Wisteria - uprawa, sadzenie, wymagania

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
miyako
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-03, 16:31

Post autor: miyako »

Przewiozłabym je chociaż by teraz, niestety działka znajduje się 400 km od miejsca w którym obecnie mieszkam i niestety będę tam dopiero na wiosnę, gdyż jest to działka budowlana i z powodu nadchodzącej zimy prace stoją w miejscu do czasu aż się ociepli.
Niestety jedna z moich sadzonek zaczęła usychać (zupełnie nie wiem dlaczego, ponieważ podłoże mają stale lekko wilgotne). Tak ni z tego ni z owego liście zaczęły jej usychać - tzn. na pewno jest jakiś powód, jednak liście zaczęły jej usychać po zaledwie dwóch dniach kiedy kurier mi je wręczył. Teraz to już w ogóle nie wiem co powinnam zrobić...
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Czy to jest usychanie tylko liści,czy może i pędy usychają(można sprawdzić przez delikatne zadrapanie,lub wizualnie-marszczenie się powierzchni pędu).Nie masz jakichś znajomych z działką,którzy mogliby przetrzymać Twoje glicynie?
miyako
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-03, 16:31

Post autor: miyako »

Zadrapałam lekko łodyżki z każdej sadzonki i stwierdzam, że są nadal zielone. Nie wiem dlaczego liście mi pousychały i odpadły? Możliwe jest, żeby odchorowały teraz trasę, którą przebyły? W końcu ja mieszkam na śląsku a roślinki przybyły do mnie ze Stargardu Gdańskiego...
Myślę że coś dało by się załatwić w kwestii działki (gdzieś tam piąta woda po kisielu by się dało załatwić), ale nie jestem do końca pewna w jaki sposób powinnam owe sadzonki zabezpieczyć przed przemarznięciem?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Szukaj tej działki,bo to pewniejsze,a te liście to może z natury,bo przecież glicynia nie jest zimozielona.Może liście uschły,bo przyszła na nie pora?
Awatar użytkownika
wiosna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-11-16, 14:40

Post autor: wiosna »

A ja mam inny sposób na zmuszenie glicynii do kwitnienia. Powiedział mi znajomy. Otóż wziąłem siekierę i szpadel, podszedłem do glicynii i postraszyłem ją; " jak nie będziesz kwitnąć to cię tą siekierą zetnę i tym szpadlem wykopę". Pomogło. Od tego czasu kwitnie. Chcecie to wierzcie, ale tak było.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

wiosna pisze:A ja mam inny sposób na zmuszenie glicynii do kwitnienia. Powiedział mi znajomy. Otóż wziąłem siekierę i szpadel, podszedłem do glicynii i postraszyłem ją; " jak nie będziesz kwitnąć to cię tą siekierą zetnę i tym szpadlem wykopę". Pomogło. Od tego czasu kwitnie. Chcecie to wierzcie, ale tak było.
Mogło pomóc, bo u mnie orzech włoski ze "strachu" przed wycięciem zaczął rodzić. Może rośliny nas słyszą :roll:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Z dawien dawna się mówi, że z roślinkami trzeba rozmawiać, jak ładnie rosną- chwalić :-D , a jak źle ganić :zly: - każdy sposób dozwolony ;)
miyako
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-03, 16:31

Post autor: miyako »

Kilka dni temu posłuchałam rady i wzięłam aż dwa sekatory i podeszłam do tych moich glicynii i najgroźniej jak potrafiłam powiedziałam "komunikat dla wszystkich trzech, jak nie zaczniecie rosnąć poucinam przy samych korzeniach i skończy się zabawa w kotka i myszkę!"... i jedna wypuszcza nowe pędy!! Pochwaliłam ładną roślinkę za dobrą robotę... pozostały mi tylko dwie do kolejnego postraszenia =D
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

Ciekawe czy glicynia rosłaby na balkonie?
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Myślę, że nie nadaje się na balkon. Glicynia to rodzaj pnącza, które potrzebuje solidnych podpór, lepiej mieć w ogrodzie.
Ale widziałam Glicynie jako bonsai, choć na balkonie nie widziałam :-P
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Zgadzam się z Kasią-glicynia jest bardzo ekspansywna w ciągu roku intensywnie przyrasta i trzeba solidnych podpór aby taką masę zieleni i kwiatów utrzymać...
A może na balkonie posadzić clematisy jest ich taka różnorodność, pięknie kwitną ....{tylko trzeba im zapewnić dobre podłoże w dość sporych donicach}ale może warto :?: :?:
pszczolka2004
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-29, 10:20

Post autor: pszczolka2004 »

Kochani, na mojej glicyni pojawiły się jasnozielone plamki i końcówki listków zaczęły się robić jakby uschnięte, co mam robić, czy to mączniak? Jak mam uratować moje pnącze?
"Niech każda klęska będzie nawozem sukcesu"
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Napisz czy jest to młoda sadzonka czy rośnie już długo. W jakich warunkach rośnie. A jeszcze lepiej by było gdybyś zrobiła zdjęcie. Z opisu, który dałaś, ja podejrzewam chlorozę. Ale nie jestem pewna.
pszczolka2004
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-29, 10:20

Post autor: pszczolka2004 »

Zdjęcia dodać nie mogę bo mój komputer szaleje obecnie :( może uda mi się go ujarzmić to zdjęcia dodam. Glicynia jest u mnie na balkonie od wiosny, kupiłam ją jako wyprowadzony rozgałęziony pęd, zdrewniały. Słońce ma do południa i podlewana jest regularnie, ma wielką donicę z ziemią do kwiatów doniczkowych. Czy mam spróbować zakwasić glebę?
Pozdrawiam :)
"Niech każda klęska będzie nawozem sukcesu"
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Możesz zakwasić. Glicynia lubi ziemię od obojętnej do kwaśnego.
ODPOWIEDZ