Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Danusiu, masz rację, jeszcze dziś przeniosę mój przepis do Kącika Smakoszy. Halszka na pewno też.

Danusiu -Asterko. Nie miałam pojęcia, że to takie "złoto". Muszę koniecznie zająć się tym tematem, tym bardziej, że też mam w rodzinie siostrzenicę chorą na celiakię. Dziękuję Ci za tak cenne informacje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

O takich właściwościach amarantusa i ja nie wiedziałam :-o
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

Moja znajoma miele to ,,złoto"w młynku na mąkę lub ubija w moździerzu na kaszę ,czy raczej płatki , choć to sporo pracy ale zawsze ma świeże .. ale czego się nie robi dla dzieci ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Janeczko, jak widzę Ty o tym wiedziałaś!A ja miałam 20 metrowy pas wysiany. I rośnie u mnie pięknie przez całe lato. Część nasion jak zwykle zebrałam, ale po przymrozku, więc nie wiem do czego się będą nadawały. Uwielbiam amarantusy, zwłaszcza zwisające, co roku je wysiewam. I jeszcze jedna ciekawostka. Zdecydowana większość kwiatów kładzie się na wschodnią stronę a nie na południową. W pierwszym roku wysiałam też taki długi szpaler przy wschodniej granicy i jakaż byłam zawiedziona, kiedy prawie wszystkie kwiaty zwisały w stronę pola sąsiadów, a nie w stronę mojej działki. :oczami:
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

Iga nasionka nie marzną ale jak chcesz sprawdzić to zrób z nich kiełki przydadzą się do sałatki a i nasionka pokażą czy nie zmarzły ..Jak ci wykiełkują to znaczy że dobre i poproszę o trochę nasionek , posieje je u siebie ,będzie piękny żywopłot a i nasionka się przydadzą ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Janeczko, oczywiście zrobię jak radzisz i prześlę Ci nasionka. Jak już przygotuję do wysłania, to poproszę Cię o adres na PW. Cały czas nie zapowiadają mrozów. To może podeślę Ci również sadzonki klonów. Nie jestem w stanie określić, które wybarwiają się na czerwono, bo wszystkie sadzonki miały długo zielone liście. One się same wysiewają i mieszają i diabli wiedzą które są które. Ale zawsze będziesz mogła je usunąć jak ci się nie spodobają. Jestem pewna, że się przyjmą bo są wściekle żywotne.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lilia0405 »

Iga51 pisze:
A co do marchwi, to ja już trzeci rok wysiewam na zimę i marchew i pietruszkę i szpinak. A wczesną wiosną przykrywam włókniną. .
O! Igo o szpinaku nie wiedziałam , tez posieję, bo ten co sieje się wiosną bardzo szybko wyrasta
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Lilko, ten nasz polski szpinak wysiewam jesienią i wówczas jest szybko wiosną. Ale najlepszy jest szpinak nowozelandzki, który możesz zbierać przez cały sezon. Obrywasz listki a on cały czas rośnie w długie pędy (nawet do 1,5 m) i jeszcze wypuszcza boczne. Ten wysiewam wiosną, a i tak jest dość szybko. Bardzo lubimy szpinak, dużo mrożę na zimę, więc przerzuciłam się na ten nowozelandzki, bo strasznie plenny, no i się nie martwię, że wyrasta. :)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lilia0405 »

Igo dzięki za informacje, :) sprawdziłam nasiona są do kupienia to najważniejsze, trzeba powoli robic listę zakupu nasion :lol:
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Zenia »

Iga51 pisze: Jestem pewna, że się przyjmą bo są wściekle żywotne.
A masz może jakieś zdjęcie tych klonów ?. Potrzebuję coś co szybko rośnie :lol: aby dawało cień hortensjom. Moje dwa klony coś za szybko nie rosną. ;-)
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

