Wiotkie (miękkie) liście

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Obcinasz wszystkie suche, ciemno brązowe, zgniłe, miękkie czyli wszystkie inne od normalnych. każde miejsce ciecia zabezpieczasz cynamonem, wszystkie załamania i pęknięcia na korzeniach też zabezpieczasz bo to miejsca do rozwoju grzyba.
To że ma pączki może mu utrudniać dojście do siebie po zmianach ale na dzień dzisiejszy nic innego nie da się wy myśleć. Jeżeli pączki są duże to w każdej chwili można obciąć mu pęd i wstawić go do wody (pączki się rozwiną i troszkę postoją) a to odciąży roślinę. Ale z tym się na razie wstrzymaj. Ewentualnie jak chcesz bardziej fachowej pomocy to poczekaj na odpowiedź Danieli albo Merghen może one coś więcej Ci powiedzą
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przychylam się do rady Talibanki. Po tej operacji storczyk musi koniecznie postać bez podlewania - tak jak pisałam 10 dni, a nawet do 14. Za "szybka" wilgoć może być dobrą pożywką i sprzymierzeńcem grzybów.

Trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

Daniela pisze:Przychylam się do rady Talibanki. Po tej operacji storczyk musi koniecznie postać bez podlewania - tak jak pisałam 10 dni, a nawet do 14. Za "szybka" wilgoć może być dobrą pożywką i sprzymierzeńcem grzybów.

Trzymam kciuki.
Danielo ale radzisz mi go przesadzić??? czy zostawić w spokoju_po tym co widzisz na zdjęciach? jesli przesadzać to obcinac korzenie tylko puste, zasypać cynamonem zamoczyć w grzybobujczym preparacje + nowe podłoże i wyparzona doniczka ?
a co z pączkami? moge je zostawić?? po przesadzeniu?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pączki zostaw - daj mu szansę. Jeśli wykonasz to w miarę delikatnie powinno się udać i pąków nie straci. Ryzyko jest zawsze, ale uratujesz roślinę, która nie raz Ci się odwdzięczy.

Czyli uporządkuj korzenie, zabezpiecz cynamonem + środek grzybobójczy i posadź w nowe podłoże i dobrze wymytą doniczkę.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Witaj! Przepraszam,że dopiero teraz odpisuję ale miałąm od samego ranka (b. wczesnego) ciężki dzień, który dopiero się zakończył około 21. Mam wrażenie,że te liście Aalbo 1) zostały porażone przez słońce. Może dotykały szyby z tej strony? Jeśli by tak było to bym się tym bardzo nie przejmowała tylko obserwowała czy się np. nie pojawiają plamy lub istniejące nie powiększają. Lub 2) jeśli nie słońce to może było uchylone okno a w nocy nagle spadła mocno temperatura? Jeśli to było zaraz po podlaniu mogło mu troszkę zaszkodzić choć z drugiej strony chyba jeszcze nie było w pobliżu 0*C.
Korzenie chyba też nie wyglądają źle, jest tam kilka do wycięcia ale tak jest zawsze gdy wyciągasz z doniczki, one też się starzeją. Liście najbliżej serca rośliny też wyglądają dobrze, są jedrne - tak ptzynajmniej pokazuje zdjęcie.

Myślę,że troszkę za bardzo wpadłaś w panikę. Jedynie to ma chyba już dość zasolone podłoże, na korzeniach jest nalot. Warto więc kupić mu nowe podłoże - chipsy, jak radziła Ewelinka. W zoologicznym też można dostać b. dobrej jakości korę do terrarium, świetnie się nadaje do storczyków i wymieszać z chipsami + keramzyt, lekko zwilżyć spryskiwaczem(obydwa komponenty z zoologicznego są suche jak pieprz ale to też powoduje,że nie trzeba ich wyprażać bo raczej nie mają zalążków grzybów), poczekać aż całe nawilgnie i wsadzić storczyka. LM można też dostać bardzo dobrą mieszankę z Orchid Sklepiku ze skałą wulkaniczną (pumeksem). Ale na pewno nie wsadzaj w podłoże,które pokazałaś. Ono wygląda na kiepskie i korzenie nie będą miały odpowiedniej cyrkulacji powietrza. I niestety po tych zabiegach może się okazać,że pączki opadną choć niekoniecznie.

Ewelinka dokładnie opisała proces przesadzania więc nie będę się powtarzać. Jedynie powtórzę,że nie podlewa się go przez około 10 dni.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

DZIEWCZYNY BARDZO BARDZO WAM DZIĘKUJE!!!!

