Wykonanie nowego trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: tadek »

:mrgreen:

Jarku, porób fotki ze swojego przedsięwzięcia pielęgnacji trawnika. ;)

No i proszę powiesić (dla mnie) hamak... przyjdę Tobie pomóc w regeneracji trawnika. :lol: ;)
  • Obrazek
Jarku, jak byś mógł, to napisz swoje imię w popisie.
Wtedy będzie łatwiej Ciebie zidentyfikować.
:zawstydzony:

Poradnik ogrodniczy -Sposób na komary w ogrodzie :arrow:Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Mincek pisze:Jak widzimy za oknem zimy brak, wiosna prędka, ale.... teraz pytanie, kiedy mogę zacząć robić coś z trawnikiem ?? Mam na plan aby najpierw go przejechac aeratorem, następnie nawieźć nawozem azotowym, porządnie wszystko podlać, następnie dosiać gdzieniegdzie trawy i zasiać nowej tam gdzie tego nie było.

No i pytanko do Was, czy w marcu nie będzie za szybko na to wszystko ?? od kiedy mogę z tym walczyć ?? nie oszukujmy się iż zajmie mi to 1 weekend, ciekaw jestem tylko kiedy ten czas minimalny może być.
Witaj Jarku.
Faktycznie długo mnie nie było, ale już jestem.

Zacytowałam część Twojego postu, bo oczywiście Twój plan jest doskonały, z jednym zastrzeżeniem. Wszystko to o czym piszesz zrób koniecznie, ale........ ale po pierwszym koszeniu. Nie rozumiem, dlaczego niektóre źródła podają, że aerację wykonujemy od razu, jak ziemia rozmarznie. To błąd.

" Przed aeracją trawnika, należy skosić trawę na wysokość ok. 3 cm oraz mocno podlać - tak, aby ziemia pod murawą była mocno wilgotna. Należy odczekać, aby woda dobrze wsiąkła w ziemię, tak by wierzchnia warstwa trawnika była sucha. Aby nie zniszczyć murawy, nie należy przeprowadzać aeracji zaraz po podlewaniu."

I to tyle na początek.
Jeżeli ziemia po zimie jest wilgotna na głębokości ok 10 cm, a na wierzchu trawa sucha, wówczas kosimy ją i nie musimy podlewać. Ważne, żeby przy aeracji ziemia pod murawą była wilgotna.
Dalszy Twój plan jest doskonały. Po aeracji, najpierw wygrabiamy resztki, potem nawozimy nawozem azotowym, podlewamy i dosiewamy ubytki.
A robimy to wszystko na przełomie marca i kwietnia. Może to być druga połowa marca, jeżeli jest odpowiednia pogoda i trawa już obudziła się do życia.

Pozdrawiam Cię Jarku serdecznie i życzę powodzenia w regeneracji trawnika.
P.S. Mam nadzieję, że nie przeprowadziłeś jeszcze aeracji. Pamiętaj, że masz młody trawnik, lepiej mu za wcześnie nie zaszkodzić.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam Igo. weekend był pracujący więc się nie odzywałem. Temperatury w końcu pozwoliły mi dokończyć pewne rzeczy na strychu no i oczywiście ogród. Postanowiłem w końcu zrobić porządek w okolicach tuji, mianowicie wykopywałem trawę w koło nich, a i także przygotowałem całą "ścianę" pod nowe. (zdjęcia poniżej, na których dodatkowo widać mało atrakcyjny w tej chwili kolor trawy). Dodatkowo dziś udało się dokupić właśnie nowe drzewka, a że pracuję do 16, ciemno się robi szybko to pewno do weekendu będę sadził właśnie dziś zakupione drzewka. Następnie położenie tkaniny, linii kroplującej i kory, którą muszę dokupić.

Co do trawy to jeszcze się wstrzymałem, mówili mi właśnie że po pierwszym koszeniu, którego jeszcze nie było. Aerator przygotowany, nawóz przygotowany, system nawadniania tylko odpalić, wszystko czeka na odpowiedni czas, fakt, że chciałbym to zrobić w ten weekend, ale wiem że będzie to za szybko więc jeszcze czekam.
Pozdrawiam serdecznie, a co do fotek to tak jak zwykle, postaram się dokładać "conieco" z moich prac.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Bardzo pięknie wyczyściłeś wokół iglaków. Świetnie przycięte obrzeże - to lubię i też staram się mieć tak przycięte obrzeża rabat przy trawnikach.
Jarku, nie jest u Ciebie trochę za sucho? W większości pewnie tak wyglądają trawniki po zimie. U mnie trawa jest jakby już bardziej zielona i rośnie. Z tym, że ostatnio dosyć u nas padało. Chyba pokusiłabym się o podlanie Twojej. Tuje podlewałeś? Jeżeli utrzyma się taka pogoda, jak zapowiadają, czyli słońce i sucho, to zdecydowanie podlałabym ją raz, czy dwa przed koszeniem, bo teraz nawet nie miałbyś co kosić. Za jakieś dwa, najpóźniej za trzy tygodnie (jeżeli teraz byś ją podlewał), mógłbyś już podziałać z koszeniem, aeracją i nawożeniem.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Czy jest u mnie za sucho to nie jestem do końca taki przekonany, w sumie całą "zimę" jakieś deszcze były, ostatni także w tamtym tygodniu. Jednak podlanie dla mnie to żaden problem, ot ponaciskać kilka klawiszy więc myślę że i to zrobię. Co do tuji, niestety także jeszcze nie podlewałem, ale z pewnością zrobię to dziś lub jutro, także w trakcie sadzenia nowych.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Czas w pracy dziś pozwolił trochę nadgonić, dziś zasadziłem ponad 20 szt tuji, najważniejsza dla mnie strona zakończona. Trawnik podlany, czekamy aż wszystko ruszy do koszenia.

