Wykonanie nowego trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Trochę mniej, tak 1 - 1,20 kg na 100m2. Bo jeżeli ona jeszcze nie ruszyła, to trzeba uważać, żeby jej nie wypalić. Następne nawożenie dasz za trzy tygodnie już w normalnej dawce, tak jak Florowit zaleca.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Nawiezione a teraz sie obficie podlewa. Zastanawia mnie jedno. W wielkanocny poniedzialek rozstawilem corce trampoline, dzis jak ja zabralem by wygodnie nawozic zauwazylem ze pod trampolina jest najbardziej zielona trawa, dla mnie dziwne bo jednak tam jest najwiecej cienia...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

I nie o cień tu chodzi. Światła miała dosyć nawet pod trampoliną. Po prostu tam miała cieplej, była bardziej osłonięta. Widać zimno i wiatr jej nie służy.
Podlewanie tak, żeby ziemia miała wilgoć na głębokość ok. 10 cm. Za długo też nie podlewaj. Nie wiem jak intensywnie podlewają Twoje zraszacze, ale godzina podlewania powinna wystarczyć.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

No tak, cieplej.... co do podlania to mam 2 strefy. Kazda dziala po 30 minut, przez godzine wupompuje okolo 1800litrow.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

No to Ty już będziesz wiedział najlepiej, jak długo podlewać. Ja po prostu ustawiam zraszacz i podlewam godzinę, potem przestawiam zraszacz dalej i znowu godzinę, itd. aż podleję całe trawniki. Nie mam automatycznego rozprowadzenia.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Tak, tylko Ty Igo ustawiasz 1 zraszacz, ja w 1 sekcji mam 3 lub 4 zraszacze. To też różnica.
Teraz cierpliwie czekamy, mam nadzieję że w ciągu tygodnia coś ruszy...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

No to u Ciebie zdecydowanie szybciej się podleje niż u mnie. Dlatego powiedziałam, że Ty najlepiej będziesz wiedział jak długo podlewać.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Jesli nawozilem w srode, podlalem wtedy obficie natomiast do dzis nie padalo, podlewac jeszcze raz czy nie ma sensu?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: tadek »

Micku, jako odpowiedź na twoje pytanie, pozwolę sobie zacytować fragment artykułu z naszego poradnika:
... Zanim omówimy szczegółowo zasady dotyczące obfitości i częstotliwości podlewania trawnika, zwróćmy uwagę, że trawy nie korzenią się tuż pod powierzchnią gleby, a nieco głębiej - około 10 do 15 cm pod powierzchnią gleby. Musimy zatem tak podlewać trawnik, aby woda docierała na taką właśnie głębokość.

Jak to osiągnąć? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanówmy się co się dzieje gdy trawnik zraszamy codziennie niewielką ilością wody? Wówczas woda szybko odparowuje i nie dociera na właściwą głębokość. To powoduje płytkie korzenienie się traw, co zmniejsza wytrzymałość i estetykę darni. Co gorsza, często zwilżana darń jest bardziej podatna na choroby grzybowe i pleśnie, a także rozwój mchu.

Zdecydowanie lepiej trawnik podlewać rzadziej (w zależności od warunków atmosferycznych, np. raz lub dwa razy w tygodniu) ale za to bardzo obficie. Aby woda dotarła pod powierzchnię gleby na głębokość kilkunastu centymetrów, w zależności od zwięzłości gleby, trzeba dostarczyć w czasie jednego podlewania od 5 do 10 litrów wody na m² powierzchni trawnika...


Czytaj dalej - Podlewanie trawnika :arrow:
  • Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Jarku, podlej w niedzielę. Potem najwcześniej w czwartek, piątek (jeżeli dalej nie popada).
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

To znaczy dzisiaj, Jarku. Pomyliłam dni, myślałam, że dziś jest sobota. Coś za szybko weekend mija.
Pozdrawiam.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

O tym aby podlewac obficie doskonale wiem :) chodzilo mi o dokladniejsze rozprowadzenie nawozu i z tad moje lytanie bo jakos mega sucho nie jest. Ide wiec podlac :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Dobrze Jarku, podlej, podlej. A potem dopiero w czwartek lub piątek, tak jak napisałam wcześniej.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Po 8 dniach od nawiezienia saletrą amonową większego szału nie widzę we wzroście trawy, z pewnością trawa się bardziej zazieleniła, więc z koszeniem czekamy nadal.
Jutro zgodnie z podpowiedzią podleję trawnik z samego rana.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Spokojnie Jarku, cierpliwości. Będzie rosła i będzie zielona. Jutro koniecznie podlej.
ODPOWIEDZ