nim swobodnie biegać, a ja nie musiałbym co tydzień kosić trawy.

Doskonale sobie zdaję sprawę że należyte przygotowanie jak i należyta trawa jest podstawą sukcesu, i tutaj będzie właśnie Wasza pomoc nieoceniona.

Jak wspomniałem na początku, działka była praktycznie wyłącznie w glinie. Otóż zastosowałem zabieg częściowej wymiany gruntu, wykopałem całą działkę na głębokość około 30-40 cm, a następnie nawiozłem parędziesiąt samochodów czarnoziemu. Tak aby to jakoś przedstawić narysowałem taki lekki przekrój w paincie, który przedstawiam poniżej.

Obrazek

Cała działa niestety także znajduje się w ciągu roku raczej w cieniu, aniżeli w słońcu. W tej chwili kiedy słońce jest nisko, to akurat prawie całe słońce w południe zasłania budynek, a cień kończy się w granicach mojej działki. W lato jest trochę tego więcej gdyż jak wiadomo słońce jest wyżej. Wiadomo iż przy wschodzie jak i przy zachodzie boki działki są wtedy oświetlone. W paincie także narysowałem mniej więcej jak jest usadowiony budynek.

Obrazek

Cały czarnoziem został nawieziony w okolicach sierpnia 2013r, na dzień dzisiejszy tam gdzie ziemia praktycznie cała odmarzła, ja ważący około 100kg praktycznie topię kalosze, jest tak miękko i mokro. Oczywiście pojawiła się także jakaś niechciana roślinność, co z nią zrobić ?? Z pewnością muszę wygrabić kamienie, wyrównać trochę teren, ale to jest wszystko co wiem co powinienem wykonać przy przyszłym trawniku.

I tutaj pojawia się rola Wasza, czyli zdecydowanie bardziej doświadczonych użytkowników tego forum.

- jakie powinienem wykonać prace, aby przywrócić czarnoziem do stanu by móc posiać trawę
- czy powinienem walcować, nawozić, przejechać rekultywatorem ??
- jakie nasiona trawy zakupić i kiedy je posiać ??
- mam możliwość wykonania nawadniania, czy jest sens przy tak mokrym podłożu ??

Będę bardzo wdzięczny za każdy post, za każdą informację i wszelakie rady dotyczące trawnika.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1388
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: elza »

Witaj jeszcze raz.
Przede wszystkim musisz zakupić gatunek trawy do cienia,bo takie są.Co do przygotowania terenu to :
-jak najbardziej wyrównać teren
-dobrze ubić,przy takim terenie to albo zakup albo wypożycz walec
-zasiać
-przykryć 1-2 cm warstwą ziemi
-znowu wywalcować
-podlać na zasadzie zroszenia
-nie pozwolić,aby miała sucho-rosić
-gdy ci wyrośnie trochę tak na kilka centymetrów,dobrze jest znowu po niej walcem przejechać
-kosisz dopiero,gdy osiągnie jakieś 10 cm
To co teraz napiszę z pewnością ci się nie spodoba,ale tak jak wielu na początku jesteś w błędzie myśląc,że trawa to ogród z głowy.
Niestety,żeby trawa była ładna i nadająca się do biegania dla twojej córci będziesz musiał o nią dbać.
Dbanie polega niestety na koszeniu,podlewaniu ,wertykulowaniu itp.
Częstotliwość koszenia w dużej mierze zależy od pogody.Na przykład w ubiegłym roku pogoda była idealna dla trawy.Rosła jak szalona.Co chwilę trzeba było kosić.W tej kwestii możesz sobie pomóc kupując dobrą kosiarę.Co do systemu nawadniającego to może pomyśl o systemie zraszającym...To,że teraz się w nią zapadasz to wynik nie ubitego czarnoziemu.To normalne.
To wszystko co mi przychodzi do głowy z moich wiadomości.Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania-pytaj.Spróbuję pomóc.Mam na koncie już kilka założonych trawników.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Gatunek trawy do cienia, no tak, przyznaje, do maja jest w cieniu, natomiast czerwiec, lipiec, sierpień a nawet wrzesień "coś" tego słońca tam dochodzi, to nie jest tak że 100% to w cieniu, no chyba że mowa przy samym budynku to tutaj na pewno sam cień. Czy wtedy taka trawa nie będzie miała nic przeciwko że tego słońca "czasami" też będzie ciut więcej ?? no i jakie to gatunki ??
co zrobić z trawą po stronie zachodniej, wschodniej, a tym bardziej po stronie północnej ?? przecież przy północy słońce to palma przez wszystkie 12 miesięcy, natomiast wschód i zachód po 50%. Czy robić to różnymi typami traw ??
(z założenia jestem za biedny by robić coś 2 razy więc od razu poproszę coś co się nada, nawet jeśli ma kosztować 2 razy tyle co najtańsze)

co to znaczy "-nie pozwolić,aby miała sucho-rosić" ???

