Wykonanie nowego trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

Aha no to problem z głowy. Jeżeli masz 2w1 to możesz sobie wymieniać wałki. Tak jak Iga napisała najpierw lepiej robić wertykulacje a potem aeracje. Ja też bym odpuścił już wertykulacje (jak wspomina Iga) bo już nawoziłeś. Trawa zaczęła rosnąc a wertykulacją znów ją osłabisz chwilowo.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Ogólnie aeracje przeprowadziłem jeszcze przed 1 skoszeniem, bo chyba bym się nie doczekał. 1 koszenie wykonywałem dosłownie 10 dni temu ?? i może w weekend zrobię drugie.

Rozumiem w takim razie że w tym roku wertykulacji już nie przeprowadzam ?? pozostaje ew. sama aeracja ? powiedzmy jeszcze z raz w połowie sezonu /?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Dokładnie tak Jarku. Twoja trawa jest jeszcze młoda, więc to co dotychczas wykonałeś, to naprawdę wystarczy. Teraz tylko regularne koszenie, nawożenie i ponowna aeracja.

Przypomnę, że aerację trawnika przeprowadzamy w zasadzie dwa razy w roku (na wiosnę i późnym latem), od drugiego roku po założeniu trawnika.
Przed aeracją powinno się skosić trawę na wysokość 2 - 3 cm oraz mocno podlać - tak, aby ziemia pod murawą była mocno wilgotna. Należy odczekać, aby woda dobrze wsiąkła w ziemię, tak by wierzchnia warstwa trawnika była sucha. Nie wolno przeprowadzać aeracji zaraz po podlewaniu.

Z wertykulacją poczekaj do przyszłego roku. Zrób ją wczesną wiosną i niekoniecznie po skoszeniu (żebyś za długo nie czekał). Możesz ją zrobić w takim terminie, jak w tym roku zrobiłeś aerację.

O nawożeniu w trakcie sezonu rozmawialiśmy już wcześniej. Azotowe nawożenie tylko do lipca i we wrześniu/październiku nawożenie jesienne, aby przygotować trawę do zimy. Ale to wszystko wiesz.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam, moja kosiarka babcia wyzionęła ducha ;/ Niestety jestem zmuszony zakupić nową.

Jedno jedyne pytanie. Czy niezbędne dla mnie jest mulczowanie ?? (czytałem "sponsorowany" artykuł Hondy na ten temat, jednak jest on ogólnikowy)

Wiadomo że swój trawnik nawożę, podlewam, a z wywozem trawy nie mam najmniejszego problemu. Zatem czy zabiegiem mulczowania mogę mu dodatkowo coś pomóc, czy najnormalniej w świecie nie ma tej potrzeby ???
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: malina »

Mincek Ty myśl o konkursie , masz całą dokumentację w zdjęciach , powodzenia - wygrasz ;)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Jarku, nie zawracaj sobie głowy mulczowaniem.
Na twoim trawniku ten zabieg nie jest niezbędny, a wręcz może być szkodliwy. Mulczowanie jest zalecane w zasadzie tylko na trawnikach założonych na piaszczystej glebie (bardzo przepuszczalnej), a także z powodu niemożności utylizowania pokosu. Z 1000m2 trawnika rocznie uzbiera się od 1,5 do 2,0 ton pokosu. I to dla niektórych jest problem, ale jak sam wspominasz, Ty z wywożeniem ściętej trawy nie masz problemu.
Poza tym masz sporą ilość nawiezionego czarnoziemu, więc gleba nie jest z tak przepuszczalna (sucha).

Mulczowanie jest sposobem na nawożenie, ale skoro nawozisz swój trawnik, to nie ma takiej potrzeby. Mulczowanie może powodować zwiększoną ilość filcu. Ponadto musisz mieć kosiarkę z funkcją mulczowania, ponieważ pokos musi być bardzo drobny, normalnie kosiarki aż tak drobno nie mielą trawy. Trzeba również uważać, aby pokos był równomiernie rozłożony. I dalej - jeżeli chcesz mulczować trawę, musisz kosić częściej niż bez mulczowania. Co najmniej co 4 - 5 dni.
Trawnik mulczowany wcale nie prezentuje się lepiej, niż tradycyjnie nawożony i koszony systematycznie co tydzień.

Kupując kosiarkę, musisz się zastanowić, czy kupić z funkcją mulczowania. Decyzja odnośnie mulczowania też należy do Ciebie. Ja u siebie nie robiłam tego zabiegu ani razu, bo też nie mam problemu z utylizacją pokosu. I wolę tradycyjnie rozsypać nawóz, kosić raz na tydzień i mieć spokój.
Z mulczowaniem jest jednak więcej zachodu, choć niektórzy uważają, że łatwiej, bo nie trzeba wyrzucać koszy.

