Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: elza »

Iguś, jak ja lubię do ciebie zaglądać.Zawsze mnie czymś uraczysz.Tym razem to jest biała piwonia ;)
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Waldiwlodawa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 475
Rejestracja: 2014-05-15, 09:44

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Waldiwlodawa »

Witaj Igo... :-)
Jaka piękna ta żólta róza... :-) Moje klimaty...
Piękne kwiatki :ok: :ok: :ok:
Kochajmy kwiaty i zwierzeta...One potrafia dac serce za serce-ludzie nie zawsze...

Zapraszam do mojego tematu MÓJ OGRÓD-KRAINA CZARÓW...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Halinko, już nie mogę się doczekać Twoich fotek.

Janku, dzisiaj znowu plaga ślimaków. Zbierałam dwie godziny w deszczu. Ale nornice coś mi warzyw nie podgryzają. Marchew mam zawsze ładną.

Danusiu, a mnie się właśnie marzy bordowa, bo ja mam tylko białą. Nie wiem jak duże są kwiaty innych piwonii, ale moje wszystkie mają około i powyżej 20 cm średnicy.
Nie bardzo mogłam sobie poradzić z komórką, miarą i ruszającym się kwiatem na wietrze, ale wczoraj obiecałam, że zmierzę. Obrazek

Elizko, dla Ciebie
Obrazek

Waldi, kiedyś może będę miała takie piękne okazy róż jak u Ciebie.
Ta moja róża niby jest żółta, ale tak nie do końca. Dla porównania koloru żółta begonia
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Zenia »

Piwonia śliczna, u mnie tylko w wazonie. :lol: . Ale...w tym roku kupiłam taką samą ;) , jeszcze nie kwitła, może w przyszłym roku doczekam się choć jednego kwiatka. :-D . Wszystko u ciebie szybciej kwitnie niż u mnie, pewnie u ciebie cieplej. Choć ostatnio były u mnie upały a jednak. :hyhy:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

Iga51 pisze: Danusiu, a mnie się właśnie marzy bordowa, bo ja mam tylko białą. Nie wiem jak duże są kwiaty innych piwonii, ale moje wszystkie mają około i powyżej 20 cm średnicy.
Nie bardzo mogłam sobie poradzić z komórką, miarą i ruszającym się kwiatem na wietrze, ale wczoraj obiecałam, że zmierzę. Obrazek
Jutro jadę na wieś i postaram się zrobić zdjęcie swojej bordowej. Jeżeli jeszcze będą kwiaty. Teraz mam tylko takie zdjęcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Zeniu, ja w ciągu ostatnich trzech lat zrobiłam z tej jednej piwonii cztery nowe i wszystkie kwitną. Jak kupowałaś, to pewnie masz jej nazwę. Trochę poszperałam i znalazłam. Czy możesz potwierdzić?
To jest piwonia chińska Paeonia lactiflora Comte d'Osmont. Nie ma drugiej podobnej, więc to na pewno ona.

Danusiu, piękna jest Twoja. Czy ona jest taka czysto bordowa? A wiesz jak się nazywa? Też chciałabym sobie taką zamówić.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

Iga, ta piwonia jest dla niespodzianką. Otrzymałam ją z wymiany jako białą. Z początku nie chciała zakwitnąć, bo pączki więdły. Dopiero w tym roku odkryłam jej prawdziwy kolor i niestety nie znam nazwy ;-) Jest czysto bordowa. Robiłam zdjęcia ale w tej chwili wychodzi jako ciemno czerwona. Może gdy zmienię ustawienia w aparacie to uda mi się uchwycić jej rzeczywisty kolor.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Krysia »

Piękne masz Iguś te białe piwonie. One cudnie pachną. Łubiny też śliczne i kolorowe.Wcale się nie dziwię, że Twój mąż powiedział, jak tu pięknie, bo tak rzeczywiście jest. A begonii w tym roku mam najwięcej żółtych. Dziś tym stojącym kupiłam w OBI drabinki, bo wysokie wyrosły, no to mają podpory.
Fajnie, że wynosisz z wnukami ślimaki nad Wisłę ;-) Moje wnuki też zafascynowane nimi, bo bardzo ich wszędzie dużo.
Pozdrawiam serdecznie :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Iguś , podziwiam twoją ogromną białą piwonię.Moja zakupiona rok temu też rozkwitła - miała być żółta , a jest...biała.
Gdzie posadziłaś swoją aptenię? Moja jeszcze nie kwitnie
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Danusiu, ja właśnie bardzo chciałabym bordową, ewentualnie czerwoną. Po prostu poszukam, może znajdę. Ta u Ciebie bardzo mi się podoba.

Krysiu, widziałam, że w wazonie masz taką samą. One faktycznie oszałamiająco pachną. Jedna rośnie u mnie przy tarasie, to wierz mi, że jak siedzę na tarasie, to czuję jej piękny zapach.

Elu, witaj. Czy w takim razie masz taką samą jak moja ? Nie uwierzycie, ale dzisiaj te kwiaty są jeszcze większe. Mają 22 - 25 cm średnicy. Są piękne, ogromne i jest ich dużo.
Twoja też zakwitła. Ma co prawda tylko jeden kwiat, ale ma. Wyślę Ci ją w sierpniu lub pod koniec lipca. Doczytałam się, że piwonie można sadzić w lipcu, mają czas, aby się ukorzenić i jest szansa, że w przyszłym roku będzie miała więcej kwiatów.
Trzymałam dla Ciebie ostnicę w doniczce, ale jakby stanęła w miejscu, więc posadziłam ją do gruntu.
W każdej chwili będę mogła ją wykopać.

