Wielki skalniak Jaromira Grulicha - Czechy

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Wielki skalniak Jaromira Grulicha - Czechy

Post autor: Herbi »

Gdy na początku tego roku pisałem w tym dziale o naturalistycznym ogrodzie skalnym pana Grulicha położonym w Czechach nie przypuszczałem, że za kilka miesięcy będę mógł go obejrzeć, porobić zdjęcia i porozmawiać z właścicielami.
Trafiła się okazja i w maju opuściłem Kotlinę Kłodzką docierając na drugą stronę granicy do małej miejscowości Sedlenov.
Gdy zapukałem do widocznego na 1. zdjęciu, posadowionego w bajkowej scenerii domu, usłyszałem przykrą wiadomość. Twórca jednego z najpiękniejszych ogrodów skalnych w Czechach Jaromir Grulich, kolekcjoner i wybitny znawca roślin skalnych, zmarł przed kilkoma miesiącami. :-(
Przeglądając już w domu zrobione tam zdjęcia, dojrzałem na jednym z nich (zdjęcie 2.) unoszącą się w środku kadru spektralną plamę.
Pomyślałem, że to być może duch p. Jaromira dogląda swojego "gospodarstwa" unosząc się już bez wysiłku nad stromą skałą :-)

Jeśli dobrze zrozumiałem rozmawiając z rodziną, właściciel znanego ogrodu odszedł w wieku 77 lat. Jak niełatwym było doglądanie 3 hektarowego dobytku doświadczyłem sam wchodząc na naturalne zbocze skalne wysokości 40 m górujące nad całością.(zdj. nr 3).
Towarzyszący mi kolega nie podjął wyzwania i pozostał na dole (czerwony punkcik w środku kadru to kolega ;-) ). Nie jest lekko poruszać się w ogóle gdy waga sporo przekracza 100 kg :lol: Mimo swojej pokiereszowanej operacjami nogi wspiąłem się na szczyt z zesmaganymi wiatrami sosenkami (zdj. nr 4)

Warto było. 8-) Po drodze wykonałem multum zdjęć i w tym wątku znajdą one swoje miejsce.
===
Przy okazji zaproponuję zabawę w odgadywanie widocznych na zdjęciu roślin skalnych :-D Część z nich także dla mnie jest nowością. P. Grulich tuż przed śmiercią wysadził w swym ogrodzie skalniaki z drugiego końca świata czyli z Australii i Nowej Zelandii.
Spróbujcie podać rodzaj i gatunek (a może i odmianę?) pokazanych roślin.
Na koniec zrobię zestawienie nazw w tabeli aby służyły wszystkim pasjonatom skalniaków (skaliczkarzom)

Jakie to rośliny? (na zdjęciach oznaczonych cyframi)

c.d. nastąpi ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Herbi nawet nie wiesz jak zazdroszczę Ci tej wycieczki :oops: :oops: Chyba by mnie tam przez cały dzień się nie pozbyli :mrgreen:
Co do roślinek to kojarzę chyba tylko nr 1 - przypomina mi wawrzynek główkowy, i nr 4 - to oczywiście goryczka :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Słyszałam o tym ogrodzie i pasjonacie. Szkoda,że już go nie ma wśród nas. Na pewno zrobiłby jeszcze dużo. Żałuję również, że tam nie byłam. Ale może kiedyś.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Jak tam pięknie :shock: Zazdroszczę, ale tak zdrowo, że miałeś Krzysiek możliwość zobaczenia tego wszystkiego w realu :-D Ten widok z góry, na którą się wdrapałeś, jest cudowny :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Cudowne widoki :roll: :roll: :roll: wyobrażam sobie jak tam musi byc pięknie w realu po prostu marzenie.................
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

"Jest cudnie" tak jak śpiewa gwiazda muzyki rozrywkowej.
Trudno mi nadal pojąć jak p. Jaromir, w wieku gdy większość z ludzi ma problem z wejściem na kilka stopni schodów, jak kozica skakał po tych górach.
Wydaje się, że jednak problemu z narządem ruchu nie miał jak większość aktywnych życiowo ludzi lecz co innego spowodowało jego odejście. Jeśli dobrze zrozumiałem to doznał on wylewu i rozstanie ze światem było szybkie.
Można sobie tylko wyobrazić co może czuć ktoś mając taką pasję gdy choroba przykuwa do łóżka. Jemu akurat los zaoszczędził takiego stanu.
---
Fot. Zbocze jest jak widać łagodne i dojście na szczyt przy różnicy poziomów 40 metrów nie jest dla chcącego trudne. Po drodze mija się dziesiątki ciekawych iglaków jak np. ta sosenka