Jarku, bardzo przykładasz się do prac przy swoim trawniku, więc popieram Halinkę, zajrzyj do wątku konkursowego i weź udział w konkursie. Jak wygrasz będziesz miał satysfakcję i my również, że w jakim tam małym stopniu przyczyniliśmy się do powstania Twojego pięknego trawnika.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: mmmm5 »

Igo , nie namawiaj Jarka tylko sama wystartuj w konkursie ! Prowadzisz w tym dziale darmowe szkolenia jak założyć i prowadzić trawnik więc konkurs to miejsce gdzie możesz pokazać swoją wiedzę i zdobyć stos nagród, czego Ci życzę :-D
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Jarek to by może i bardzo by chciał, ale nie ma czasu na nic, nawet śniadania czasami jem o 17 dopiero ;/

Problem jednak zmusza mnie na wygospodarowanie paru minut na post.

Grzyby. Mam 2 psy na ogrodzie, ja rozumiem psy, ale grzybów w trawniku mieć nie chcę ;/ co źle zrobiłem, a co powinienem zrobić by zlikwidować ??
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Cześć. No to masz problem. Podaję Ci link z naszego poradnika
http://poradnikogrodniczy.pl/grzyby-na- ... pozbyc.php
Przeczytaj.
Przyczyny pojawienia się grzybów u Ciebie mogą być jeszcze inne, niż te wymienione w artykule naszego poradnika.

Mam pytanie: Kosisz trawę kosiarką z koszem. Czy po aeracji tylko zebrałeś pokos i filc koszem, czy wygrabiłeś trawnik? To jest dość istotne, zaraz wyjaśnię o co mi chodzi. No i mam nadzieję, że nie mulczowałeś trawnika.
Kosz nigdy nie zbierze całego pokosu, więc siłą rzeczy on i tak jest w jakimś stopniu mulczowany. Powoduje to, że w glebie zalegają nieobumarte części organiczne, które stanową pożywkę dla grzybów.
Najpowszechniejszą jednak przyczyną występowania grzybów jest niewłaściwa pogoda. Owocniki pojawiają się najczęściej po deszczu, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powietrza. Początkowo wyrastają pojedyncze osobniki, z czasem grzybnia się rozrasta.
Kolejnym powodem może być niewłaściwe pH. Grzyby rosną szczególnie dobrze w glebie o kwaśnym odczynie.
Istnieje także możliwość przyniesienia grzybni (zarodników) z innego miejsca. Może ona znajdować się na przykład na korze sosnowej, którą ściółkujemy rabaty
.
Wszelkie źródła najczęściej zalecają wybranie ziemi do głębokości 30 cm w miejscach gdzie są grzyby, nasypanie nowej i dosiewkę.
Ja się z tym tak do końca nie zgadzam. U mnie również w pierwszych latach pojawiały się grzyby w trawie. I to nie w małych ilościach.
W miejscach gdzie się pojawiały, ponakłuwałam darń widłami (w celu napowietrzenia) i porządnie trawnik wygrabiałam, szczególnie te miejsca z grzybnią. Od zeszłego roku w zasadzie nie mam z tym problemu.
Ja również koszę kosiarką z koszem. I właśnie dlatego solidnie wygrabiam trawniki przynajmniej 3 razy w roku.
Żeby pozbyć się grzybów, nie wybierałam ziemi, ani też nie sięgnęłam po "chemię".

Jeżeli jednak chciałbyś usuwać je chemicznie, to zastosuj fungicydy (np. Saprol, Amistar czy Rizolex).
I jak zwykle sam musisz zdecydować, czy sięgnąć po chemię, czy nie.
Pozdrawiam.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam, w malej przerwie. Niestety, po aeracji nie wygrabiałem, a jedynie wciągałem kosiarką, następnym razem zrobię to dokładniej, choć pamiętam że już rok temu pojawiały się gdzieniegdzie grzybki....

Przeczytałem artykuł, jednak i mam pytanie, opisane jest że WERTYKULACJE wykonuje się parokrotnie w ciągu sezonu " Wertykulację warto wykonywać na początku sezonu wegetacyjnego, a potem jeszcze 2-3 razy w sezonie powtórzyć."

Jak rozmawialiśmy, to wertykulacji miałem już nie robić, a jedynie powtórzyć aerację i się trochę gubię. Chcę powtórzyć aerację powiedzmy na początku lipca, czyli za miesiąc i wtedy wygrabię dokładnie to co nie zostanie zebrane, ale co w takim razie z wertykulacją ??

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Jarku, kiedy mówimy o 2 - 3 krotnej wertykulacji w sezonie, to mamy na myśli zdecydowanie starsze trawniki niż twój.
Ty masz młody trawnik, więc w dalszym ciągu nie polecam wertykulacji w tej chwili. Dobrze myślisz - jeszcze raz aerację w czasie, kiedy to sobie zaplanowałeś i porządne wygrabienie pokostu, nawet po zebraniu go koszem.
Jeżeli stwierdzisz, że w Twoim trawniku jesienią jest za dużo mchu i warstwy filcu (czyli martwych części trawy), zrób wertykulację we wrześniu. Ja natomiast wstrzymałabym się z tym do wiosny.

