Winobluszcz pięciolistkowy - sadzenie, sadzonki, pielęgnacja

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Winobluszcz pięciolistkowy - sadzenie, sadzonki, pielęgnacja

Post autor: ibis66 »

Jakie pnącza można posadzić na glebie piaszczystej .
tomek250611
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-29, 10:02

Post autor: tomek250611 »

u mojej sąsiadki na glebie piaszczystej świetnie sobie radził winnobluszcz ;-) jesienią
jego liście przebawiaja sie na czerwono, owoce sa podobne do jagod, szybko rosnie i pnie sie po murze nawet bez podpor.
pozdrawiam Tomek ;)
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Dziękuje za wyczerpującą pomoc - pozdrawiam ibis 66
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak, zarówno winobluszcz pięciolistkowy jak i trójklapowy powinny sobie poradzić.
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam piaszczystą glebę i dobrze rośnie na niej winobluszcz. Jednak równie dobrze (a właściwie lepiej) rośnie rdest Auberta.
Ponadto dobrze sobie radzi akebia, wiciokrzewy i powojniki (najszybciej tangucki).
Inne pnącza mam zbyt krótko by coś więcej o nich powiedzieć. Sądzę jednak, że na ich kondycję u mnie wpływa w większym stopniu klimat niż sama gleba.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

też mam piaszczystą ziemię i sadzę wszystkie pnącza tylko te wymagające lepszej ziemi wsadzam w duże dołki zaprawione ziemia jaką lubią ..
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

A ja dodam bluszcz pospolity. Potrzebne będą tu jednak 2 warunki. Stanowisko w cieniu lub półcieniu i próchnica w glebie. U mnie w takich warunkach na piaszczystej ziemi rośnie b. dobrze lecz potrzebuje więcej czasu na solidne "umocowanie" się w gruncie.

W miejscach gdzie zależy mi na szybszym wzroście robię tak jak Janina.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

ja też mam piaszczystą glebę i dobrze radzi sobie wilec ;-)
Awatar użytkownika
Edytka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2010-06-24, 20:46

Winobluszcz pięciolistkowy

Post autor: Edytka »

Witam :->
Chciałabym zasadzić w moim ogrodzie winobluszcz pięciolistkowy. Zastanawiam się czy mogę sama wysiać nasiona i zrobić sadzonki czy muszę nabyć je gotowe w szkółce?
Czy nasiona tego pnącza kupię w każdej kwiaciarni? Proszę o porady.
pozdrawiam :-D
"...od końców naszych stóp po końce naszych dłoni, do końca świata aż po grób..."
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

W szkółkach teraz sadzonki (około pół metra) kosztują od 8 do 12 złotych od sztuki.
Opłaca się. Sadzonki tez możesz zrobić, winobluszczem często obsadzane są śmietniki i mury.
Tam można go znaleźć :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Rozejrzyj się w okolicy, to dość popularne pnącze. Wystarczy uciąć kawałek ( 20- 30 cm - ukorzenia się bardzo łatwo, a często można znaleźć już ukorzenione pędy - te które leżą na ziemi - ja od koleżanki dostałam kilka gałązek, pocięłam na kawałki ( tak, żeby każdy kawałek miał oczko) i wszystkie doskonale się ukorzeniły w doniczkach - rośnie jak szalony.
Szkoda , że tak daleko mieszkasz, bo mogłabym ci dać sadzonki. Ale na pewno znajdziesz w okolicy. :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Edytka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2010-06-24, 20:46

Post autor: Edytka »

Dziękuję Wam za podpowiedzi :) Niestety u mnie ciężko spotkać go w takich miejscach ogólnie dostępnych. Ale postaram się znaleźć :-> Chciałabym go mieć z powodu pięknej barwy liści jesienią. Mam w ogrodzie niezbyt estetyczne ogrodzenie, które przy okazji ukryję ;-)

A mam jeszcze takie pytanie. W jakich odstępach powinnam sadzić je przy płocie? Siatka ma długość ok. 5 metrów.

Pozdrawiam serdecznie :->
"...od końców naszych stóp po końce naszych dłoni, do końca świata aż po grób..."
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Edytka pisze:Dziękuję Wam za podpowiedzi :) Niestety u mnie ciężko spotkać go w takich miejscach ogólnie dostępnych. Ale postaram się znaleźć :-> Chciałabym go mieć z powodu pięknej barwy liści jesienią. Mam w ogrodzie niezbyt estetyczne ogrodzenie, które przy okazji ukryję ;-)

A mam jeszcze takie pytanie. W jakich odstępach powinnam sadzić je przy płocie? Siatka ma długość ok. 5 metrów.

Pozdrawiam serdecznie :->

Edytka, podaj adres na pw. postaram się jesienią, lub wiosną podesłać sadzonki. :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Roczne przyrosty oscylują od 1 do 2 a nawet 3 metrów (jeżeli roślina się już dobrze zakorzeni). Sadzonki (20- 30 cm) można sadzić co metr wzdłuż siatki. Ja kupiłem jeden okaz w szkółce rok temu i w dwa lata "rozszedł" mi się po pergoli 1,6m x 3m. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem czy potrzebujesz więcej niż jedną roślinę, szczególnie jeśli siatka nie jest wysoka ;-)
U mnie jedna sadzonka wyrosła jak mogła do góry i cały czas idzie na boki, w chwili obecnej myślę, że szerokość 4- 5 m już zajęła (przy jej ciągłym ograniczaniu). To przy ścianie domu. Natomiast przy siatce 1,5 m wysokiej zajęła znacznie, znacznie więcej szerokości :->
ODPOWIEDZ