Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

Ja tak zawsze robię tylko mieszam ziemię z kretowiska z kompostem na jesieni i zostawiam w zimnej szklarni na zimę .. Znowu mam sporo kretowisk na trawniku . Na wiosnę znowu będę miała kilka taczek ...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Serdecznie witam.
Danusiu, Lilko, Asterko, dziękuję za wskazówki co do cięcia wilczomlecza.

Oleńko, Piotrze. we wszystkich publikacjach nt. ostnicy zaleca się jej wysiew w marcu. W temp. 15 - 20 stopni wschodzi podobno od 3 do 4 tygodni. Ja swoją siałam w połowie lutego. Stała na parapecie. Podłoże nie miała zbyt ciepłe, gdyż worek z ziemią stał w domku gospodarczym i ziemi przed wysiewem nie ogrzewałam. Wzeszła u mnie na pewno po 2-3 tygodniach.
Piotrze, o ile pamiętam, Ty swoją wysiewałeś w marcu. Wzeszła Ci po tygodniu, bo miałeś podgrzane podłoże. Nie wiem dlaczego piszesz, że najlepszy termin na sianie ostnicy, to koniec kwietnia. U mnie w kwietniu już była ładna duża i dzieliłam ją według Twoich wskazówek, do doniczek. Żadna mi nie zgniła, a jak widziałeś na zdjęciach, pięknie rosła i kwitła. Siana pod koniec kwietnia, może nie zakwitnąć w pierwszym roku.

Elu, ja swoje ostnice powiązałam, ale wiatr już drugi raz zwalił mi sznurki. Jak przestanie wiać, znowu je zwiążę. Tym bardziej (co widać na zdjęciu) ona ma środki zielone.

Zeniu, ostnica mocna Pony Tails (taka jaką mam), nie rośnie wcale zbyt wysoko i nie zajmuje dużo miejsce. Wyczytałam, że jest to jedna z najładniejszych traw ozdobnych. I z tym zgadzam się całkowicie. Z wszystkich moich traw, ta podoba mi się najbardziej i zdobi ogród przez cały rok. Rośnie wysoka 40- 60 cm i pięknie się przewiesza w 1/3 długości (świetnie to widać w Eli wątku przy oczku wodnym). Kwitnie od lipca do września i kwiatostany pozostają do wiosny. Teraz są po prostu cudowne. Jak najbardziej możesz u siebie posadzić chociaż jedną.

Danusiu-Asterko, Halinko, Janeczko. Szoku nie przeżyłam, bo już wcześniej wiedziałam, że ma być ta zmiana, ale na ten temat mam parę swoich uwag i napiszę w wątku o zmianach.
Dodam tylko, że nie bardzo rozumiem stwierdzenia, że to nam da możliwość korzystania z forum w smartfonach, czy tabletach. Od początku jak jestem na forum, korzystam z niego również w swoim telefonie. Jak gdzieś czekam np. w przychodni, to sobie czytam wpisy na forum. I nigdy nie miałam z tym problemu. Zawsze to dobrze działało.

Marysiu, widzę, że Lilka już Ci podpowiedziała. Ja też nie bawię się w wyprażanie. W ub sezonie siałam część w ziemi do wysiewów, a część w ziemi kwiatowej. Przyznaję, że też miałam nalot w tej kwiatowej. Co dziwne, to nie we wszystkich pojemnikach. Nic z tym nie zrobiłam, poza zebraniem troszeczkę ziemi z wierzchu i dołożeniem świeżej. W tym roku nie kupiłam nowej ziemi do wysiewów. Chcę skorzystać ze swojej ziemi ogrodowej, wymieszanej z kompostem i piaskiem. Piasek zawsze też dodaję do ziemi kwiatowej. Ziemia z kretowisk też jest dobra, ale jednak dodałabym do Lilki eksperymentu trochę piasku. Ziemia do wysiewów musi być w miarę luźna. Ja mam glebę gliniastą, podobnie jak u Ciebie, więc piasek jest raczej wskazany.
Gdybyś chciała prażyć ziemię, to musi być wilgotna i prażona przez godzinę w 120 stopniach. Podobno prażenie owszem zabija grzyby i inne szkodliwe składniki, ale też zabija wszystko inne, czyli te dobre składniki także. No i podobno w mieszkaniu śmierdzi.
Jak chcesz odkazić ziemię, którą masz, to przed siewem spryskaj ją środkiem przeciwgrzybowym. I żeby się nie zmarnowała, wysyp w ogrodzie pod kwiaty.
Mam jeszcze worek ziemi kwiatowej, którą kupiłam latem. Jak był mróz, to i tak mi zamarzła. Wymieszam ją z kompostem i piaskiem i zużyję wiosną do skrzynek balkonowych.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lawender »