Smutek pozostał tylko w rodzinie bo faktycznie żona ubolewała (pokazując na cały teren), nad tym jak sobie dadzą radę. Dotyczy to wszystkich hobbystów pasjonatów. Pozostawione dobra pójdą w unicestwienie.
W Anglii przez setki lat wielkie ogrody prywatne przechodziły z pokolenia na pokolenie. Były finanse i utrzymanie dziesiątek hektarów kolekcji roślinnych nie sprawiało problemu. Przyszedł XX w. i właściciele zaczęli przekazywać je państwu. Zbyt drogie w utrzymaniu i do tego brak następców. Świat stał się tak ciekawy bo to technika, bo łatwość podróży a zajęcie ogrodowe tak mało ciekawe. ;-)
====
Wracamy do zagadek. Przyznam, że tylko jedna roślinę z tych 4 rozpoznałem. Jest czas zgadujmy. :-D
Z pierwszej puli Dawid zgadłeś goryczkę (ale jest wiele gatunków Gentiana) i wawrzynka. Jest jeszcze druga goryczka jak się wydaje ale poszukać trzeba aby po liściach poznać.

Czyż nie jest wspaniała ta roslinka o srebrzystych liściach?
Fox, jak tu trafisz to zgaduj co to za górskie maleństwo. :-D
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Na 4 zdjęciu jest prawdopodobnie Gentiana acaulis, Gentiana alpina ma chyba krótsze listki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Też myślę, że to goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis) syn. G. kochiana.
Kwitnie w maju-czerwcu i w opisie znalazłem opis że: "jest to niewątpliwie najładniejsza wiosenna goryczka".
"Kwiaty kielichowate lazurowo-niebieskie w górnej części o lekko falistych brzegach. Liście gładkie, eliptyczne lub jajowate, szersze w górnej części o lekko falistych brzegach."
Źródło: Skalniaki - E. Radziul

Wygląda na to, że jedną z roślin mamy rozpoznaną. Zaczekajmy jednak aż inni skaliczkarze wyrażą swoją opinię :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Cośkolwiek trapi mnie, że do zagadek poza naszą sąsiadką Ladys i Dawidem nikt nie "podchodzi". ;-)

Może w niedzielę gdy czasu mamy więcej ktoś do nas dołączy?
Skalniaki górskie to perełki wśród ogrodowych roślin. Mamy zdaje się kilka osób z zamiłowaniem je uprawiających i rozpoznanie choćby rodzaju nie powinno sprawić kłopotu.

Dobrze dam przykład. :mrgreen: Wydaje się, że dobrze rozpoznałem roślinę nr 5. :idea:
To pewnie Mak alpejski (Papaver burseri syn. P. alpinum).
Ta urocza miniaturaka niestety nie jest długotrwała. Po 2-3 latach zamiera ale daje spory samosiew czyli potomstwo zapewnione ;-)

Kolejne zagadki to:

Ostatnie 2 zdjęcia oczywiście poza konkuresem ;-) Te roślinki wszyscy chyba znamy :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z zagadek to nr 9 wygląda na rojnika pajęczynowatego w czasie kwitnienia a nr 10 to jest lewizja.
fajnie byłoby mieć taki skalniak :-D
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Na zdjęciu nr.11 jest Potentilla, ale jaka?
Awatar użytkownika
viola007
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-06-02, 09:57

Post autor: viola007 »

Jejku jakie to przepiękne miejsce,a te roślinki i te widoki cudo,nie można oka oderwać od tego widoku,a co dopiero być tam na żywo.Aż pewnie nie chciałoby się wracać.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Nieco "zapuszczony" wątek ale już nadrabiam zaległości. Ponownie 2 zdjęcia z ogrodu p. Grulicha
oraz dalszy ciąg zabawy w odgadywanie nazw skalnych roślin z ogrodu J. Grulicha.

Na początek tabela z listą rozpoznanych roślin.
Rozpoznałem jeszcze nr 3 to: Goryczka żółta (Gentiana lutea) Dodałem do Ladys pięciornika złotego.

Jak wyżej pisałem 40-metrowe zbocze jest łagodne ale znalazłem w necie info, że:"(...) wchodził na szczyt skały,spuszczał się na linach i sadził roślinki na skalnych półkach".
Nie dość, że miłośnik roślin to jeszcze alpinista ;-) Z dwóch pasji wspinaczka wysokogórska i uprawa roślin...ale na nizinach, wybieram to drugie. :mrgreen:
Na 2 fot. buk a la bonsai o nieproporcjonalnie grubym pniu w stosunku do wielkości rośliny.

Zagadki
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To miał naprawdę zacięcie do tego skalniaka :-)
15 to pewnie któryś z niskich odmian orlika a 16 to zerduszka wspaniała.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Piotrku nr 15 to na pewno orlik, a dokładnie Aquilegia flabellata

Co do zaległych to myślę, że nr 6 to może być Scilla campanulata, a nr 12 to dziewanna ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
ODPOWIEDZ