Woda w ogrodzie- luźne dyskusje.

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo się cieszę z tego tematu i liczę na to, że wypowiedzi tu zawarte w końcu i mnie zmotywują do ruszenia z zaległym tematem oczko-strumyka :-) A ponieważ to bardzo zaległy temat (już kilkuletni), więc i motywacji silnej potrzebuję ;-)
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Roma pisze:Jednym z elementów ma być imitacja przeszkody "Rów z wodą" i tak się zastanawiam czy jest jakaś alternatywa zamiast folii. Moje oczko wodne ze względu na jego charakter będzie musiało mieć dosyć regularne brzegi, zbliżone do prostokąta.
Bardzo ciekawy temat, zapewne jak zaczniesz budowę tej przeszkody , to zacznie się ciekawa dyskusja. Jest kilka innych rozwiązań niż folie do oczek wodnych, np. siatkobeton czy laminat poliestrowy, jednak nie oszukujmy się iż materiały takie jak EPDM, Garden Mat to najbardziej właściwy i praktyczny kierunek. Elastyczność materiałów użytych do budowy oczka jest najistotniejsza. Budując oczko z laminatu czy też betonu musimy pamiętać że to sztywne materiały które pod wpływem nacisku lodu ulegają pęknięciom. Najczęściej spuszcza się wodę na zimę, a to kompletnie traci sens posiadania oczka wodnego.
U Ciebie jednak, biorąc pod uwagę miejsce w którym będzie usytuowane to oczko i to czemu będzie służyć, użycie rodzaju materiałów do jego budowy musi być solidnie przemyślane. Zapewne bezpieczeństwo jest tutaj na pierwszym miejscu. :-)
Kaska-Simeonowa pisze:Bardzo się cieszę z tego tematu i liczę na to, że wypowiedzi tu zawarte w końcu i mnie zmotywują do ruszenia z zaległym tematem oczko-strumyka A ponieważ to bardzo zaległy temat (już kilkuletni), więc i motywacji silnej potrzebuję
Myślę że najlepszą motywacją będzie gdy na bieżąco w nadchodzącym sezonie będziemy komentować nasze zmagania przy budowie oczka wodnego, kaskady czy strumyka, a ja jako przykład i zachęta spróbuję najwcześniej wyskoczyć ze swoim.
Tobie również radzę założyć temat jak zaczniesz budowę strumyka, wówczas już na początku można uniknąć błędów, choćby w doborze kamienia, usytuowania, zagłębienia w terenie, wydajności pompy do oczek wodnych itd.
:-D
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

mariusz139 pisze:
Roma pisze:Jednym z elementów ma być imitacja przeszkody "Rów z wodą" i tak się zastanawiam czy jest jakaś alternatywa zamiast folii. Moje oczko wodne ze względu na jego charakter będzie musiało mieć dosyć regularne brzegi, zbliżone do prostokąta.
U Ciebie jednak, biorąc pod uwagę miejsce w którym będzie usytuowane to oczko i to czemu będzie służyć, użycie rodzaju materiałów do jego budowy musi być solidnie przemyślane. Zapewne bezpieczeństwo jest tutaj na pierwszym miejscu. :-)

:-D
Mariuszu , ten rów z wodą ma spełniać rolę oczka wodnego, jak zajrzysz do mojego wątku to spójrz na fotki Waldka.My chcemy aby nasz ogród był w stylu hipodromu a wszystkie przeszkody które mają w nim powstać, będą zarazem tłem lub podporami dla roślin przy nich ponasadzanych.Jednocześnie przy budowie oczka ważną rolę będą grały finanse, my niestety emeryciObrazek
i koszt budowy nie jest dla nas bez znaczenia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

