Wykaz środków ochrony roślin i zamienniki wycofanych środków

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
użytkownik usunięty

Wykaz środków ochrony roślin i zamienniki wycofanych środków

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam pytanie czy ktoś z was wie gdzie można zdobyć informacje o środkach wycofanych z obrotu i ich odpowiednikami. Pytam, bo dostałem nowego NEWSLETTERA OGRODNICZEGO i w temacie drzew po zimie jest wymieniona maść ogrodnicza Funaben a w sklepie ogrodniczym dowiedziałem się że nie jest dostępna i nie będzie bo ją wycofano. Podobnie jak kupowałem ostatnio nasiona, na opakowaniu z przodu napisane zaprawiane a po drugiej stronie pieczątka nie zaprawiane. Sprzedawczyni powiedziała mi, że nie ma już nasion zaprawionych tylko nasiona otoczkowane, zaprawiane zostały wycofane przez jakieś przepisy UE. Ma ktoś jakieś informacje na ten temat lub wie gdzie można je znaleźć?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Rejestr Środków Ochrony znajdziesz tutaj:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejest ... ony-roslin

Z tej strony można pobrać plik w Excellu. W pliku są środki aktualnie dopuszczone, są tam też daty do kiedy dany środek ma zezwolenie. W kolumnie G są nazwy substancji, po tym można mniej więcej wyszukać zamienniki.

Niestety nie wiem gdzie szukać informacji, które konkretnie środki wchodzą za dany środek wycofywany (przynajmniej nie udało mi się tej informacji wyłuskać).

Teraz dosyć sporo się zmienia w środkach, głównie za sprawą dostosowania do wymogów UE. Niestety poradnik ogrodniczy jest już na tyle rozbudowany, że sam nie jestem w stanie aktualizować tego na całej strone. Jeżeli komuś to sprawiło kłopot, to przepraszam. Z czasem będziemy poprawiać nazwy środków przy różnych opisach, poradach ale w sumie jest to kilkaset (jeśli nie ponad tysiąc) wpisów do poprawienia... To chyba tłumaczy dlaczego nie jest to na bieżąco aktualizowane? :roll:
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rafale ja to rozumiem, że się nie da wszystkiego tak odrazu poprawić. Po prostu przypomniało mi się jak przeglądałem NEWSLETTERA. Mnie osobiście i nie tylko mnie jak czytałem po internecie trochę to zaskakuje. Bo tak bez ostrzeżeń czy wcześniejszych informacji, środki do których jesteśmy przyzwyczajeni i mamy o nich jakąś wiedzę, nagle znikają i nie ma nic w zamian.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jeśli ktoś chce mieć szybko i na właśność zestawienie przydatnych środków wraz z terminami ochrony i zaleceniami w uprawie amatorskiej, dla Działkowców, polecam Terminarz ochrony roślin na 2009 rok

W chwili obecnej dość intensywnie pracuję nad uaktualnieniem nazw środków na stronach poradnika. Zostało to już zrobione dla większości zaleceń ochrony roślin sadowniczych i warzyw.
Rafał
ODPOWIEDZ