Witam i proszę o poradę-borówka amerykańska

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Marian51
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-10-05, 20:20

Witam i proszę o poradę-borówka amerykańska

Post autor: Marian51 »

Z dużą uwagą i ciekawością czytam kolejne ukazujące się artykuły w Poradniku Ogrodniczym. Chętnie też korzystam z uwag i propozycji w poszczególnych tematach. Niestety w żadnym z artykułów nie spotkałem się z rozwiązaniem problemu niechcianych skrzypów na małej plantacji borówki amerykańskiej i truskawkach. Jak wiadomo skrzypy lubią kwaśną ziemię, podobnie jak truskawki. Mam ok. 30 krzaków borówki amerykańskiej. Grunt pod jej uprawę został przygotowany ok. 6 lat temu, poprzez wykopanie koparką dołu głębokości ok. 40 cm, i wymiarach odpowiednich do zakładanej ilości krzaków. Następnie warstwa pierwsza ziemi-humus została wymieszana ze zmieloną korę w proporcji 50 na 50. W tak przygotowany grunt zostało wsadzonych 30 krzaków borówki. Całość została ogrodzona krawężnikiem wys. 20 cm i na wierzch została wysypana warstwa ok. 15 cm kory drobnej przekiszonej (sezonowana) od producenta zlokalizowanego niedaleko mnie. Przez pierwszy rok skrzypów nie było. W miarę upływu lat skrzypów przybywało pomimo corocznego w miarę dokładnego ich usuwania. Wiadomo, że skrzypy mają bardzo głęboko korzenie, których w całości pomiędzy rosnącymi i rozrastającymi się krzakami nie można usunąć. Sypać wapno lub dolomit też nie można, ażeby nie odkwasić gleby. Oprysku środkami chemicznymi chciałbym uniknąć ze względu skażenie owoców borówki, która ma być dobra i zdrowa. Podobnie jest z sąsiadującą grządką z truskawkami, na której też jest coraz więcej skrzypu. Czy są jakieś skuteczne metody pozbycia się skrzypu z wyżej opisanych grządek?
Załączam pozdrowienia
Marian51
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Witam i proszę o poradę-borówka amerykańska

Post autor: CityMatic »

Witam serdecznie :-)

Co do porady to myślę , że tutaj jest to dobrze opisane
https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zwalc ... rodzie.php
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Witam i proszę o poradę-borówka amerykańska

Post autor: rafaloku »

Sugeruję wyściółkować agrowłókniną czarną i na to dać korę. Spod agrowłókniny skrzyp nie powinien wyrastać.

Zauważyłem też, że jeśli regularnie usuwa się część nadziemną to odrasta z korzeni z coraz mniejszą siłą. Ma to wytłumaczenie takie, że choć skrzyp potrafi się odrodzić z korzenia, to jednak musi mieć możliwość przeprowadzania procesu fotosyntezy. Jeśli mu to uniemożliwimy, to z czasem w korzeniach zabraknie sił do odrastania. U mnie w miejscach gdzie wyrywałem skrzyp gdy tylko wyrastał (regularnie raz w tygodniu) w końcu przestał się odradzać. Ale to żmudna praca.
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Witam i proszę o poradę-borówka amerykańska

Post autor: Elzbieta M »

Pocieszeniem jest to , że skrzyp można wykorzystac na wspaniałą gnojóweczkę :lol:
ODPOWIEDZ