Nigdzie nie pisałem że trawa to ogród z głowy :) natomiast wiem że można na pewno zasiać taką trawę iż będzie potrzebowała mniej pielęgnacji, w sumie wszystko idzie tak przygotować więc i o to mi chodzi. Wiadomo że o trawę trzeba dbać, kosić, nawozić i inne, jednak chciałbym to zniwelować do minimum. (co do nawadniania/zraszania, mam przygotowany system pełnej automatyki).

Jeśli chodzi o zapadanie, czy jeśli wyrównam teraz teren to będzie ok, czy może walcować i wtedy równać ?? ile kg powinien mieć taki walec ?? da się to ręcznie czy coś większego potrzeba ? (pytam bom całkowicie zielony).
Wiadomo że tam gdzie się zapadam jest straszna wilgoć, niestety wiadomo że glina nie przepuszcza za zbytnio wody więc ciekaw jestem czy jak zrobiłem swojego typu "basen" i wypełniłem czarnoziemem to też był dobry sposób, choć mam nadzieję że jak wysieję trawę to ta wilgoć także zostanie zniwelowana.

Podstawowe pytanie, ile mam na to czasu ?? w sensie kiedy najpóźniej muszę zasiać trawę by się nią cieszyć na wakacje ?? (lipiec/sierpień) ???
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1388
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: elza »

Mincku, podzieliłam się z tobą swoimi doświadczeniami.Na naszym forum nie znajdziesz eksperta a jedynie rady osób posiadających kawałek kochanej ziemi.Gatunek trawy,który będzie do ciebie odpowiedni bardzo łatwo dobierzesz z pomocą obsługi pracownika działu ogrodniczego.Ja do siebie wybrałam trawę sportową,bo jest najbardziej odporna na deptanie i mi o to chodziło.Wejdź sobie do mojego wątku :działka Elizy po harówce" i zobacz zdjęcia trawnika.Pokazałam jak wygląda od momentu posiania do momentu ładnego trawnika.Zdjęcia są z jednego roku.
Pytasz o termin.To też zależy od pogody.Jeżeli na przełomie kwietnia/maja już będzie ładnie to działaj.Pogoda teraz jest dość niepewna i my tu wszyscy sami często ostatnimi czasy działamy intuicyjnie.Rośliny,które sadziło się do gruntu w marcu teraz często sadzi się dopiero w kwietniu.
Jednak,gdy prace zaczniesz od razu przy ustabilizowanej ładnej pogodzie to masz ogromną szansę cieszyć się ładną trawką już w tym roku.
Czy ty masz północ na rogu domu?

-- Ostatnio dodano 23 lut 2014, o 19:14 --

Dalej piszę,bo widzę,że nie na wszystkie pytania ci odpowiedziałam.
Walec jak dobrze pamiętam ma 11 kg.Do niego wlewa się wodę i wtedy waży ojjjjj.
Wstępnie możesz się pobawić z wyrównywaniem już teraz,ale pewnie i tak będziesz poprawiał a walcować za wcześnie nie ma co,bo przyjdzie ulewa i zniszczy ci twoją pracę.Wstrzymaj się zatem jeszcze z 1,5 miesiąca.
Walce są ręczne i są do wypożyczenia w wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego.
Co do zniwelowania wilgoci, wszystko zrobiłeś bardzo dobrze.Powinno być ok.Trawa będzie chyba miała odpowiednią ilość wody.Zobaczysz sam.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Bardzo sobie cenię dzielenie się doświadczeniem, natomiast jeśli chodzi o sklepy ogrodnicze, podchodzę bardzo sceptycznie, gdyż delikatnie mówiąc w sklepach BARDZO często po prostu jest wstawiany kit klientowi, który jest zielony, tego chcę uniknąć.