Aptenie miałam dwie, więc jedną mam na tarasie w wiszącej doniczce. Drugą wsadziłam na mojej górce przy domu gospodarczym od strony południowej, w pełnym słońcu. Kwitną mi obie. Ta w doniczce ma pięć kwiatków, ta w gruncie na razie dwa. Obie ładnie się rozkrzewiają. Zgodnie z Halinki zaleceniem końcóweczki uszczyknęłam, jak jeszcze miałam je na parapecie.

Eluś, zakwitła pierwsza jeżówka. Za dwa, trzy dni powinna być w pełnym rozkwicie.
Obrazek

Mam pierwszą różę pnącą. To podobno Sympathia. Sadzona w ub. roku wiosną, latem miała kilka kwiatów.
Obrazek

To jedna z róż, która ma być pnąca, na razie jednak nic na to nie wskazuje. Jest niziutka. Sadzona w tym roku. Różowa.
Obrazek

Kwitnie papryka i pomidory
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I eksperymentalne melony "Melba"
Obrazek

Późniejsze truskawki też chyba będą za kilka dni
Obrazek

Kończy się już sałata w tunelu, ale mam jeszcze w gruncie
Obrazek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Igo , piszesz , że póżniejsze truskawki dojrzewają. Czyżbyś zrywała już wczesne? U mnie dopiero się czerwienią , zerwałam ok 30 dag. A na późne muszę jeszcze sporo poczekać.
Nie wiem , czy moja biała jest taka sama jak twoja , chyba taka duża nie będzie. Pierwszy pąk dopiero rozkwita , ma jeszcze 3. Co prawda to pierwsze kwiaty , więc jeszcze nic pewnego.
Ostnicę trzymaj, skorzystam . Rozglądam się po mojej działce , co jeszcze pasowałoby na twoją. :lol:
Ja w zeszłym roku posadziłam jezówkę , ale tak ją ślimaki objadły , że nie wiem , co z niej będzie.A ślimaków w tym roku mam mniej. Ty zbierasz je tak , jak ja 2 lata temu. Natomiast jeżówki siane w tym roku mają się nieźle .Oprócz tych , które wyplewiłam , bo rosły w gąszczu chwastów - i trudno je było dojrzeć. :rotfl: Oj , już nigdy w maju nie wyjadę - teraz nie mogę sobie dać rady :-(
Podoba mi się to , że aptenia kwitnie na czerwono.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Elu, ja mam trzy gatunki truskawek (nie znam nazw, ale mogę spytać), dostałam sadzonki od sołtysa z pięć lat temu. On jest plantatorem truskawek. Te bardzo wczesne cały czas dojrzewają. Zbieramy już dość długo. Drugie mam też (wg mnie) wczesne. Sołtys mówi na nie średnio-późne i trzeci gatunek, późne. Te na zdjęciu, to drugi gatunek. Najwcześniejsze przykrywam w marcu białą włókniną i one są bardzo szybko. Ten drugi gatunek też w tym roku przykrywałam, może dlatego już niedługo dojrzeją. U nas plantatorzy całe ogromne pola przykrywają w marcu włókniną. Ale im się to opłaca, bo te wczesne truskawki są najdroższe. Tu się handlowcy zjeżdżają z całego kraju po truskawki. Na pewno znasz nazwę Powidła strzeleckie. To właśnie z naszego rejonu. U nas mówi się, że tu jest zagłębie truskawkowe i śliwkowe
Aptenia Elu nie dość, że kwitnie na czerwono, to zobaczysz jaka to piękna czerwień. Strasznie się cieszę, że ją mamy.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Ja również nosiłam się z zamiarem okrycia włokniną , ale gdy truskawki kwitną , to trzeba je odkrywać. Niestety to było niewykonalne.Ja również mam 3 odmiany truskawek - wczesną Koronę ( nie jestem z niej zadowolona) , średniowczesną Elkat i późną Alfa. Zobaczę również , co pokaże nowość - biała truskawka Sweat dream.
Rozumiem , że ty ukorzeniasz rozłogi swoich truskawek , skoro masz je 5 lat. Pewnie się sprawdziły w uprawie - w związku z tym jednak dobrze by było wiedzieć , co to za odmiany :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

W sumie to mam je już szósty rok i w trzecim miejscu. Co dwa lata z rozłogów pobieram nowe sadzonki i sadzę w nowym miejscu. Ale w starym jeszcze zostawiam, żeby wiosną było więcej truskawek i likwiduję po owocowaniu. Wiadomo, że z młodziutkich sadzonek nie ma za dużo owoców. W tym roku znowu będę likwidowała stare, ale jesienią posadziłam nowe. Zresztą już zmniejszam swoją plantację. Zaczynałam od 200 sadzonek, teraz mam najwyżej 80.
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: OLAOSKA »

Podziwiam piękne białe piwonie -przypominają mi moje dzieciństwo .Chętnie się zamienię na czerwone jeśli chcesz , bo moje muszę przesadzić w inne miejsce po przekwitnięciu .Moje melony niestety padły ,został tylko jeden biedaczek -chudzinka najsłabsza.Pomidory i paprykę masz w szklarni czy w gruncie? Widzę ,że wokoło krzaczków masz czarną włókninę - to na chwasty ,czy w innym celu?
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Zablokowany