Ogólnie to z tym słońcem może być tak jak mówisz choć to dziwne bo wszystkie stroczyki stoją w jednym miejscu ale być może masz racje

Niestety nie mam w domu lepszego podłoża a z racji na godzine już nic nie kupię ale jutro się tym zajmę kupię co potrzeba to na grzyba i nowe podłoże czytałam że dobra jest też kora sosnowa :) Kupię coś jutro obetne te zupełnie puste korzenie i wsadze go do nowego podłoża te pączki już przeżyje oby ten storczyk przeżył jestem z nim jakoś bardziej związana bo to mój pierwszy falek:)

A co do podłoża to macie 100% racji:( szkoda tylko że dopiero teraz sie o tym przekonałam ale.. ludzie uczą się na własnych błędach mój poprzedni przelany stroczyk niestety... umiera dalej choć jutro jak kupie podłoże itp. to zrobie mu na nowo przesadzkę i antygrzybek może uda się jeszcze go naprawić choć i tak pogodziłam się już z jego stratą

Tak czy siak jesteście dziewczyny niezastąpione;))))
Jutro jadę na zakupy by ratowac mojego falka;) mam nadzieje że ten jeden dzień - noc go nie zbawi:))

Aha a te chipsy, karmazyt i korę do terrarium wymieszać wszystko razem czy np. wystarczą te chipsy + np. kora?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Możesz wymieszać korę i keramzyt, albo chipsy i keramzyt albo wszystkie 3 razem. To już twoja wola.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

talibankaa pisze:Możesz wymieszać korę i keramzyt, albo chipsy i keramzyt albo wszystkie 3 razem. To już twoja wola.
Dzięki:)) chyba ze uda mi się kupić to gotowe podłoże o którym pisze Merghen skoro to dobre podłoże :) a ten kermazyt to jakiś konkretny rozmiar???
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Powiedz mi jeszcze jaką decyzję podjęłaś w sprawie storczyków które mogę kupić? Pytam bo nie wiem czy jutro będę miała czas wejść na forum a w sobotę rano jadę na targ.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

talibankaa pisze:Powiedz mi jeszcze jaką decyzję podjęłaś w sprawie storczyków które mogę kupić? Pytam bo nie wiem czy jutro będę miała czas wejść na forum a w sobotę rano jadę na targ.
Oczywiście jesli to dla Ciebie nie problem to chętnie przyjmę nawet 5 ich :) Jeśli będzie miała 5 za 5 czy 10zł to 5 może być jeśli będzie 3 za tam ileś to mogą być 3:) Wiesz tylko żeby nie brac na siłe np. 5 jeśli będą tylko 3 względne, a będzie tyle można kupić:))
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Ok, Ja nigdy nic na siłę nie kupuję.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

talibankaa pisze:ok, Ja nigdy nic na siłę nie kupuję.
A ten kermazyt to jaki rozmiar bo widze że sa różne wielkości tych kulek:P jakbym tego gotowego nie dostała podłoża;>?? (a czy ewentualnie mogą być np. chipsy + kora sosnowa)?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Chipsy i kora są podobnej granulacji więc nie jest to najlepsze wyjście chyba ze uda Ci się kupić grubą korę ( ja ostatnio taką kupiłam przez przypadek). Keramzyt lepszy jest większy.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

talibankaa pisze:Chipsy i kora są podobnej granulacji więc nie jest to najlepsze wyjście chyba ze uda Ci się kupić grubą korę ( ja ostatnio taką kupiłam przez przypadek). Keramzyt lepszy jest większy.
Ok, to jakby co kupie karmazyt większy + korę albo te chipsy a Ty co byś wybrała? w końcu jesteś bardziej doświadczona :P bo Twoja fabryka storczyków jest mega imponująca!
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Ja wybieram w zależności od tego ile mam kasy i o jakie storczyki chodzi. Kora kosztuje 7-10 zł za 5L, chipsy kosztują 15-20 zł za opakowanie (tylko nie pamiętam ile w nim jest). Jeżeli mam przesadzać ulubione, drogie storczyki albo takie które dostałam na prezent to wtedy wybieram chipsy. Jeżeli chodzi np o te padluchy co kupiłam na targu to wybrałam korę (jak mają rosnąć to będą rosły i w korze) a jak okaże się że są w jakiś sposób wyjątkowe to odstaną lepsze podłoże. Decyzja jest Twoja, ja jej niestety nie podejmę bo nie wiem jakie masz możliwości.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
ODPOWIEDZ