Uważam że właśnie trawa sportowa/golfowa to taki mój pierwszy typ jest, gdyż nie oszukując, mam zamiar "deptać" ja w cieplejsze miesiące.

Oczywiście że teraz pogoda jest nie pewna. Natomiast, patrząc na mój czarnoziem, który posiada na prawdę WIELE kamieni (dziś, np. w ciągu godziny wywiozłem 3 taczki kamieni zbierając ot tak sobie). Do tego dochodzi walcowanie, wygrabienie, wyrównanie, a niestety chodzę do pracy, mam swoje obowiązki, hobby, no i 500m2 działki do ogarnięcia, więc chodziło mi o czas kiedy maksymalnie i dobrze dla trawy będzie kiedy ją siać.

W tej chwili czarnoziem jest strasznie mokry i zwykłe grabie to w moim mniemaniu teraz nie mają najmniejszego sensu, trzeba czekać na jakieś osuszenie tego wszystkiego.

Zastanawia mnie ten walec 11kg, w jakim stopniu on ma mi wywalcować taki teren ?? 11 kg to przepraszam, ale bardzo mało ;) ale oczywiście ja się mogę mylić w tym wszystkim.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1388
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: elza »

Mincku, walec waży 11 kg sam.Posiada on otwór wlewowy przez,który wlewasz na miejscu wodę do środka i wtedy wiadomo jest diabelnie ciężki.Tyle co waży z woda wystarczy.Takie jest jego przeznaczenie.
wiem,że w marketach często zatrudniane są osoby nie bardzo znające się na temacie,ale też na każdym opakowaniu trawy masz napisane jakie jest jest przeznaczenie.Uwierz mi, nie będziesz miał problemu z wyborem nawet jako laik.Nie kupuj tylko najtańszej,bo tak jak piszesz dwa razy kasa pójdzie czego chcesz uniknąć i tu się zgadzam.
Powiem ci,że czuję,iż ta sportowa do ciebie też będzie idealna.A nawet jestem tego pewna.
Skoro masz tak dużo kamieni w tej ziemi to pracuj sobie powolutku póki pogoda ładna.
Zawsze będzie ci lżej,gdy przyjdzie czas na ostrą i bardzo ciężką pracę przy zakładaniu trawnika tj.pewnie gdzieś koło majowego długiego weekendu.Kamieni musisz na pewno się pozbyć,ale nie szalej,aż tak.Chodzi o to ,żeby w ziemi powiedzmy na głębokość 4 cm nie było kamlotów i to wszystko.
Współczuję ci tej ciężkiej harówki,ale jeżeli byłeś w moim wątku i czytałeś oraz oglądałeś fotki to wiesz,że przeszłam to samo.Z tym,że ja robiłam prawie wszystko na kolanach o czym też u siebie napisałam.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj.
Na parę pytań postaram sie odpowiedzieć. Ja podobnie ja Eliza kilka trawników mam już na swoim koncie. I nie narzekam, są ładne, a co najważniejsze - użytkowe.
Może zacznę od początku i po kolei.
Wiadomo, że najpierw musisz oczyścić ziemię z kamieni i chwastów. Po odchwaszczeniu przekop wierzchnią warstwę gleby na głębokość szpadla. Po przekopaniu czekasz dwa tygodnie, aż ziemia osiądzie. Po tym czasie wyrównujesz podłoże tak, by nie było żadnych zagłębień i wybrzuszeń. Teraz musisz ziemię zwałować i odczekać kilka dni. Jeżeli po kilku dniach okaże się, że mimo wszystko teren nie jest równiutki, powtarzamy zabawę. Czyli jeszcze raz grabiami wyrównujemy, wałujemy i znowu czekamy kilka dni.
Jeżeli jednak po pierwszym wałowaniu i odczekaniu kilku dni teren jest równy, spulchniamy glebę grabiami na głębokość 5 cm. I siejemy. Trawę wysiewamy w suchy i bezwietrzny dzień. Przy ręcznym sianiu rozrzucamy nasiona na krzyż w dwóch kierunkach. Musimy pamiętać aby nasiona przesypać do pojemnika (np. miski) i podczas siania, od czasu do czasu ręką wymieszać, bo na dnie zawsze opada najwięcej nasion, a u góry mogą być same plewy.
Normalnie nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi lub gruboziarnistego piasku, ale głównie przy sianiu jesiennym. Natomiast przy siewie wiosennym wystarczy po sianiu ponownie zwałować ziemię. Ten sposób jest najbardziej polecany w przypadku siewu wiosennego, gdyż zapobiega stratom wody z gleby przez parowanie. O zraszaniu chyba nie muszę wspominać.
Najlepszym momentem na sianie trawnika jest kwiecień (około 15-tego). Wówczas po młodej trawie będzie można chodzić na początku lata.
I to tyle na temat założenia nowego trawnika.
Natomiast nie jestem pewna, czy to był dobry pomysł, aby zrobić basen z czarnoziemu na głębokość aż 40cm. Ja mam u siebie ziemię zupełnie gliniastą, a trawniki mam ładne i co najważniejsze bardzo wytrzymałe(około 1000m2). Z tym, że ja moją glinę przekopywałam z ziemię kompostową. Ty mogłeś nawieźć czarnoziemu i po prostu przekopać z gliną. Ale są różne szkoły. Może kto inny powie, że dobrze zrobiłeś. Ja mówię, jak ja to zrobiłam. Natomiast przygotowanie podłoża pod trawniki zawsze zajmowało mi kilka tygodni. Bo też nie zawsze po pierwszym wałowaniu miałam idealnie równy teren. Ustaw się jednak tak, żebyś mógł siać trawę około 15 kwietnia.
Wybór trawy.
Otóż bardzo istotny jest wybór odpowiedniej mieszanki traw. Trawnik założony na bazie mieszanki ma zdecydowanie lepsze cechy użytkowe (a o takie Ci właśnie chodzi) niż nasiona jednoskładnikowe.
Z tego co piszesz, to dla Ciebie najlepsza byłaby mieszanka traw wolnoodrastających (typu "Golf"), lub sportowa ("Wembley"), ewentualnie mieszanka do cienia. W takiej kolejności. Najlepiej zdecydujesz sam jak poczytasz o tych trawach w necie.
Co do wałka, to trudno mi powiedzieć ile on może ważyć, bo ja mam własnej roboty. Brat po prostu zalał grubą rurę stalową betonem i dorobił uchwyt. Mój wałek jest jak dla mnie diabelnie ciężki, ale ładnie jeździ, więc sobie radzę. I wcale nie jest zbyt duży. Jeżeli to coś ci da, to jutro mogę zrobić mu fotkę.
Życzę Ci miłej pracy przy zakładaniu trawnika.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