Jutro ostatnie zasadzenie tuji, sobota, pobawienie się jeszcze przy tujach, następnie tkanina pod tuje, linia kroplująca i na koniec kora, to plan na sobotę, ale jeśli przejdzie na niedzielę to się nic nie stanie, na niedziele dokończenie automatyki podlewania pod dachem... Plan jest, zobaczymy jak z wykonaniem :)
Obrazek
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Przed chwilą u mnie w pracy była firma ogrodnicza, która zakładała 2 trawniki moim sąsiadom i innym też znajomym, opinie mają bardzo dobrą.
Porozmawiałem trochę o swoich tujach i trawniku i KATEGORYCZNIE zabronił mi w tym roku przeprowadzać aerację. Teraz już mogę nawieźć, wygrabić, nawieźć tuje, po miesiącu saletrę amonową (małą dawką) i tak powoli dbać. ale w tym roku zdecydowanie nie przeprowadzać aeracji.

Jak zwykle zamęt w głowie :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Jarku, są różne szkoły. Ja się nie upieram przy aeracji. Zasada jest taka, że pierwszą aerację przeprowadzamy wiosną w drugim roku po założeniu trawnika. Pisałam o tym wcześniej. Ja osobiście młode trawniki u siebie tylko porządnie wygrabiałam wiosną.
Jeżeli tak Ci doradzili fachowcy zakładający trawniki, to tak zrób. Nie zgadza mi się jednak kolejność. Napisałeś: "Nawieźć, wygrabić". Z tym się absolutnie nie zgadzam. Najpierw dobrze wygrabić, a dopiero potem nawieźć. O następnych nawożeniach też już wcześniej chyba pisaliśmy. Jak najbardziej może to być saletra amonowa, albo specjalny nawóz do trawników, zawierający azot.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

nie no, kolejność fakt, ja przestawiłem, oczywiście grabienie to 1 pkt. wszystkiego.

Pozostanę więc przy samym grabieniu bez aeracji, aerację wykonam w przyszłym roku, tak będzie bezpieczniej.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Oczywiście Jarku, ale jeszcze coś. Nie wiem, czy już za miesiąc następne nawożenie, to nie za wcześnie. W zasadzie trawę nawozami azotowymi nawozi się dwa razy w roku: wiosną i latem. Jeżeli murawa jest w bardzo słabej kondycji, można nawieźć więcej razy (wówczas zdecydowanie mniejszą dawką, niż zaleca producent). Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć. Zbyt częste nawożenie powoduje osłabienie systemu korzeniowego. Korzenie wówczas są płytsze i bardziej narażone na choroby.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Jezeli chodzi o nawoz azotowy to bardzo mala dawka bo 2kg na 100m2.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Jarku, 2 kilogramy na 100 m2, to wcale nie jest mała dawka.

Pozwolę sobie zacytować fragment podstawowych informacji w nawożeniu trawnika.:

Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Składniki, jakie należy wówczas dostarczyć to przede wszystkim azot, fosfor, potas, a także magnez oraz wapń.
Pierwszym czynnikiem pobudzającym trawę do wzrostu będzie dostarczenie azotu w postaci saletry amonowej (1,5 kg/100 m2). Nawóz ten działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny wygląd (kolor, wzrost), dobre krzewienie się i trwałość darni. Można rozrzucić go po całej powierzchni trawnika, a następnie podlać, bądź rozpuścić saletrę w konewce i bezpośrednio podlewać roztworem.

Kolejne nawożenie powinno odbyć się w maju przy zastosowaniu pełnoskładnikowego nawozu mineralnego (np. Azosofka lub Polifoska). Innym źródłem składników pokarmowych może być również 2% roztwór Ogrowitu uniwersalnego (roztwór saletry wapniowo- magnezowej), którym opryskuje się trawę (ok. 5-10 l/100 m2). Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy.


Ja saletrę amonową nie rozsypuję, tylko właśnie rozpuszczam w wodzie i tym podlewam. Jak masz siewnik, to rozrzucisz nawóz w miarę równomiernie.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Przepraszam pomylilem. Za miesiac to saletra amonowa w dawce 2kg na 100m2 a nawozem azotowym (innym niz ostatnio, ja zastosuje yara) za 2 miesiace
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

A dlaczego saletrą dopiero za miesiąc?, a nie po pierwszym koszeniu? Bo się pomału pogubiłam.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Bo teraz nawozem azotowym.
ODPOWIEDZ