Wszystko o dyniowatych

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Wszystko o dyniowatych

Post autor: Emil »

Chciałbym byśmy w tym wątku opisali nasze przygody z uprawą różnych odmian dyni, kabaczków, cukini, kalebasów (tykw),melonów, arbuzów, kiwano oraz innych ciekawych gatunków jadalnych, ozdobnych i leczniczych z rodziny dyniowatych.
Na początek przedstawiam zdjęcia z mojego warzywnika, gdzie w tym roku znalazły dla siebie miejsce: dynia olbrzynia, tykwy, dynie ozdobne, ogórki, cukinie "Lajkonik", kilka kabaczków oraz melony "Emir".
Z melonami to już będzie moje drugie podejście, ostatnio uprawiałem je dwa lata temu - doczekałem się dwóch malutkich owoców, ale za to w smaku były rewelacyjne ;-)
Ten rok jest lepszy, owoców jest wiecej i możliwe, że już za tydzień będzie można spróbować pierwszych dojrzałych melonów własnej produkcji :-D
Załączniki
warzywa-1.jpg
warzywa-2.jpg
warzywa-3.jpg
warzywa-4.jpg
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Bardzo lubię melony i chętnie spróbuję swojej uprawy w przyszłym roku, powiedz mi tylko Emilu, czy nasiona wysiewasz wprost do gruntu czy przygotowujesz sadzonki wcześniej w domu lub szklarni :-D
A kabaczki i cukinie to już domena mojego taty, więc nie będę mu ingerować w grządki ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Wiesiu, za pierwszym razem wysadzałem sadzonki z doniczek, ale bardzo źle zniosły aklimatyzację - długo stały w miejscu, a kilka uschło...
Tej wiosny wysiałem w tym samym terminie co ogórki. Nasiona nie były zaprawione więc sporo nie powschodziło, ale te które zaczęły rosnąć szybko zakwitły i zawiązały pierwsze owoce. Myślę, że przy takich upałach jak teraz niedługo dojrzeją :-D

Warto przeczytać: Dynia jadalna - odmiany, uprawa, zbiór i przechowywanie
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Życzę szybkich zbiorów i smacznego :-D , a ja pochwalę się za rok :lol:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Witajcie
Ja u siebie mam dynie: Bambino, Karowite oraz Melonową Żółtą. Natomiast mam pytanie a propo suszenia pestek z dyni. W tamtym roku rozłożyłem je na balkonie żeby wyschły, jednak w środku nie było żadnych nasion tylko pusta przestrzeń. Jakie są Wasze metody na suszenie pestek z dynii?
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

Post autor: jadwiga »

U mnie też jest w tym roku drugie podejście do melonów, i podobnie dwa lata temu dochowałam się dwóch całkiem sporych owoców, bardzo smacznych, reszta owców, które były zawiązane nie dojrzały, bo przyszły chłodne noce. W tym roku mam już ok 6-7 sporych owoców i kilka małych. posadziłam też dynię gigant atlantik, żółtą i zieloną cukinię, kabaczek, żółte patisony, dynię piżmową, dynię bambino.
Obrazek
Obrazek
To zdjęcia sprzed jakiś 2 tygodni. Postaram się wrzucić więcej w weekend.
Mam też, wiem, że to nie dyniowate, 1 krzaczek patatów, ale nie wiem co dzieje się pod ziemią, jesienią założę nowy wątek jak będzie się czym chwalić :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kurcze nie mam warzywnika, ale jak patrzę na te okazy zaczynam myśleć o jakiejś cukinii czy dyni. Czy muszę mieć dużo miejsca na to? A może w jakiejś dużej donicy wyhodować takie okazy? Znacie jakieś pomysły i rozwiązania?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Jadwigo toż to prawdziwe dyniowe szaleństwo :shock: Czy melony uprawiasz na ściółce z czarnej folii? Słyszałem, że tak najlepiej rosną .
Danielo, w większych donicach lub kubłach możesz posadzić krzaczaste odmiany ogóków, dyni lub cukini. W takich pojemnikach śeiwtnie będą rosły tykwy (kalebasy), które rozrastają się bardzo szybko po balustradzie, siatce czy kratownicy. W lecie zdobią pięknymi białymi kwiatami a jesienią super owocami pozawijanymi jak łabędzia szyja lub przypominających olbrzymie gruszki.
Rośliny w donicy potrzebują stałego dostępu do wody i składników pokarmowych - są bardzo żarłoczne... Wiosną muszą dostać sporo azotu, a w czasie wiązania owoców potrzebują szczególnie dużo fosforu i potasu.
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

Post autor: jadwiga »

Melony rosną w ziemi i to nie za urodzajnej, bo dopiero ją poprawiam. Te poprzednie rosły w zafoliowanej ziemi, ale ciągle miałam problemy z podlewaniem, bo przez folię woda powoli wciekała i więcej wyparowywała. To już wplę plewić. Ale mają ciepłą glebę, bo to południowa grządka, za nią jest betonowy mur, który nagrzewa się i jeszcze przez jakiś czas oddaje ciepło. Przy tym murze rosną też winogrona z odmian ciepłolubnych i też im jest dobrze.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To ja mam tykwy o których mówił Emil, nie wiem jakiego rodzaju ale dynie ozdobne, cukinie bodajże odmiany Soraya i arbuza którejś z polskich odmian. Niestety ja również zrezygnuję z robienia rozsad - nie ma sensu - za długo rośliny się aklimatyzują, wiele pada w tym czasie, a wysiane dużo później dla przykładu cukinie - wprost do gruntu, owocują niemal w tym samym czasie co jej siostry z rozsad. Arbuz całkiem już wrażliwy na takie przesadzanie, mimo że tym razem zastosowałam doniczki torfowe - byle nie ruszyć wrażliwych na przesadzanie korzeni, to i tak została z ładnych rozsad tylko jedna roślinka...

Danielo proponuję Ci spróbować z cukinią właśnie - jest dla mnie ozdobnym krzewem średnicy do około 1 m i wysokości może z 0,5 m, o pięknych ogromnych kwiatach pomarańczowych (jadalne). A że przy okazji ma owoce... ;-)
Awatar użytkownika
ogrodniczka65
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-23, 13:06

Post autor: ogrodniczka65 »

A ja mam w tym roku cukinie na grządce wysokiej wypełnionej ziemią z kompostem. I owocują jak szalone !
Za to teraz mam dylemat; wydaje mi się, żę mają za dużo liści i niektóre owoce podgniwają z powodu za małej ilości powietrza i za dużej wilgotności. Czy można poobcinać część liści ?
Zielonym do góry !
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Kasiu , można obciąć kilka liści żeby zapewnić ruch powietrza wewnątrz krzaczka, ale nie za dużo bo to odbije się na owocowaniu ... Dobry sposób to popodkładać delikatnie pod owoce kawałki deseczek, plastkiwych płyt lub nawet kawałki cegieł, żeby nie miały bezpośredniego kotaktu z podłożem. To w dużym stopniu zapobiegnie ich gniciu ;-)
Więcej: Melon - właściwości, odmiany, uprawa w Polsce, jak jeść

W ubiegłym tygodniu dojrzały pierwsze melony, pyszności 8-)
melony.jpg
Pozdrawiam serdecznie !!!
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Obrazek oj leci ślinka ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mniam!!!!! :-P
Awatar użytkownika
ogrodniczka65
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-03-23, 13:06

Post autor: ogrodniczka65 »

Dziękuję za radę !
Nie wiem , Emilu jak Ty to robisz...te melony...eh...gratuluję i życzę smacznego :)
Zielonym do góry !
ODPOWIEDZ