"Głównym celem wertykulacji jest usunięcie nagromadzonej warstwy filcu. Zlikwidowanie tej warstwy pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się mchu na trawniku, pomagając trawnikowi odzyskać jego najlepszą kondycję. Trawniki borykające się z problemem filcu i mchu o wiele bardziej cierpią w przypadku niedoboru wody.

U Ciebie tego problemu nie ma, bo jak wiem masz odpowiednie nawadnianie.

Najlepszy czas na wertykulację trawnika, częściowo zależy od pory roku. Wertykulacji nie wolno przeprowadzać np. w warunkach suszy.

"Wiosna to najlepszy czas, aby trawnik poddać temu zabiegowi ,ponieważ o tej porze będzie się regenerował dużo szybciej. Właśnie wtedy jego wzrost jest najbujniejszy.
Jesień jest również dopuszczalnym terminem, trawnik będzie nadal rosnąć w szybkim tempie na tyle, aby w pełni odzyskać pełnie zdrowia zanim nadejdą mrozy."


Kiedy więc trawnik nie wymaga wertykulacji? Otóż, jeśli Twój trawnik nie ma problemu z filcem lub mchem, trawnik jej w tej chwili nie wymaga.
Natomiast wiosną zrób wertykulację koniecznie.

Nie wspominam tu o nawożeniu, bo teraz sprawa dotyczy grzybów, wertykulacji i aeracji. O nawożeniu i terminach wszystko już wiesz.

Pozdrawiam
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam. Nareszcie coś się dzieje z moim trawnikiem, choć patrząc że mamy połowę lipca to coś późno więc piszę tu by się jak zwykle poradzić.

jak wiadomo, sezon zacząłem chybaw w kwietniu od nawiezienia azotem, póżniej po miesiącu z kawałkiem nawiozłem także azotowym (Yara complex)

Niestety, w tym roku trawa słabo pięła się w góre, o jej soczystej zieleni mogłem całkowicie zapomnieć.

Zgodnie z zaleceniami wykonałem kolejną aerację tydzień temu i nawiozłem nawozem z któego byłem zawsze zadowolony (nie chciałem cały sezon sypać 1 rodzajem) i to był strzał w 10. Trawa po tygodniu zaczęła się piąć w górę i zdecydowanie się zazieleniła. Oczywiście nie na całej ale na większości, zaś najbardziej widoczne jest tam gdzie na działce jest drenaż :) nie wiem dlaczego.

W związku z tym mam pytanie, wiem że nawozić azotowym można 3-4 razy w sezonie. Ja nawoziłem już 3 razy, czy bezpiecznie mogę jeszcze w odstępie 3-4 tygodniowym (czyli za 2-3 tyg. ) nawieźć jeszcze raz tym samym nawozem co tak zazielenił ?? nie bedzie tego za dużo ??
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj Jarku. Ostatnio niezbyt często bywam na forum i przeoczyłam Twój wpis z przed miesiąca.
Jak sobie poradziłeś? Czy zasiliłeś azotowym na koniec lipca, tak jak chciałeś? Bo bez względu na to ile razy zasilamy trawnik nawozem azotowym, to możemy to robić w zasadzie tylko do końca lipca. Jaki to był nawóz, że w końcu ruszył Twój trawnik? Jak teraz wygląda? Pogoda dla trawników była ostatnio korzystna.
Wrzuć jakąś fotkę i napisz parę słów.
Pozdrawiam serdecznie
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Nawóz po którym tak ruszył trawnik to Florowit, ten którego używałem cały czas, zanim zacząłem "mieszać" różne nawozy.

Teraz także go posypałem chyba tydzień temu, więc trochę później aniżeli "koniec lipca" :) zobaczymy co z tego będzie, najwyżej wezmę jesiennym trochę później, czyli na koniec września.

Czy pogoda dla trawników byla ok ? ja bym polemizował, u mnie zimno i cały czas mokro ;/

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

U mnie początek lata był suchy, a od jakiegoś czasu jest dość ciepło i deszcz padał co kilka dni, więc napisałam, że pogoda odpowiednia, bo myślałam, że wszędzie tak było. Trawniki teraz mam zieloniutkie.
Ja tak za bardzo nie cackam się z nimi. Koszenie raz w tygodniu i nie podlewam, bo mam ich za dużo. Muszą sobie radzić. Zasilam też tylko raz azotowym wiosną, dopóki nie jest jeszcze gorąco (żeby nie podlewać). I ostatnie dwa, czy trzy lata też używam do tego Florowitu.
To fragmenty moich trawników (w sumie mam ok. 1300 - 1500m2)
DSCN6366.JPG
DSCN6384 20160820.JPG
Moje trawniki nie są może wzorcowe, ozdobne, ale spełniają swoją funkcję. To jest wiejski ogród, a trawniki użytkowe.
ODPOWIEDZ