wiejski ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

wiejski ogród

Post autor: troja »

Witam, właśnie się zarejestrowałam na tym forum i to mój pierwszy post.
Mam działkę rekreacyjną i chcę ją urządzić w stylu wiejsko-naturalistycznym.
A moje pytanie dotyczy tego, co byście zaproponowali do posadzenia na tle żywopłotu z iglaków? (sosny i świerki)
Wiem, że iglaki nie bardzo pasują do takiego ogrodu, ale posadziłam je, żeby oczywiście odgrodzić się od sąsiadów.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Nie podałaś rejonu Polski, w którym jest ogródek ani żadnych informacjo o glebie.
Masz rację, iglaki nie pasują do wiejskiego ogrodu. Naturalistyczny owszem. Do wiejskiego ogrodu pasują malwy, nasturcje, dziewanny, dzielżany, jeżówki, rudbekie. Jednoroczne aksamitki, astry, nasturcje. Z krzewów: czarny bez, kalina, lilak, jaśmin. Musisz wybrać jaki rodzaj ogrodu najbardziej Ci odpowiada.
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

mieszkam w północno-wschodniej Polsce. Większość roślin, które wymieniłaś mam. Kupiłam działkę z ok. 30 brzozami i w tej części chcę, żeby był to ogród naturalistyczny, a koło dmku w stylu wiejskim. Iglaki są posadzone wzdłuż płotu jako żywopłot i chciałabym je jakoś "zasłonić".
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Iglaki możesz zasłonić krzewami liściastymi, wybierając gatunki te które rosną w Twoim rejonie i najlepiej się sprawdzają. Mieszkasz w mieście i chcesz stworzyć sobie ogród wiejski czy Twoja działka znajduje się na wiosce? warto poobserwować gatunki rosnące w terenie naturalnym. Inspiracją niech dla Ciebie będą właśnie nasadzenia drzew i krzewów rosnące w krajobrazach wiejskich. Z bylin mamy całą gamę roślin jednorocznych i dwuletnich, w sumie najbardziej popularne i najbardziej nadające się, wymieniła Danka. Dodałbym jeszcze piwonie krzewiastą ;)

Pozdrawiam,
Wojtek - LM

Więcej: Ogród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiego
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

to jest działka rekreacyjna, znajduje się oczywiście poza miastem i jest ulokowana nad zarastającym jeziorem. Dziekuję za wszystkie sugestie :)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Zdjecia malwy

Post autor: tadek »

Również jestem za posadzeniem "malw", ponieważ ta roślina daje fajny wiejski klimat, jest twarda i nie wymagająca na warunki. Świetnie rośnie nawet na pełnym południowym słońcu.
Według moich obserwacji i doświadczenia, "malwy" mieszają się kolorami, i nie jest powiedziane że całe lata będą te same kolorki. Raz wysiana, sieje się i rozmnaża sama. :mrgreen:

Poniżej wstawiłem kilka fotek, aby ukwiecić Twój wątek. ;-)
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Tadku, masz piękne malwy :lol: moje zaatakowała rdza i musiała się ich pozbyć.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widać na zdjęciu, że do Tadkowych malw też dobrała się rdza ale nie przeszkodziło im to w ładnym kwitnieniu. Do klimatu wiejskiego ogrodu pasują również naparstnice, lilie i liliowce, irysy syberyjskie, zawilce. Z jednorocznych dorzuciłbym jeszcze ozdobne słoneczniki a z krzewów forsycję.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Moim rdza także nie przeszkadzała w kwitnięciu :lol: ale mi przeszkadzała, bo rozchodziła się na inne rośliny.
A do wiejskiego ogrodu pasują także krwawniki, chabry, słoneczniczek szorstki, miechunka, stokrotki, dorzucę jeszcze złocienie. I wydaje mi się, że także niektóre paprocie mogą pasować do wiejskiego ogrodu, np. nerecznica ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

:( Ja na malwową rdzę nie zwróciłem uwagi, po przekwitnieniu i zrzuceniu nasion, pozostałe pędy i uschłe liście ścinam i wyrzucam do śmietnika.
Zresztą one rosną na uboczu, nie maja styczności z innymi roślinkami. ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tadku wystarczy w sezonie opryskać malwę przeciwko rdzy, u mnie pomogły opryski z EMów. ;)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Kochani.
Z duziem siacuneczkiem, ale niektóre posty w dalszej kolejności odbiegają znacznie od ciekawego tematu jakim jest styl wiejskiego ogrodu, a temat ten poruszony jest w dziale ,,projektowanie i aranżacja". Pytanie zadane przez >troje< brzmiało ,,co byście zaproponowali do posadzenia na tle iglaków?".Dalsza dyskusja o chorobach roślin dwuletnich przyczyni się do tego, że temat ten w dalszej jego części zacznie się stawać mało czytelny dla innych forowiczów.

Ja tu widzę inną kwestię do rozwiązania. Mianowicie troja na swojej działce rekreacyjnej położonej nad jeziorem na której znajduje się duża ilość sosen, świerków i brzóz chce stworzyć małą namiastkę wiejskiego ogrodu. Tutaj należy się zastanowić jakie znaleźć pomysły na aranżację ogrodu, aby malwy i słoneczniki nie rosły na tle drzew iglastych.

Pozdrawiam. Waldek.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

troja! gdybyś wstawiła kilka fotek z Twojej działki to pewnie łatwiej byłoby Ci coś podpowiedzieć i doradzić.Ja właśnie tak zrobiłam i otrzymałam bardzo fachowe podpowiedzi.
Może jeszcze podaj wielkość działki i jak na niej operuje słońce.Te dane pomogą udzielić Ci dobrych rad.
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

mam zdjęcia zrobione w lipcu. Trochę "doszło" roślin, ale tych zdjęcia mogę zrobić dopiero w kolejny weekend
Załączniki
to jest domek widziany od frontu. Na lewo jest wystawka pd.zach i tak od tej strony mam zamiar zrobić rabatkę kwiatową
to jest domek widziany od frontu. Na lewo jest wystawka pd.zach i tak od tej strony mam zamiar zrobić rabatkę kwiatową
6.JPG
widok z tarasu. Wśród drzew widać    taras. Teraz stoją tam z lewej strony pergole na winobluszcz
widok z tarasu. Wśród drzew widać taras. Teraz stoją tam z lewej strony pergole na winobluszcz
teraz obok kranu stoją 3 pnie służące za stolik
teraz obok kranu stoją 3 pnie służące za stolik
przed tarasem jest zrobiona rabatka z podkładów kolejowych. Wysiałam tam aksamitki
przed tarasem jest zrobiona rabatka z podkładów kolejowych. Wysiałam tam aksamitki
troja
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-10-25, 14:37

Post autor: troja »

i jeszcze wejście do domku
Załączniki
10.JPG
ODPOWIEDZ