Wrzosy w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Wrzosy w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Post autor: krzysiek1240 »

Kiedy przyciąć wrzosy?
Pozdrawiam Krzysiek
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Na wiosnę. Przeczytaj http://poradnikogrodniczy.pl/wrzosowisko.php Pisze tam m.in. "...Wrzośce kwitnące wiosną strzyżemy po przekwitnięciu - w kwietniu lub maju. Wrzosy kwitnące jesienią tniemy natomiast dopiero wczesną wiosną następnego roku, ponieważ przekwitnięte kwiatostany i nie przycięte pędy stanowią dla roślin dobre zabezpieczenie przed mrozem....".
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Dziękuje
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ja już moje wrzosy przyciełam końcem marca, a z wrzoścami jeszcze poczekam, bo ładnie jeszcze kwitną.
Awatar użytkownika
anabell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-04-05, 21:29

Post autor: anabell »

glupio zapytam - czy wrzosy kwitnace wiosna zakwitna znow jesienia?
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Wiosną kwitną wrzośce i nie powtarzają kwitnienia jesienią ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale są także gatunki wrzośców kwitnących tylko jesienią, sadzę Anabell, że Twoje wrzosy podobnie jak moje w wyniku łagodnej zimy nie weszły w stan spoczynku i kwitną nadal, należy je już przyciąć, a jesienią na pewno zakwitną. Jeżeli natomiast masz jednak wrzośce, a nie wrzosy, to kwitnące na wiosnę- przycinamy po kwitnieniu, natomiast kwitnące na jesieni, również przycinamy na wiosnę, gdyż nie przycięte jesienią lepiej przezimują.

Więcej w poradniku forum: kiedy przycinać wrzosy i wrzośce
Awatar użytkownika
anabell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-04-05, 21:29

Post autor: anabell »

Wlasnie nie wiem co mam, gdzy dopiero w tym sezonie je kupilam i wsadzilam do ziemi juz kwitnace.Na doniczce jest napisane"mediterranean pink heather" i ze kwitnie zima.czyli rozumiem, ze za chwile bede je obcinac a zakwitna znow jesienia, to byloby dobrze, bo naiwnie myslac, ze wrzos jest piekny caly czas wsadzilam go w widoczne bardzo miejsce.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Czy wrzosy mogą rosnąć razem z hortensjami? Mam w półcieniu rabatę na której posadzone są hortensje i wymyśliłam sobie, że niżej będą w podobnych kolorach wrzosy. Czy to będzie dobrze razem rosło?
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Wrzosy tak jak hortensje lubią ziemię o kwaśnym odczynie ph. Wrzosy jednak, aby ładnie rosły potrzebują stanowiska słonecznego. Nie wiem jak poradzą sobie w półcieniu. Może spróbuj z wrzoścami, one podobno sprawdzają się w półcieniu.
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Ewa wejrzałem do literatury. Wrzosy i wrzoście nic nie piszą o sadzeniu z hortensjami.
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tak jak przedmówcy już sugerowali połączenie tych krzewów jest trudne.Dopowiem tylko, że wrzosy w półcieniu, który lubi hortensja będą kiepsko kwitły.
------------
Przenieść z kolei można hortensję do słońca ale biegać wtedy będziesz aby ją często podlewać.
Tu cały czas mowa jest o popularnej hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) bo są jeśli dobrze pamiętam gatunki hortensji tolerujące słoneczne stanowiska.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

No to odpada. A jak myślicie, dobrze w półcieniu rosną u mnie tawułki. A jakby przed krzewami hortensji posadzić w podobnych kolorach tawułki?
Coś chcę posadzić przez tymi hortensjami i nie wiem co. Teraz rosną funkie ale już mam ich dosyć. Nie dosyć, że ciągle muszę polować na ślimaki to w tym roku coś przychodziło do ogrodu co wyjadało mi funkie aż przy ziemi. :-x
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

ewakatarzyna pisze: Coś chcę posadzić przez tymi hortensjami i nie wiem co.
Proponuję niskie zimozielone azalie japońskie. W tym czasie gdy hortensje są mało efektowne (pędy pozbawione liści) to osłonią je azalie. Pięknie kwitną w maju, a liście są zimozielone. Dodatkowo ich wysokość (odmiany o wys. 60 cm ) nie "odbierze" potrzebnego hortensjom słońca.

Fot. Moje młode azalie A.D. 2009
Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

U mnie tawułki rosną z hortensjami i mają się dobrze :-D . Uważam ,że to ładne zestawienie :-D . mam tam również niskie parzydło leśne :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