Iga najwyżej przyślesz mi drugi raz jak nie będzie czerwonych klonów , mrozów nie zapowiadają ale u mnie ładnie popadało i znowu mi podlało wszystkie roślinki .. Ja jeszcze nie oglądam nasionek a te co same się posiały już powschodziły i pewnie nic z nich nie będzie .. najwięcej mam aksamitek .. Mam ich zapas aby posiać na wiosnę , teraz będę oglądać się za nasionkami nagietek , im mróz nic nie zrobił i nadal ładnie kwitną . prawdopodobnie są też o pełnych kwiatach ..
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Witaj Zeniu. Nie mam zdjęć tych młodych sadzonek. Jutro spróbuję zrobić. Zeniu, nie wiem w jakim tempie rosną te, które się akurat wysiewają, ale nawet maleńkie wiosenne sadzonki mocno w ziemi siedzą. Ja po prostu wiosną staram się usuwać co tylko znajdę. Tylko, że to jest potężny klon pospolity (zdjęcie 8 str 1). Natomiast niżej zdjęcie z moją wnusią - jak się przyjrzysz to po lewej stronie od pnia w tych chaszczach z tyłu widać takie długie, wysokie pędy. To są klony, które odbiły z ziemi (mój M. jesienią ściął roczne i dwuletnie sadzonki przy samej ziemi i to właśnie z nich). Mamy też 2 czy 3 starsze drzewa i ścinamy co roku, a one odbijają w sezonie przynajmniej na 3 metry.. Postaram się zrobić zdjęcia, to pokażę. Myśmy oczywiście już tu zastali te drzewa, ale wierz mi, że ja z nimi walczę i mam już czasami dość. Zeniu, mogę Ci przysłać sadzonki, mogę też przesłać nasiona (noski). Te góry liści, które u mnie widzisz na zdjęciach to tylko z tego jednego klona. Codziennie grabiłam po 5 -6 takich górek. Jeżeli masz naprawdę dużo miejsca, to możesz spróbować. Dodam tylko, że pod tym moim klonem nic nie chce rosnąć. Nie wiem czy on tak wszystko pożera z ziemi, czy jest jakaś inna przyczyna, bo trawy pod nim mogłabym nie kosić, a jak ustawiam donice na studni , to kwiaty są mizerne.

Pozdrawiam.

-- Ostatnio dodano 2013-11-07, 21:30 --

Janeczko, przygotowałam dla Ciebie nasiona amarantusa zwisającego i amarantusa wiechowatego. Oba są piękne. W sobotę wykopię Ci klony. Jak już przygotuję napiszę na PW. Aksamitki też już sobie zebrałam, ale na tarasie i na schodach jeszcze mi kwitną. Kwitną mi też pojedyńcze chryzantemy. A poza tym ponuro jak diabli (zimno, mokro i wiatr).

Obrazek

a warzywnik wyczyszczony, przekopany, nawieziony i czeka na wiosnę
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirabela
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 346
Rejestracja: 2012-02-01, 18:39

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Mirabela »

Igo, ale zrobiło się u Ciebie ciekawie. Mam na myśli sałatki warzywne i inne wyroby. Ja dzisiaj zerwałam owoce berberysu. I robię naleweczkę. Z winogron już się "robi".
Pozdrawiam Mirka.
Mój ogród w Maksie cz.I
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Mirko, najpierw zajrzałam do Ciebie, zobaczyłam zdjęcie i myślałam, że to jest głóg czy dzika róża, a to berberys. Ale wtopa.
Janeczko Jak już szykuję nasionka, to chciałam Ci powiedzieć, że mam też nasiona "czarnej "malwy. Nie zrobiłam jej zdjęcia jak kwitła, ale jest piękna. Jeżeli jesteś zainteresowana to też Ci przyślę.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Igo ! mysle,ze po uprawnianiu terenu należącego do sasiada i wyporządkowaniu warzywnika i zasadzeniu i rozsadzeniu wszystkich roslin które zostały na Twoim terenie zostało Ci tylko urodzenie bliźniaków ew. zamontowanie miotły z tyłu(szczotki) która będzie sprzątać teren w momencie kiedy nie będziesz cos sadzić lub przesadzać.
Zlituj sie nad forumowiczami nie wprowadzaj nas w depresje !!!!
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Zablokowany