To i mam kolejne pytania :)

Iga, piszesz że muszę się pozbyć kamieni i odchwaścić, jasne, kamienie to wiem, ale jak mam się pozbyć "wszystkich" tych chwastów, które narosły mi od sierpnia do dnia dzisiejszego ?? (tylko nie mów mi że ręcznie). Następnie piszesz że powinienem przekopać, kopanie 500m2 działki też nijak ma się do tego ile to czasu i energii, a nie lepiej to przejechać rekultywatorem ?? (chyba dobrze to napisałem).
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Mincku, rozumiem, że chcesz po prostu od razu zrobić całość i nie bardzo zakładasz ręczne wykonanie całej pracy. Ja swoje 1000 m2 robiłam etapami, głównie dlatego, że żaden traktor by mojej ziemi nie przeorał, ponieważ był tam karczowany dziki sad. W związku z tym całą ziemię przekopywaliśmy ręcznie i wykopywaliśmy korzenie drzew. Ale dość o moim trawniku.
Otóż masz dwie drogi. Możesz całość przejechać rekultywatorem, chociażby dlatego, że nawiozłeś tam ziemię i nie jest ona tak zbita jak ziemia kilka lat nie uprawiana. Część chwastów zniszczy i wyciągnie rekultywator. Następnie musisz wygrabić to zielsko. Możesz całość przejechać ponownie w poprzek i znowu zielsko wygrabić. To jedna droga.
Druga to chemia. Ja jestem przeciwniczką chemii w ogrodzie, ale ostatecznie pod trawnik możesz zastosować Roundup. Musiałbyś opryskać całe pole już teraz, powtórzyć za trzy tygodnie (bo wtedy wyjdą następne siewki chwastów), odczekać kolejne dwa tygodnie i możesz szykować podłoże pod trawę. Czyli zrekultywować. I to byłoby tak, jakbyś całość przekopał. I to jest druga droga.
Dalej postępuj tak, jak napisałam w poprzednim poście.
Jeżeli w wysianym trawniku jeszcze pojawią się jakieś chwaściki, to znikną one same podczas kilkukrotnego koszenia trawnika.

