Wiotkie (miękkie) liście

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Loluni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-16, 09:57

Wiotkie (miękkie) liście

Post autor: Loluni »

Witam,
Mam pytanie. Moj storczyk ma bardzo miękkie liscie, sa zielone ale nie są takie twarde jak u pozostałych;/ co może być przyczyną i co robić?
Mam jeszcze pytanie po zakupie 2 storczyków każdy zgubił jeden pąk. Teraz wszystko jest jak na razie dobrze. Co mogło być przyczyną?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
użytkownik usunięty

Miękkie liście storczyka

Post autor: użytkownik usunięty »

Loluni, napisz może o podlewaniu Twoich storczyków.

Miękkie liście mogą być z dwóch powodów, albo przesuszenia, czyli brak wody lub jej nadmiar. Nadmiar może powodować gnicie korzeni, ale wtedy trzeba obejrzeć system korzeniowy żeby to stwierdzić.

Gdyby to się stało w porze zimniejszej, miękkie liście mogą być przejawem przeziębienia (np. od powiewu zimnego powietrza z okna), czasem także od sparzenia, gdy eksponowane są na oknie o zbyt dużym nasłonecznieniu bezpośrednim (wtedy np. mieknąć mogą końce liści).

Jak widzisz powodów może być kilka. Także gdy się podlewa storczyki i pozostaje woda w kątach liściowych, liście mogą mięknąć od środka.

Generalnie raczej jest małoprawdopodobne, aby po poprawieniu warunków dla storczyka liście wróciły do normy. Nadzieja jest taka, że nowe, kolejne będą już zdrowe.

Tu jest więcej informacji o tym problemie: wiotczejące liście storczyka
Loluni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-16, 09:57

Post autor: Loluni »

Daniela,

Podlewam je raz w tygodniu. Przelewam kilka krotnie. Potem czekam aż woda zgromadzi sie na podstawce, wylewam ją i stawiam storczyki na oknie. Stoja na wschodzie.
Pierwszy storczyk rośnie pięknie, wypuszcza nawet nowe liście.
Nawożę je raz na miesiąc lub rzadziej bo słyszałam, że lepiej nie nawozić niż nawozić za dużo.
Podlewam wodą z filtrem, staram sie zeby woda nie wpływała do kącików liści co na ogół mi wychodzi.
Tylko jeden z 4 storczyków ma miekkie liście, ma ich 6 i tylko 4 dolne są miekkie i opuszczone, dwa te co są na górze są w porządku.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Podlewanie raz w tygodniu wydaje się zbyt częste. Storczyki wolą być nie podlane niż zalane. Skoro kilka rośnie prawidłowo, może ten jeden ma uszkodzone korzenie (np. przegnite). Nie wiem czy jest w przejrzystej doniczce i czy możesz ocenić stan korzeni?

Wschodnie okno jest w porządku.
Loluni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-16, 09:57

Post autor: Loluni »

Storczyki są w doniczkach przeźroczystych. Kiedyś pokazywałam zdjecia innych storczyków i ich korzenie bo myślałam, że gniją ale okazało się, że wszystko jest ok. Korzenie w doniczce są w porządku, te wystające z doniczki porostu są już stare.
Ja mysłałam, że podlewam je za rzadko bo znajoma podlewa dwa razy w tygodniu...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja swoje podlewam przez kąpiele w wodzie demineralizowanej (destylowanej) raz na 10 dni lub rzadziej. I obserwuję korzenie, po nich widać czy trzeba już podlewać czy nie.
Loluni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-16, 09:57

Post autor: Loluni »

Ja także obserwuje, są białe a nie zielone jak po podlaniu. Moje moczone są w wodzie z filtra ( odwróconej osmozy)
Już nie wiem co można zrobić.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ze storczykami to jest tak, że nie należy tak sztywno sugerować się tym, jak często podlewają inni, a jedynie przyjąć to jako pewną sugestię i samemu obserwując roślinę wypracować sobie system pielęgnacji. Np. Daniela podlewa co 10 dni lub rzadziej, a moje stojące o tej porze roku na wschodnim oknie po takim okresie chyba by uschły. Przy czym na tym oknie stoi 11 storczyków, w tym cztery Phalaenopsis.Trzy z nich moczę średnio raz na tydzień, a jeden z nich dwa razy w tygodniu, przy czym jest to najmniejszy Phalaenopsis, dlaczego tak często? Bo ma najsłabszy system korzeniowy i częściej muszę go nawadniać. Ważne by po podlaniu, przed kolejnym podlewaniem lekko storczyk przesuszyć. Loluni, dobrze by było gdybyś zamieściła zdjęcie storczyka z którym masz problem.
penny
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-07-12, 18:56

Post autor: penny »

Kupiłam dwa storczyki na giełdzie kwiatowej. Niestety nie zauważyłam, że obydwa mają miękkie liście, a do tego jeden miał pleśń na pędzie kwiatowym albo taki biały nalot przypominający pleśń. Storczyki było zafoliowane więc nie było tego za bardzo widać. Teraz już będę wiedziała, na co zwracać uwagę. Czy da się je jeszcze uratować?
Dodam jeszcze, że trzymam je w takich szklanych przeźroczystych osłonkach, z taką wypustką na dnie. Na dno osłonki wlałam trochę wody, ale korzenie nie dotykają wody, ona paruje. Doniczka jest osadzona na wypustce osłonki.

Popatrzyłam jeszcze raz. Ten biały osad jest na patyczku, który podpiera pęd, a nie na pędzie. Za to korzenie powietrzne są w obydwu storczykach wyschnięte, przez doniczkę widzę, że pozostałe korzenie też nie są w najlepszym stanie. Co robić? Nie chcę ich stracić :/
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Penny, czy mogłabyś zamieścić zdjęcia? Łatwiej byłoby zdiagnozować problem.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Co może być przyczyną ?

Post autor: k@rolina »

liście mojego storczyka (phalaenopsis) są miękkie i opadłe podlewam go raz w tygodniu i stoi na parapecie od strony wschodniej jaka może byc tego przyczyna? czy możne to być od przelania storczyka?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możliwe, ja swojego "podlewam" dopiero jak zielone korzonki w doniczce z zielonych zrobią się srebrzyste. A podlewanie polega na około godzinnym moczeniu doniczki w wodzie destylowanej.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Może to być objaw przelania (najbardziej prawdopodobne) lub przypalenie liści przez promienie słoneczne (wschodnie okno).
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

czy mogę liczyć na to że mój storczyk sam do siebie dojdzie, gdy będę go prawidłowo podlewać ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Szansa jest dość duża.
ODPOWIEDZ