Igus,też czytałam,że trawy za późno wysiane nie zdążą zakwitnąć,...temperatura ziemi też pewnie robi swoje:)Co do używania ziemi z kretowisk to też polecam.Kiedy brałam ziemie z ogrodu zawsze wyrastało pełno chwaścików....a kiedy z kretowisk chwasty wyrastały sporadycznie.Starałam się zbierać ziemię z takich na świeżo wykopanych czyli ziemia była bez domieszki nasion roznoszonych przez wiatr.:)Tam gdzie kopią krety tam muszą żyć dżownice a tam gdzie dżownice jest lepsza ziemia....to taka moja myśl ;) cieplutko pozdrawiam :lol:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Dziekuję za informacje,coraz bardziej zawodziła mnie kupna ziemia w zeszłym sezonie poniosłam kilka "klęsk" z tego powodu... Jak tylko przestanie wiać wyruszam z taczką na likwidację kretowisk .
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Petrus »

Oj sorry, źle się wyraziłem, chodziło mi o koniec marca. No tak można sobie wysiewać ostnice wcześniej, tylko bez przesady.
Wszystko oczywiście zależy od jakości nasion, temperatury podłoża. Ja im później sieje tym lepiej potem rosną, ale każdy niech wysiewa sobie kiedy chce to jego sprawa.

Natomiast kwitnienie późno wysiewanych traw nie jest spowodowane późnym siewem tylko krótkim latem u nas w kraju. Szczególnie teraz gdy lato jest jeszcze krótsze i zimniejsze.
W zeszłym roku trawy wcześnie zaczęły wegetacje i nawet Zebrinusy i miskanty olbrzymie zdążyły zakwitnąć...co we wcześniejszych latach było cudem...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Piotruś, zgadzam się z Tobą, że każdy może sobie siać, kiedy chce. Ale wszędzie zalecają, żeby siać w marcu (sam też tak siałeś), a koniec kwietnia, to jest bardzo duża różnica. Tym bardziej, że do gruntu przesadzamy w maju. Siane na koniec kwietnia, nie wytworzą w dwa , trzy tygodnie odpowiednich rozsad do wysadzania do ogrodu.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Iga51 pisze:W ub sezonie siałam część w ziemi do wysiewów, a część w ziemi kwiatowej. Przyznaję, że też miałam nalot w tej kwiatowej. Co dziwne, to nie we wszystkich pojemnikach. Nic z tym nie zrobiłam, poza zebraniem troszeczkę ziemi z wierzchu i dołożeniem świeżej.
Oj zainteresowało mnie to zdanie Ja do przesadzania doniczkowych kupuję ziemię kwiatową. I choc podlewam kwiaty wodą przegotowaną - biały osad się pojawia. Nawet jeśli zbiorę , to za jakiś czas pojawia się ponownie. To może faktycznie spróbowac kupować do roślin pokojowych ziemię do wysiewów? Swoją drogą ciekawe , czemu w niej nie miałaś nalotu, jaki składnik może na to wpływać?

No i chcę potwierdzić , że ostnice to jedne z najpiękniejszych traw :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Elu, nie mam pojęcia jaki składnik na to wpływa, ale ta ziemia do wysiewów, miała też inny kolor. Była jaśniejsza, brązowa, a ta kwiatowa bardziej czarna. Ale nie we wszystkich pojemnikach pojawił się nalot. I nie było go zbyt dużo. Nie wiem czym to spowodowane.
Jednak później wiosną, też wysiewałam i przesadzałam różne rośliny. I wzięłam moją ziemię z ogrodu, wymieszałam z kompostem i piaskiem (mniej, więcej w równych częściach) i nigdzie nalot mi się nie pojawił.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

A czy w kwiatach doniczkowych pojawia ci się taki nalot? On nawet nie jest całkiem biały , raczej kremowy czy jasno beżowy? Ponoć to wapń się osadza , dlatego podlewam przegotowaną - ale nic nie pomaga.
U nas dziś bardzo mocno wieje i leje - mam nadzieję , że nie będzie szkód na działce
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Krysia »

Czytam Wasze wypowiedzi. Te ostnice są rzeczywiście najpiękniejsze.
A co do ziemi do kwiatków domowych to ziemia do wysiewów się do nich nie nadaje, bo nie ma 'jedzonka"
Do domowych kupuję Substral , a do balkonowych też tej firmy Terra osmocote w brązowych workach i passiflory i wszystkie balkonowe świetnie rosną, bo tam są wszelkie potrzebne mikroelementy. W lutym będę się musiała po ziemię pofatygować. Do nowej ziemi wsadzam wszystkie roślinki, bo ta ziemia z poprzedniego lata jest wyjedzona, że tak powiem, do spodu.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam wszystkich do mojego nowego wątku, gdyż ten jest już stanowczo za długi.

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/wiej ... t9745.html

Rafał, proszę o zamknięcie tego wątku.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: mmmm5 »

Pytania o rodzaju ziemi do rozsad zamieszczam w swoim wątku.Igo , trochę Ci zaśmieciłam i przynagliłam do nowego otwarcia.Chyba nie mam o co przepraszać ????
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

No pewnie Marysiu, nie masz za co przepraszać, tym bardziej, że tym tematem zainteresowały się i inne osoby. Zajrzę do Ciebie. A nic nie przyspieszyłaś. Przymierzałam się do tego od 100 strony, ale stale brakowało mi czasu na uporządkowanie zdjęć, które z hostingu zewnętrznego przenosiłam na komputer, żeby wstawiać przez załączniki.

Zapraszam więc jeszcze raz do 2 części.
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/wiej ... t9745.html
Zablokowany