Winorośl - jak odmłodzić i prowadzić?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Winorośl - jak odmłodzić i prowadzić?

Post autor: monikam »

Mam na działce leśnej co najmniej 30-letnią winorośl. Chyba nigdy nie była prowadzona fachowo. Ja tylko raz, ok. 10 lat temu, próbowałam zrobić z nią porządek, ale efekt już w sezonie nie był widoczny. Porasta szopę (winorośl posadzona wzdłuż szopy, chyba 3 lub 4 krzewy), obok (prostopadle do szopy) zrobiliśmy dla niej "pergolę". Pewnie niepotrzebnie, bo chyba pędy nie powinny biec tak daleko. W sezonie zarasta wszystko, szopę, pergolę, rosnącą obok jabłoń. Bałagan robi się tak okrutny, że chciałam ją wyciąć zupełnie, ale i winorośli szkoda, i co dalej zanim nowe urośnie? Nie zależy mi szczególnie na owocach, choć pewnie przy prawidłowym prowadzeniu owoce byłyby smaczniejsze. Jak ją odmłodzić, uporządkować i prowadzic? Nie znam się na winoroślach i nie odróżnię pewnie łozy od jednorocznych pędów, zwłaszcza w stanie bezlistnym. Dodam, że działka jest 100 km od domu i nie bywam tam regularnie.
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Post autor: Sadowniczy.pl »

Przykro mi, ale w temacie winorośli nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Sam miałem taki problem i poprosiłem kiedyś kolegę na stałe mieszkającego we Francji o pomoc. Przyciął bardzo ładnie moją winorośl wiosną i później ponownie kiedy pokazały się owoce. tego roku mieliśmy rewelacyjne i słodkie winogrona - niestety nie potrafię do dzisiaj powtórzyć jego pracy :-( .

Może ktoś z forum ma doświadczenie w tej kwestii i będzie mógł sie fachowo wypowiedzieć.

Pozdrawiam
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Trudno postawić diagnozę nie widząc pacjenta. :-)
Zbyt rozrośniety krzew można odmłodzić w cyklu dwuletnim. W pierwszyn roku wycinamy jedną stronę - zostawiamy tylko pień na 50 cm. nad ziemią, w następnym roku wycinamy podobnie drugą stronę. W tym roku na skróconym pniu powinny wyrosnąć latorośle, które będą już łozami owocującymi w przyszłym roku. Pozostałą część krzewu też warto przyciąć w tym roku - zostawiając najniżej położonych kilka łóż ub. rocznych, bo tylko na takich krzew winorośli owocuje.
Moge tylko podpowiedzieć, że ja tak bym zrobił. :-)
ODPOWIEDZ