mariusz139 pisze:
Kaska-Simeonowa pisze:Bardzo się cieszę z tego tematu i liczę na to, że wypowiedzi tu zawarte w końcu i mnie zmotywują do ruszenia z zaległym tematem oczko-strumyka A ponieważ to bardzo zaległy temat (już kilkuletni), więc i motywacji silnej potrzebuję
Myślę że najlepszą motywacją będzie gdy na bieżąco w nadchodzącym sezonie będziemy komentować nasze zmagania przy budowie oczka wodnego, kaskady czy strumyka, a ja jako przykład i zachęta spróbuję najwcześniej wyskoczyć ze swoim.
Tobie również radzę założyć temat jak zaczniesz budowę strumyka, wówczas już na początku można uniknąć błędów, choćby w doborze kamienia, usytuowania, zagłębienia w terenie, wydajności pompy do oczek wodnych itd. :-D
Z przyjemnością skorzystam z każdej rady, chociaż jak sądzę nie w każdej dziedzinie będzie mi potrzebna ;) Co do doboru pomp myślę, że z projektantem inżynierii sanitarnej w domu dam sobie radę w temacie ;-) Dobór materiałów został już dawno temu przesądzony - wybieram materiały występujące w okolicy czyli glina + polne kamienie - niestety zdaję sobie sprawę z trudności wykonania przy takim materiale... Usytuowanie również zostało dawno temu wybrane z racji ukształtowania terenu.
Zdecydowanie bardziej przyda mi się pomoc przy realizacji dwóch malutkich oczek - pierwszym i końcowym. Z racji ich niewielkiej powierzchni będzie ciężko zdecydować co i jak, a chciałabym mieć chociaż jedną lilię wodną :-|
No dobrze, to mrzonki jak zwykle :mrgreen:, a do rozpoczęcia prac nie wiem ile jeszcze lat upłynie :lol: W realizacji przeszkadza mi ciągły brak czasu, ale i brak materiału, choć kamienie sukcesywnie zbieram ;-)

Mariuszu, powtórzę więc - z wielką przyjemnością i uwagą będę śledzić ten wątek i szukać natchnienia do ciężkiej pracy mnie czekającej... kiedyś :mrgreen: Ale może dzięki wszystkim wypowiadającym się forowiczom zrealizuję zamierzenia znacznie wcześniej ? :-D
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Re: Woda w ogrodzie- luźne dyskusje.

Post autor: jowka »

Mam pytanie dotyczące budulca z którego zbudowane jest moje oczko, a mianowicie kostki granitowej, czy to dobry materiał? Oczko zostało założone ok. osiem lat temu, hodujemy w nim rybki ozdobne, a także roślinki, które pomimo, że nie mają za dużo miejsca czują się dobrze, tak mi się przynajmniej wydaje tylko lilie jakby z roku na rok mają mniejsze liście, ale ładnie kwitną.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Woda w ogrodzie- luźne dyskusje.

Post autor: mariusz139 »

Jak najbardziej nadaje się, jest wytrzymały, twardy, o jego zaletach przekonywać nie muszę. W oczku wodnym można z nim tworzyć cuda. To wszystko zależne jest jednak od gustu gospodarza. Ja obecnie jestem na etapie poszukiwań na polach kamieni, trafiają się też granity :-D. Pamiętam film w programie "Maja w Ogrodzie' gdzie użyto do budowy oczka kostki granitowej, warto go odnaleść ale dziś już zbyt późno :orany:
tak mi się przynajmniej wydaje tylko lilie jakby z roku na rok mają mniejsze liście, ale ładnie kwitną
Lilie wodne jeśli rosną w koszach, to musisz co 2-3 lata je przesadzać do nowej ziemi. Wiosną oraz końcem czerwca (przed pełnią kwitnienia) używaj kostek osmokote do roślin wodnych.
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Re: Woda w ogrodzie- luźne dyskusje.

Post autor: jowka »

Moje lilie rosną w murowanej specjalnie do tego celu donicy/półce na jednej ze ścian przy dnie oczka więc trochę to kłopotliwe, ale na wiosnę przy okazji oczyszczania oczka zmienię ziemię:) i jeszcze jedno pytanie czy te kostki do roślin nie zaszkodzą rybkom?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Woda w ogrodzie- luźne dyskusje.

Post autor: mariusz139 »

Możesz być spokojna, nie zaszkodzą rybkom. :-)
Wtykasz je w ziemię pod kłącza lilii.
Przy świeżo wymienionej ziemi korki osmokote możesz sobie wiosną podarować , daj niewielką dawkę końcem czerwca.
ODPOWIEDZ