Wrzosowisko - zakładanie, uprawa, pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

Wrzosowisko - zakładanie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: zbyszek49 »

Mam zamiar założyć na działce małe wrzosowisko. Mam w związku z tym kilka pytań:
- jak przygotować glebe,
- czy wrzosy i wrzośce mogę posadzić razem,
- jakie inne kwitnące kwiaty można posadzić pomiędzy wrzosami
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam
- czy wrzosy i wrzośce mogę posadzić razem,
Jak najbardziej. Rośliny te mają podobne wymagania. Wrzośce będą kwitły wiosną, a wrzosy jesienią.
- jak przygotować glebe,
Stanowisko powinno być słoneczne. Gleba lekka, próchniczna, żyzna. Dlatego z reguły glebę warto przekopać np. z kwaśnym torfem. Utrzymanie właściwego pH gleby ma tu dość duże znaczenie. Rośliny te wymagają gleb kwaśnych. Jeżeli w Twoim ogrodzie pierwotnie gleba była obojętna lub raczej zasadowa, to trzeba będzie ją zakwaszać co roku. Aby tego uniknąć warto przy sadzeniu wrzosów i wrzośców zastosować szczepionkę mikoryzową dla roślin wrzosowatych (do sprzedaży wróci od wiosny). Dzięki temu rośliny lepiej sobie poradzą nawet przy niekorzystnym pH gleby.
jakie inne kwitnące kwiaty można posadzić pomiędzy wrzosami
Trzeba dobrać pod kątem wymagań stanowiskowych i glebowych, jak również aby pasowały do siebie charakterem. Wrzosy to zdecydowanie rośliny leśne. Będą do nich pasowały wszelkie rośliny wrzosowate (np. różaneczniki i azalie), karłowe iglaki i niskie trawy.

Więcej o przygotowaniu stanowiska pod wrzosowisko oraz dobór roślin do towarzystwa znajdziesz w naszym poradniku: zakładamy wrzosowisko
Rafał
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

I koniecznie konwalia majowa :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Joasiu konwalie posadziłabym raczej na leśną rabatę na wrzosowisku szybko zdominują wolniej rosnące wrzosy. :-> Konwalie również rosną lepiej w miejscach półcienistych, natomiast wrzosy preferują stanowiska słoneczne. I jeszcze jedno, to prawda że rhododendrony należą do roślin wrzosowatych, ale stanowczo nie lubią słońca, dlatego na wrzosowisko nieszczególnie się nadają, tu dużo lepiej poradzą sobie azalie, które lubią stanowiska słoneczne. Zbyszku przed założeniem wrzosowiska, postaraj się określić kwasowość gleby, możesz to zrobić sam za pomocą dostępnego w sklepach ogrodniczych kwasomierza glebowego z płynem Helliga. Może okazać się że nie musisz zakwaszać gleby, albo że sam torf kwaśny nie wystarczy.
krzysiek0793
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-12-16, 09:27

Post autor: krzysiek0793 »

czy wrzosy można rozmnażać przez ukorzenianie? jeśli tak to w jakim miesiącu?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sadzonki wrzosów są na tyle tanie i w takim wyborze gatunków, że ukorzenianie samodzielne mija się z celem. Wiem że u wrzośca można ukorzeniać sadzonki ale jest to bardzo trudne. Myślę że to samo ma się z wrzosami. Więcej na ten temat znajdziesz tu: rozmnażanie wrzosów

Zauważyłam Krzyśku że bardzo interesuje Cię sadzonkowanie różnych roślin, dlatego polecam Ci książkę Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki Denisa Retournarda, która dostarczy Ci niezbędnych wiadomości i poprowadzi krok po kroku przez proces sadzonkowania wielu ciekawych roślin.
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Raczej nie zgodze sie zbytnio z tym ze wrzosy sa tanie. Ja mam bardzo skromne wrzosowisko na swojej dzialce a troche po kieszeni poszlo. Prawda ze jedna sztuka za 7zl to nie zbyt wiele ale zeby wrzosowisko mialo jakikolwiek sens trzeba kupic conajmniej parenascie sztuk, a przeciez na tym sprawa sie nie konczy. Trzeba jeszcze przedtem odpowiednio zakwasic glebe i wszystko wylozyc kora. Ja na swoje "wrzosowisko" wydalem okolo 180zl a wcale nie jest imponujace, a glowna kwota poszla wlasnie na wrzosy.
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Dziwne, ostatnio płaciłem w granicach dwóch złotych za sadzonkę przyzwoitej wielkości.
Najlepiej (najtaniej) jest kupować bezpośrednio u szkółkarza lub na giełdzie kwiatowej - w takim miejscu można sporo utargować a wybór jest olbrzymi.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Zazdroszczę Emilu, u mnie niestety wrzosów w tej cenie nie kupi się :-/
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

U mnie też, najtańsze były po 4 zł
Pozdrawiam Ewa
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kedrigern86 nie wiem w jakiej części Warszawy mieszkasz, ale osobiście na jesieni kupowałam w sklepie firmowym PNOS w Alejach Krakowskich wrzosy po 3,50 za doniczkę, wydaje mi się to mało wygórowana cena.
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

W moim mieście wrzosy i wrzośce również nie należą do tanich .
Najtańsze spotykałam w granicach 4,50-5,- zł.
Można je rozmnażać latem poprzez odkłady , które muszą być nacięte płasko.
Do rozsady gotowe są już jesienią.


Znakomicie zapełnią młode wrzosowisko - uzupełnią inne kwasolubne rośliny, jak. np.andromeda, dabecja, golteria rozesłana, pieris japoński, hortensje, kalmia, kiścień wawrzynowy czy magnolia.
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Mam 3 wrzosowiska i są to moim zdaniem najmniej pracochłonne rabaty. Ziemia jest wyłożona agrowłókniną i nie ma problemu chwastów, a i wilgoć łatwiej utrzymać. Wrzosy nie są jeszcze zbyt rozrośniete, ale mam nadzieję....
Załączniki
wrzosowisko3aa.jpg
wrzosowisko3aa.jpg (80.77 KiB) Przejrzano 9965 razy
wrzosowisko2aa.jpg
wrzosowisko2aa.jpg (78.99 KiB) Przejrzano 9965 razy
wrzosowisko1aa.jpg
wrzosowisko1aa.jpg (81.24 KiB) Przejrzano 9965 razy
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Pięknie to wygląda :-D Utrzymane wszystko w leśnym stylu...naprawdę kawał dobrej roboty. Tylko podziwiać. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Halinko piękne wrzosowisko. Wrzosy rozrastają się dość wolno, dlatego dla osiągnięcia większego zagęszczenia sadzi się blisko siebie po trzy sztuki. Ale Twoje też niebawem zarosną całe wrzosowisko i to dopiero będzie widok. :->
ODPOWIEDZ