Wierzba płacząca usycha - choroby, uprawa, opryski

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
GUNG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-06-30, 14:53

Wierzba płacząca usycha - choroby, uprawa, opryski

Post autor: GUNG »

Proszę o pomoc mam wsadzone 3 wierzby iwy pendule 2 z nich chorują wypuszczają młode pędy i rosną do trzech czterech cm a następnie usychają wierzby są 3 lata na tym samym stanowisku w jednym rzędzie w odległości co 2 m środkowa piękne rośnie a na zewnętrznych wyżej opisany problem co może być przyczyną obumierania młodych przyrostów wierzby pryskałem opryskiem score i topsinem efekt żaden proszę o pomoc
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Pomocy wierzba iwa pendula

Post autor: rafaloku »

Potrzebny dokładniejszy opis objawów - liście brązowieją, czernieją, pojawiają się na nich plamy, jeśli tak to od góry czy od spodu, czy zwiędnięte liście opadają czy nadal pozostają na krzewie? Co się dzieje z pędami - też obumierają, przebarwiają się, są na nich jakieś plamy? Jeżeli możesz to zrób zdjęcia.

Trochę wróżę z fusów ale...

Jeżeli nie zaobserwowałeś żadnych szkodników, najbardziej prawdopodobny wydaje się parch wierzby powodujący gwałtowne czernienie młodych liści, niebawem po ich rozwinięciu się. Liście więdną, marszczą się i po pewnym czasie opadają. Plamy mogą pojawić się też na pędach. Zanim wykonasz opryski, najpierw trzeba powycinać porażone pędy z usychającymi liśćmi. Potem opryski naprzemiennie kilkoma fungicydami. Poza wymienionymi przez Ciebie Topsin i Score , można użyć też Dithane NeoTec 75 WG.

Ponieważ opryski fungicydami nic nie dały - inna możliwa przyczyna to bakteryjne więdnięcie pędów wierzby. Objawy są podobne - wiosną i latem na wierzchołkach części pędów liście więdną, zwijają się i brązowieją ale (i to istotna różnica) nie opadają, a nadal pozostają na pędach. Pędy obumierają od wierzchołków, może na nich pojawić się czarny wyciek bakteryjny i plamy. W przypadku tej choroby trzeba użyć środka Miedzian 50 WP, wykonując co najmniej dwa opryski. Oczywiście chore pędy również trzeba najpierw wyciąć aż do zdrowej tkanki.

Porównaj jeszcze swoje objawy ze zdjęciem przy tym artykule: choroby wierzby płaczącej
Rafał
GUNG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-06-30, 14:53

Re: Pomocy wierzba iwa pendula

Post autor: GUNG »

listki nie zmieniają koloru, nie mają żadnych narośli, przebarwień czy nalotów, usychają wraz z pędami, pozostają na pędach. Jednego dnia jest wszystko w porządku na drugi dzień liście więdną i do wieczora usychają praktycznie na wiór, wycinałem uschnięte pędy, wyrastały nowe i ponownie więdną usychają powtórzyło się to już cztery razy nie mogę sobie z tym poradzić nie wiem z czym walczę.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Pomocy wierzba iwa pendula

Post autor: rafaloku »

Niestety nie wiem czy przy bakteryjnym więdnięciu pędów objawy mogą być tak gwałtowne. W jednej z książek jakie posiadam jest jednak takie sformułowanie, że często bywa ono mylone z uszkodzeniami mrozowymi, tyle tylko że w przypadku tych drugich zbrązowiałe są liście całej rośliny. Ponieważ z uszkodzeniami przez przymrozki bywa tak, że masz piękny krzew, przychodzi noc z przymrozkiem i następnego dnia oglądasz obraz nagłych zniszczeń, więc domyślam się, że w przypadku więdnięcia bakteryjnego może być podobnie. Dla pewności wstaw zdjęcie, a jeśli nie możesz - wypróbuj Miedzian 50 WP i daj znać czy ten oprysk pomógł.
Rafał
GUNG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-06-30, 14:53

Re: Pomocy wierzba iwa pendula

Post autor: GUNG »

Wypróbuję Miedzian, zdjęć na razie nie będzie bo usunąłem uszkodzone pędy jak tylko sytuacja z uszkodzeniami się powtórzy zamieszczę fotki. Dzięki za udzielanie podpowiedzi.
Znalazłem również artykuł w którym jest:
"W uprawach wierzby występują także choroby bakteryjne, w tym bakteryjne więdnięcie pędów i bakteryjna guzowatość korzeni. W pierwszej z wymienionych chorób pojedyncze liście na najmłodszych częściach pędów więdną, zwijają się, przyjmują barwę czerwonobrunatną, a potem brązowieją. Wierzchołki pędów, a następnie cale pędy, zamierają. Zaleca się wycinanie silnie porażonych pędów i jedno- lub dwukrotne opryskiwanie chorych roślin Miedzianem 50 WP (0,2%). W drugiej z ww. chorób uszkodzone mechanicznie korzenie może atakować Agrobacterium tumefaciens, a formujące się na karpie lub korzeniach różnej wielkości guzy zakłócają ich funkcje fizjologiczne, przez co są podatniejsze na infekcje chorobotwórcze i żerowanie szkodników. Występowanie choroby można ograniczyć albo poprzez unikanie zabiegów uszkadzających korzenie, albo profilaktyczne stosowanie w nawożeniu roślin siarczanu amonu (który podnosi kwasowość gleby)."
I zastanawiam się czy to czasem nie jest bakteryjna guzowatość korzeni, wiosną sporo wokół wierz była mieszana ziemia i czy to nie skutkuje właśnie tą chorobą. :zalamany:
KrissOrzi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-18, 08:04

Re: Wierzba płacząca usycha - choroby, uprawa, opryski

Post autor: KrissOrzi »

Witam pomocy
Mam podobny problem z wierzbą iwa
Zaatakował ją jakiś szkodnik, czarne robaczki. Liście zrobiły się brązowe w 90 procentach ale nie odpadają. Co mam zrobić żeby ją uratować ....
Załączniki
BE180A39-8FA1-4D07-A2C6-CD10CFDBF3C8.jpeg
978A8D19-CC53-4A03-BDBD-C80B32EE3A34.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wierzba płacząca usycha - choroby, uprawa, opryski

Post autor: Petrus »

witaj, ten czarny szkodnik wygryza dziury w pniu i gałęziach i następuje posusz liści. Uschnięte gałęzie i pędy trzeba wyciąć. Jak szkodnik sie rozpanoszy to drzewo będzie do wycięcia całe. Mój dziadek już raz z tym się borykał, długo nie myślał, wycięliśmy wtedy całą wierzbę.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