-- Ostatnio dodano 2014-02-24, 12:52 --

Obiecałam zdjęcia wałka do trawy, wiec dołączam:

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda mój wałek własnej roboty, który sprawdza się wyśmienicie.

-- Ostatnio dodano 2014-02-24, 15:30 --

A to moja trawa po zimie.

Obrazek

Jeszcze nie wygrabiona. Leżały na niej zwały nawianego z pól śniegu.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam, wszystkie informacje sobie dokładnie analizuję, ale czy ktoś jeszcze może się jakoś wypowiedzieć, dopowiedzieć ??
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1388
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: elza »

Mincku, a jakie masz jeszcze pytania?To co ci napisałyśmy to już jest wszystko co musisz wiedzieć przy zakładaniu swojej trawki....To wszystko razem wzięte to wręcz bomba informacyjna :-D

-- Ostatnio dodano 6 mar 2014, o 07:51 --

No może tylko jeszcze jedna rzecz mi się nasuwa,bo przypomniałam sobie wcześniejsze wpisy nasze.
Dotyczy to przykrycia nasion trawy warstwą ziemi.wiesz dlaczego ja przykrywałam?Ano przed ptakami,bo one bardzo lubia nasiona traw i chciałam uniknąć ich wydziobania.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

w sumie najbardziej to mnie jeszcze nurtuje czy dobrze że tak wykopałem ten "basen" czy nie dobrze, bo na prawdę różne są głosy :)

cały czas też czekam na lepszą pogodę, a chęci duże...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj Mincku. Teraz jest odpowiedni czas, żeby zacząć szykować podłoże.
Nawiozłeś tyle tego czarnoziemu, że darń nie powinna gnić, bo woda i tak będzie, w razie nadwyżki, zatrzymywała się dopiero w glinie na głębokości 40 cm. Nie powinno być żadnego problemu. Zauważ, że często przy budowie jakichś większych obiektów (markety i inne) też nawożą, na byle jakie podłoże, dużo torfu, czy czarnoziemu i sieją trawę. Rośnie całkiem dobrze.
Gdybyś nasypał trochę zwykłego piasku na czarnoziem i przegrabił, też by nie zaszkodziło. Ale nie chcę Ci utrudniać i tak ciężkiego zadania, więc jeżeli tego nie zrobisz, nic się nie stanie.
No i teraz pomalutku bierz się do pracy, żebyś mógł w połowie kwietnia, albo (przy tak sprzyjającej pogodzie) jeszcze wcześniej siać. Na pewno latem będziesz mógł ten trawnik użytkować.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1388
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: elza »

Mincku, ja uważam,że dobrze zrobiłeś z tego względu,że nasze upodobania zmieniają się z biegiem naszych lat.Może być tak,że za kilka lat zachce się wam tworzyć bardziej kolorowy ogród sadząc rośliny ozdobne i kwitnące.Wtedy nie będziesz się musiał trudzić z gliną,bo podłoże już przygotowane,więc dla mnie wykonałeś robotę na medal.Nie stresuj się- teraz tylko działaj z podłożem pod trawnik zgodnie z naszymi podpowiedziami.
Życzę ci z całego serca zapału do pracy i cudownego efektu.Trzymam kciuki i czekamy na fotki zrobione latem.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

może i czas odpowiedni, ale jak kończę pracę o 16, zanim odbiorę córkę dojadę do domu, zjem obiad to powiedzmy jest już szarawo, pozostaje weekend :)

do tego cały czas się głowię jak zrobić by miejscami kaloszy nie gubić na działce :) i się zastanawiam czy zagęszczarka, czy wałek (którego mogę po prostu tam utopić) czy najpierw jeszcze grabić i wyjmować kamienie, a zagęszczarka później. Na koniec i tak czarnoziemu muszę dowieźć, bo pewno jak ubiję to go miejscami zbraknie.
ODPOWIEDZ